Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

Rolnicza Polska w Żninie
   
   
W tym roku na Pałuckich Targach Rolnych w Żninie zobaczymy traktory piętnastu marek. Na ocenę jurorów czeka 80 świń, 30 krów i jałówek oraz drobny inwentarz. Przyjedzie blisko 200 wystawców. Będzie większy wybieg dla zwierząt i ciekawe pokazy na stoiskach. Zapraszamy już w sobotę od 11:00, a w niedzielę od 9:00. Gościem targów będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Mojzesowicz, a w niedzielę wystąpią Skaldowie i Kobranocka.

    SOBOTA
    Otwarcie tegorocznych targów nastąpi dwie godziny wcześniej niż zazwyczaj - w najbliższą sobotę o 11:00 na boisku Zespołu Publicznych Szkół nr 1 w Żninie, które w tym czasie zamieni się w teren Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Obecni będą przedstawiciele patronów honorowych Targów: wojewody kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Hoffmanna, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciecha Mojzesowicza. Nie zabraknie również starostów, burmistrzów, wójtów i przewodniczących rad z obszaru, na którym ukazuje się Tygodnik Lokalny Pałuki.
    Prezentacja bydła rozpocznie się w sobotę już o 11:45 i potrwa do 13:30. Prezentacja trzody chlewnej zacznie się o 14:15 i będzie trwać do 17:00.
    W międzyczasie, bo o 15:00 ogłoszeni zostaną zwycięzcy wystawy drobnego inwentarza w trzech kategoriach: drobiu ozdobnego, królików i gołębi. Losowanie nagród dla publiczności odbędzie się w amfiteatrze o 16:30. Targi w sobotę zakończą się o 18:00.
    Godzinę później na scenie na rynku zostaną wręczone puchary najlepszym hodowcom i wystawcom.
    Na tej uroczystości obecny będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Mojzesowicz, który w tej randze odwiedzi Żnin po raz pierwszy - w ubiegłym roku gościł u nas jako przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.
   
NIEDZIELA
    Drugi dzień targów rozpocznie się o 9:00. Między 10:30 a 11:15 odbędzie się pokaz czempionów bydła, między 13:30 a 14:15 na wybiegu pokazane zostaną czempiony trzody chlewnej. Pokazy sprzętu rolniczego rozpoczną się w niedzielę w samo południe na polu za ogródkami działkowymi. Targi zakończą się o 17:15. Wcześniej puchary otrzymają firmy prezentujące najlepsze, zdaniem zwiedzających, stoiska XI Pałuckich Targów Rolnych i V Wystawy Zwierząt Hodowlanych. 
   
POKAZY MASZYN
    Do tradycji Pałuckich Targów Rolnych należą pokazy maszyn rolniczych, które rokrocznie odbywają się na polu Jerzego Wolskiego z Rydlewa. Pokaz, który rozpocznie się w niedzielę o 12:00 zorganizuje firma Inter-Vax ze Żnina. Rolnicy będą mogli zobaczyć kilkanaście maszyn rolniczych w trakcie pracy. Oto co między innymi pojawi się na polu za ogródkami działkowymi: prasa zwijająca DF 2 firmy Famarol Słupsk, ciągnik Zetor 6441 cabrio z ładowaczem czołowym Trac-Lift 220 z chwytakiem do bel, brony talerzowe, agregaty podorywkowe, pługi, agregaty uprawowo-siewne, wóz asenizacyjny firmy Pomot Chojna, opryskiwacz Stanipex o pojemności 3.200 l i długości belki 20 m, a także opryskiwacz Pilmet o pojemności 2.000 l. Maszyny będą podłączone do ciągników: Landini, Ursus, Zetor i Valtra. Maszyny i ciągniki zostaną udostępnione przez firmę Inter-Vax, Rolnik Strzelno oraz rolników: Marka Kaźmierczaka z Wójcina, Jakuba Siwaka ze Żnina, Stanisława Sytka z Godaw, Rafała Kokochę z Podgórzyna, Krzysztofa Płocharczyka z Tupadł, Kazimierza Piechowiaka z Białożewina, Władysława Pilachowskiego z Cerekwicy i Piotra Grabowskiego ze Słaboszewka. Po pokazie widzowie będą mogli podejść do maszyn, zobaczyć, wejść do środka, dotknąć i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
   
TRZODA CHLEWNA
    W ubiegłym roku gościliśmy hodowców trzody z całego kraju. Tegoroczna wystawa nie będzie miała charakteru ogólnopolskiego, ale międzyregionalny, ale i tak będzie to trzecia co do wielkości wystawa trzody chlewnej w Polsce.
    Przyjedzie około 20 wystawców - hodowców z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Ocena będzie odbywać się tak jak w ubiegłym roku. Czempiony i wiceczempiony będą wybierane w sześciu kategoriach: loszki rasy Wielka Biała Polska (WBP), loszki rasy Polska Biała Zwisłoucha (PBZ), loszki krzyżówkowe, knurki WBP, knurki PBZ i knurki mieszańcowe. Spośród sześciu czempionów trzody chlewnej wybrany zostanie superczempion V Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, któremu puchar wręczy minister Wojciech Mojzesowicz. Dla hodowców puchary ufundowali również: Wacław Górny, właściciel przedsiębiorstwa Inter-Vax w Żninie, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, a także przedstawiciele władzy samorządowej Trzemeszna, Łabiszyna, Szubina i Barcina.
    Ocenie będzie podlegać około 80 świń. Komisja oceniająca pracować będzie pod przewodnictwem Marka Mońko z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus filia w Bydgoszczy. Oprócz niego w komisji oceniającej znajdą się: Dariusz Kowalewski z mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, Tomasz Kmuk z Polsusu w Bydgoszczy, Marta Adamowicz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Zofia Kozłowska, rolnik z Januszkowa oraz członek Zarządu Powiatu Żnińskiego.
   
BYDŁO
    Na V Wystawę Zwierząt Hodowlanych przyjedzie około 30 hodowców, którzy zaprezentują ponad 30 sztuk bydła. Zwierzęta będą oceniane w czterech kategoriach: jałówek niecielnych, jałowic cielnych, krów po pierwszej laktacji oraz krów po drugiej laktacji i kolejnych laktacjach. Przewodniczącym komisji oceniającej poszczególne sztuki bydła będzie Janusz Nalewalski, kierownik zespołu oceny wartości użytkowej bydła Regionu Oceny Bydgoszcz, Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
    Członkami zespołu oceniającego będą: Stefan Owczarzak, inspektor nadzoru Regionu Oceny Bydgoszcz PFHBiPM, Krystian Korytkowski, główny specjalista ds. hodowli PFHBiPM województwa kujawsko-pomorskiego, a także Dariusz Zabrocki, inspektor nadzoru Regionu Oceny Bydgoszcz PFHBiPM.
    Nie pucharami, lecz nagrodami rzeczowymi nagrodzeni zostaną mali hodowcy, którzy w niedzielę zaprezentują na wybiegu cielaczki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w tym roku hodowcy będą mieli do dyspozycji ring o średnicy 20 metrów (poprzedni liczył 12 metrów). Ułatwi on i z pewnością uatrakcyjni pokazy zwierząt.
    Puchary dla najlepszych hodowców bydła ufundowali: prezes Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik, prezes ODR Roman Sass, dyrektor Regionu Oceny Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Marek Wrzała, a także władze samorządowe Janikowa, Damasławka i Orchowa.
   
DROBNY INWENTARZ
    Szczególnie ciekawie zapowiada się w tym roku wystawa drobnego inwentarza.
- Małe zwierzęta cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. W tym roku przygotowujemy dla targowych gości szereg atrakcji. Na wystawie zaprezentowane zostaną bardzo rzadkie rasy gołębi, które w okolicach Żnina nie występują. W sumie w tym roku pokażemy sporą ilość gołębi. Będzie to około 200 sztuk. Będą również kury ozdobne, małe i duże. Bardzo ciekawie zapowiada się wystawa królików. Hodowcy zaprezentują miniaturowe króliki hodowane w Japonii i sprowadzane do Polski, które były pokazywane na europejskiej wystawie w Lipsku. Obejrzeć będzie można szynszyle, świnki morskie czy króliki grillowe. Będą również przemili hodowcy, którzy z chęcią podzielą się swoim doświadczeniem i pochwalą się swoimi osiągnięciami przed zwiedzającymi - powiedział Joachim Hinze, hodowca odpowiedzialny za przygotowanie wystawy drobnego inwentarza.     Puchary na wystawie drobnego inwentarza zostaną wręczone hodowcom w trzech kategoriach: gołębi, królików i kur. Wyborem najlepszych okazów gołębi zajmą się Marek Porażyński i Mariusz Wiliński, szefowie Stowarzyszenia Hodowców Gołębia Rasowego, króliki oceniać będzie Bogusz Łaski, przewodniczący Regionalnej Stacji Hodowli Zwierząt w Bydgoszczy, a oceną kur zajmie się Janusz Wojciechowski z ODR Minikowo. Puchary ufundowali przedstawiciele władz samorządowych Gąsawy, Rogowa i Janowca Wielkopolskiego.
   
STOISKA
    Poszczególne stoiska z produktami kilku branż: spożywczej, budowlanej, maszyn i urządzeń, pasz, środków ochrony roślin, ogrodniczej i szkółkarskiej będą rozstawione od torów kolejki wąskotorowej aż do molo przy Miejskim Ośrodku Sportu. Wystawcy przygotowali na stoiskach szereg atrakcji dla zwiedzających. Firma PAT zaprezentuje suszarnie do zboża, na stoisku Inter-Vaxu zorganizowany będzie pokaz deszczowni, firma Husqvarna zorganizuje z pewnością pokaz pilarek do drewna. Bardzo bogata będzie oferta firm prezentujących maszyny i urządzenia rolnicze. Zaprezentowana będzie znakomita większość oferowanych na polskim rynku ciągników: John Deere, Crystal, Deutz-Fahr, Farmtrac, Ursus, Zetor, Farmer, Valtra, Landini, MTZ, Belarus, Case, Same i New Holland. Zaprezentują się dilerzy samochodów osobowych: mercedesa, chryslera, jeepa, seata i fiata. Na stoisku tygodnika Pałuki będzie można osobiście porozmawiać z reporterem i dać darmowe ogłoszenie drobne. Na stoiskach będzie można wziąć udział w konkursach zorganizowanych przez poszczególne firmy.
   
NAGRODY
    Zwiedzający będą mogli wziąć również udział w konkursie na najładniejsze stoisko Pałuckich Targów Rolnych i Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Do planu Targów zostanie dołączony kupon, na którym trzeba będzie wpisać nazwę najładniejszego stoiska. Firma, której stoisko zbierze największą liczbę głosów, otrzyma puchar publiczności, który zostanie wręczony w niedzielę w amfiteatrze na zakończenie targów, czyli o 17:00.
   
PARKINGI
    W czasie targów znak zakazu parkowania po prawej stronie ul. Sądowej będzie cofnięty aż do mostku. Organizatorzy niepokoją się o ruch na ulicy Sądowej w sobotę w godzinach 9:00 -11:00, kiedy traktory ze zwierzętami będą wjeżdżać na wystawę, a potem z niej wyjeżdżać, aby zaparkować przed Szkołą Podstawową nr 1. Apelują do kierowców o uwagę w tym czasie na tym odcinku drogi.
    Zwiedzający targi będą mogli korzystać z dużego polnego parkingu naprzeciw kortów przy ul. Szkolnej, nie pomieści on jednak wszystkich samochodów, dlatego warto pamiętać też o tym, że można zaparkować samochód naprzeciw Orlenu, w okolicach Urzędu Miejskiego (dojście torami kolejki), a przed niedzielnymi pokazami maszyn wygodnie będzie postawić wóz nawet w okolicach OSIR-u (jeśli będzie jeszcze miejsce). Gdy możliwości parkowania w okolicach ul. Szkolnej będą wyczerpane, kierowcom sugerować się będzie niezjeżdżanie w ogóle w prawo z ulicy Sądowej w Szkolną. Zwiedzający podążający na targi od strony Gąsawy najwygodniej dojadą przez Rydlewo - szczególnie, jeśli będą podążali w niedzielę na pokazy pracy maszyn rolniczych.
    Mieszkańcy Żnina najlepiej zrobią, jeśli wybiorą się na targi pieszo.
   
KONCERTY
    W sobotę i niedzielę wieczorem na scenie na pl. Wolności odbędą się dwa koncerty. W sobotę zaraz po ceremonii wręczenia pucharów zagra zespół Muzyka Końca Lata, którego pierwszą płytę nagraną rok temu można aktualnie dostać w empikach oraz Maki i Chłopaki. Przewidywany czas rozpoczęcia koncertu to godzina 19:40. W niedzielę zagrają tuzy polskiej muzyki rockowej: zespół Kobranocka i Skaldowie. Początek niedzielnego koncertu to godzina 19:00. Koncerty organizuje Żniński Dom Kultury i Urząd Miejski przy współudziale finansowym starostwa i wydawnictwa Wulkan. Kierowcy proszeni są o niekorzystanie z miejsc parkowania na rynku w sobotę oraz niedzielę po południu i wieczorem ze względu na bezpieczeństwo w czasie koncertu.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 810 (34/2007)

    Komitety Organizacyjne Pałuckich Targów Rolnych i Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych tworzą: Zofia Kozłowska, rolnik z Januszkowa i członek Zarządu Powiatu w Żninie, burmistrz Żnina Leszek Jakubowski, starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, właściciel firmy Inter-Vax ze Żnina Wacław Górny, szef firmy Eko-Rol z Rogowa Marian Słomkowski, Marek Olejnik z Biura Reklamy Olejnik oraz Dominik Księski, wydawca i redaktor naczelny tygodnika Pałuki.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry