Łabiszyn

Gmina Łabiszyn stara się o zmianę wyglądu herbu miasta. W tej chwili jest nim dłoń z dwoma palcami wyciągniętymi jak do przysięgi. Gmina dąży do tego, żeby w herbie pozostała dłoń, ale otwarta.

Projekt nowego herbu Łabiszyna opracowany przez artystę plastyka Lecha Tadeusza Karczewskiego z Torunia na podstawie kwerendy historycznej, przeprowadzonej przez prof. Krzysztofa Mikulskiego z UMK w styczniu 2011 roku
        rys. mat. UM Łabiszyn

- W najbliższym czasie nastąpi zmiana herbu łabiszyńskiego, a właściwie nie zmiana, a powrót do tego, który faktycznie powinien być - mówił burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek podczas obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Obecny wygląd herbu został uchwalony przez Radę Miejską na przełomie lat 80. i 90. Nawiązuje on do rycerskości. Jest to wzniesiona w górę prawa dłoń, w zbrojnym nadgarstku koloru siwego, z dwoma palcami (wskazujący i środkowy) uniesionymi, jak do przysięgi. Po obu stronach znajdują się zielone koniczyny, a wszystko to jest na niebieskim tle.
Burmistrz Łabiszyna poinformował, że przez lata Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji kwestionowała zasadność tego herbu dla miasta Łabiszyna. Opinia komisji co do obecnego wyglądu herbu za każdym razem była negatywna. Miasto dostało wskazanie, aby opracować dla Łabiszyna herb, który byłby zgodny z historią.
- Mamy już takie opracowanie instytutu historii z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - powiedział burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek. - Ono jest podparte całymi badaniami historycznymi i aktualnie wystąpiliśmy do Komisji Heraldycznej o opinię. Jestem przekonany, że w tym momencie ona będzie pozytywna i wówczas Rada Miejska podejmie stosowną uchwałę.
Herb będzie zawierał białą, otwartą dłoń ze złożonymi palcami na niebieskim tle. Kiedyś w herbie Łabiszyna dłoń ta miała palce rozstawione. Równocześnie zostanie uporządkowana sprawa flagi i pieczęci miejskich. Trzy pieczęcie miejskie będą miały symbol herbu.
- Będzie moment uchwalenia herbu, to warto byłoby ustanowić dzień herbu miasta. Są Dni Barcina, Dni Żnina, a my możemy na pamiątkę nowego herbu coś takiego zaaranżować, co byłoby formą edukacji, zabawy i przyjemności dla mieszkańców miasta - wyszedł z propozycją burmistrz Łabiszyna i zapowiedział, że spodziewa się, że na przełomie miesięcy wiosenno-letnich sprawa herbu zostanie uregulowana.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 989 (4/2011)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry