Wójt Zdzisław Kuczma wręcza Metropolicie Gnieźnieńskiemu ks. abp. Henrykowi Muszyńskiemu medal 620-lecia Gąsawy fot. Remigiusz Konieczka

Gąsawie brakuje tysiąca mieszkańców
   
    Zgodnie z obowiązującym prawem Gąsawa jest wsią. Jednak ma bardzo bogatą i długą historię jako miasto. W 1388 roku otrzymała prawa miejskie, ale już wcześniej w historii Polski zapisała się jako miejsce tzw. Zjazdu Gąsawskiego i śmierci księcia Leszka Białego w 1227 roku.

    O tych wszystkich wydarzeniach w piątek na uroczystej sesji Rady Gminy przypomniał Roman Stręczyński, regionalista, nauczyciel historii i były dyrektor szkoły w Gąsawie. Mówił o tym, skąd wzięła się nazwa Gąsawa, o początkach osady, o wzmiankach w historii, o zabytkach i dość obszernie o zjeździe książąt z 1227 r, ponieważ w Gąsawie obchodzono również 780.  rocznicę śmierci Leszka Białego.

Życzenia i figurkę Leszka Białego wójtowi wręczyły przedszkolaki 
     fot. Remigiusz Konieczka

    W 1934 roku Gąsawa przestała być miastem i stała się wsią, którą jest do tej pory. - Wszystko z powodu zmian administracyjnych, które zaczęły się w 1933 roku. Powiedziano mieszczanom, że na zmianach skorzystają, bo jako mieszkańcy wsi będą płacić mniejszy podatek. Decydował wtedy o tym wojewoda. Może gdyby jakaś delegacja pojechała do niego, to by coś dało. Jednak nikt za bardzo nie protestował. Mieszkańcy nie robili nic, bo pewnie im nie zależało i ze względu na sprawy fiskalne - wyjaśnia Roman Stręczyński.
    Pomimo tego, że Gąsawa straciła prawa miejskie, wójt Zdzisław Kuczma zdecydował się na organizację uroczystości jubileuszowych po to, aby przypomnieć to, że Gąsawa była miastem oraz jej bogatą historię. - To, że straciliśmy prawa miejskie, nie zwalnia nas z tego, aby podtrzymywać tradycję i przypominać, że mieliśmy prawa miejskie. Możemy się starać o ponowne ich przyznanie. Musimy mieć 2,5 tys. mieszkańców. Na razie brakuje tysiąca - mówił już po uroczystości wójt Zdzisław Kuczma.

Roman Stręczyński mówił o dziejach Gąsawy fot. Remigiusz Konieczka
Do kroniki wpisu dokonał również ks. prałat Jan Lewandowski  fot. Remigiusz Konieczka
Muzykę epoki renesansu zaprezentował zespół „Inovroclaviensis” fot. Remigiusz Konieczka

    Medale z okazji 620-lecia nadania praw miejskich Gąsawie otrzymali: arcybiskup Metropolita Gnieźnieński ks. Henryk Muszyński, a także posłowie na Sejm: Anna Bańkowska, Eugeniusz Kłopotek, Tomasz Latos i Grzegorz Roszak (za niego medal odebrał asystent), wicewojewoda Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich, wicekurator oświaty Iwona Michałek, starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, przewodnicząca Rady Powiatu Józefa Błajet, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Bydgoszczy Iwona Brzozowska, była kierownik delegatury rodowita gąsawianka Olga Romanowska-Grabowska, zastępca komendanta WKU Inowrocław Krzysztof Broniewicz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gołąbki Walenty Szymczak, dyrektor muzeum w Biskupinie Wiesław Zajączkowski, prezes banku Spółdzielczego Pałuki Irena Starczewska, naczelnik Urzędu Skarbowego Henryk Szary, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Grzegorz Rutkowski, prezesi stowarzyszeń sportowych z Bydgoszczy: Kazimierz Drozd i Jan Żukowski, a także Józef Sosnowski, wójt Rogowa i Sławomir Różański, wiceburmistrz Barcina. Medale otrzymali również duchowni związani z Gąsawą teraz i z niej się wywodzący: ks. dziekan Tadeusz Nowak, ks. dziekan Antoni Balcerzak, ks. kanonik Franciszek Misiewicz, ks. kanonik Stefan Balcerzak, ks. prałat Jan Lewandowski, ks. proboszcz Jerzy Poznań, ks. proboszcz Tomasz Szary, ks. proboszcz Ryszard Kwiatkowski, ks. Krzysztof Matuszak, ks. kan. Tadeusz Kościelny oraz Zakon Kanoników Regularnych. Nie zapomniano również o byłych naczelnikach gminy Gąsawa: Józefie Tokarzu, Henryku Klichu i Leszku Siejkowskim, o przewodniczących Rady Gminy w poprzednich kadencjach: Bronisławie Kozłowskim, Edwardzie Koralewskim, Zygmuncie Kurtyce, Marku Graczyku i Władysławie Matusiaku. Osoby nieobecne, np. burmistrzowie z pozostałych gmin powiatu żnińskiego, otrzymają medale przy okazji innych gąsawskich uroczystości.

    Wójt Zdzisław Kuczma podziękował gościom za życzliwe słowa. Na scenie w sali Gąsawskiego Ośrodka Kultury, czyli w stodole zaprezentował się zespół Schola Cantorum Inovroclaviensis, który wykonuje utwory epoki renesansu z wykorzystaniem zrekonstruowanych instrumentów.

    Po występie przewodniczący Rady Gminy Marek Maciejewski zakończył uroczystą sesję, a przedstawiciele władz i zaproszeni goście przeszli do kościoła na uroczystą mszę, na której abp Henryk Muszyński poświęcił sztandar Zespołu Publicznych Szkół w Gąsawie im. Wandy Dobaczewskiej. Po drodze arcybiskup oraz poseł Tomasz Latos, Olga Romanowska-Grabowska, wicewojewoda i wicemarszałek odsłonili obraz przedstawiający zjazd książąt w Gąsawie, który na ścianie plebanii wykonał Marek Jankowski z Poznania.

 Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 852 (24/2008)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry