Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

Patronat Honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
   
    Dokładnie dziesięć lat temu, w 1997 roku, nad Jeziorem Czaplim zainaugurowane zostały powojenne Pałuckie Targi Rolne. Od dziesięciu lat imprezę, która skupia ponad 150 wystawców i kilkudziesięciu hodowców, odwiedza co roku kilkanaście tysięcy widzów. Pod względem frekwencji jest to największa impreza w Żninie.


    Pierwsze Pałuckie Targi Rolne narodziły się w 1932 roku i trwały do 1939 roku. Powojenna historia targów zaczyna się od 1997 roku, które rozpoczęły się 14 września o 9:00 i trwały jeden dzień. Na targach pojawiło się wówczas 84 wystawców, a teren targów odwiedziło ponad 8.000 osób. Jeśli chodzi o historię targów, to trzeba jeszcze zaznaczyć, iż w 2003 roku odbyła się pierwsza Wystawa Zwierząt Hodowlanych, a w 2005 roku łącznie z targami odbywały się kujawsko-pomorskie dożynki wojewódzkie.
    Za miesiąc rozpoczną się XI Pałuckie Targi Rolne i V Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Tradycyjnie już na targach pojawiają się firmy z terenu całego kraju w kilku branżach: maszyn i urządzeń, spożywczej, paszowej, szkółkarskiej, ogrodniczej i budowlanej. Będą również firmy z doradztwa i obsługi rolnictwa. Na miesiąc przed rozpoczęciem targów zgłosiło się już około 100 firm, a zgłoszenia ciagle napływają. Wśród nich gros stanowią firmy pałuckie, ale nie tylko. Jak zwykle bogatą ofertę zaprezentują przedsiębiorstwa handlujące kotłami c.o., np. - Kotłostal i Zakład Produkcji Kotłów Kaczmarek z Pleszewa. Obecni będą producenci i dilerzy maszyn rolniczych: Rolnik Strzelno, Pol-Mot Tur z Biedaszek Małych, Agroma Sępólno, Agro-Factory z Lubienia, Rolmet ze Żnina oraz Inter-Vax ze Żnina i Eko-Rol z Rogowa.
    Może mniej widowiskowa dla odwiedzających, ale tak ważna w produkcji rolniczej jest branża pasz, która reprezentowana będzie przez firmy Josera Polska z Wolsztyna, LNB Poland, Trouw Nutrition Polska z Grodziska Mazowieckiego, Vit-Pasz z Gąsawy, Golpasz z Golubia Dobrzynia i Zakłady Zbożowe ze Żnina. Wiadomo, że na targach nie zabraknie również zieleni. Obecni będą hodowcy pszczół i producenci miodu.
    Na targach na pewno nie zabraknie branży spożywczej. Swój udział zapowiedziała już Cukiernia Arystokratka oraz Proszkownia Mleka w Piotrkowie Kujawskim. Dla chcących uzyskać bliższych informacji o obowiązujących przepisach będą rozstawione stoiska Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS, czy firm ubezpieczeniowych (np. Nationale Nederlanden). Miłośnicy drobnego inwentarza i gołębi będą mogli odwiedzić wystawę na skwerze przy północnym brzegu jeziora. Współorganizatorem wystawy drobnego inwentarza jest Joachim Hinze.
    Równocześnie na boisku Zespołu Publicznych Szkół nr 1 odbywać się będzie V Pałucka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. W jej trakcie oceniane będzie bydło oraz trzoda chlewna. Współorganizatorem wystawy świń jest Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus filia w Bydgoszczy. Marek Mońko, kierownik bydgoskiego biura Polsusu, powiedział, że w tym roku do Żnina przyjedzie przeszło 20 hodowców z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. W sumie prezentowanych ma być około 80 sztuk trzody chlewnej. W tym roku w Żninie nie będzie więc wystawy ogólnopolskiej, jaka miała miejsce w roku ubiegłym, a jedynie wystawa międzyregionalna. Ocena będzie wyglądała jednak tak samo jak w roku poprzednim. Tytułem czempiona i wiceczempiona nagrodzone zostaną loszki ras Wielka Biała Polska i Polska Biała Zwisłoucha oraz loszki krzyżówkowe, a także knurki ras białych (WBP i PBZ) oraz knurki mieszańcowe. Spośród wszystkich czempionów komisja oceniająca trzodę wybierze superczempiona, który otrzyma puchar ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
    Na wystawie pojawią się również hodowcy bydła. Ocenie będą podlegać jedynie żeńskie osobniki, a obejmie ona cielaki, jałówki niecielne (od 12 do 16 miesiąca), jałowice cielne, krowy po pierwszej laktacji i krowy po drugiej i kolejnych laktacjach. Prezentowane również będzie bydło ras mięsnych, ale nie będzie oceniane. Stefan Owczarzak z Regionalnego Centrum Hodowli w Bydgoszczy powiedział, że będzie około 30 hodowców, którzy zaprezentują ponad 30 sztuk bydła.
    W związku ze sporą liczbą ocenianych zwierząt w sobotę organizatorzy targów postanowili wydłużyć pierwszy dzień targów o dwie godziny. Jedenaste Pałuckie Targi Rolne rozpoczną się w sobotę 25 sierpnia o 11:00, a nie o 13:00 jak to było dotychczas. Pierwszego dnia targi potrwają do 18:00. Na zakończenie tego dnia odbędzie się koncert zespołów Maki i Chłopaki oraz Muzyka Końca Lata.
    W niedzielę 26 sierpnia targi zaczną się o 9:00 i potrwają do 17:00. Przez cały czas zwiedzający będą mogli zagłosować na, ich zdaniem, najlepsze stoisko. Zwycięzcy plebiscytu publiczności na najładniejsze stoisko targów i wystawy zwierząt otrzymają puchary na zakończenie targów. Drugi dzień targów zwieńczy koncert dwóch megagwiazd polskiej muzyki rozrywkowej: zespołu Kobranocka (przebój Kocham cię jak Irlandię) oraz zespołu Skaldowie.
    Wystawcy, którzy chcą się zgłosić do udziału w Pałuckich Targach Rolnych, mogą się jeszcze zgłaszać dzwoniąc pod numer 0601-654-506.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 806 (30/2007)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry