![]() |
Ogromnym zainteresowaniem na Wystawie Drobnego Inwentarza cieszyły się alpaki fot. Anna Wiśniewska |
Żnin, Wystawa Drobnego Inwentarza, XVI Pałuckie Targi Rolne
Małe, a cieszy
Dostojne koguty, kury z silnym temperamentem, ciekawskie i niezwykle energiczne szynszyle - tegoroczna wystawa zwierząt drobnych liczyła ponad 60 stanowisk i była największa z dotychczasowych.
![]() |
Iwona Kujawa prezentuje jedną ze swoich szynszyli fot. Anna Wiśniewska |
Po raz kolejny Wystawa Drobnego Inwentarza znalazła wielu entuzjastów. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, nad brzegiem Gąsawki, gdzie przygotowano tę wystawę, nie brakowało miłośników małych, ale pięknych i użytecznych zwierząt.
Drobny inwentarz oceniała komisja w składzie: przewodniczący Janusz Wojciechowski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, dr hab. Paweł Bielański - kierownik katedry Hodowli Zwierząt Futerkowych Instytutu Zootechniki w Balicach k. Krakowa, dr hab. Dorota Kowalska - kierownik fermy królików przy Instytucie Zootechniki w Balicach k. Krakowa oraz Marek Poraziński - prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza.
NAGRODZENI
Jak co roku, najlepsi hodowcy zostali nagrodzeni. Po dokonaniu oceny ptaków ozdobnych, gołębi rasowych i zwierząt futerkowych komisja przyznała 3 puchary.
Puchar Wójta Jezior Wielkich Zbysława Woźniakowskiego za czempiona X Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w kategorii drobiu ozdobnego rasy bantamka powędrował do Anny Roszewskiej z Brodnicy. Właścicielka wyróżnionego okazu hodowlą kur zajęła się 8 lat temu i ciągle traktuje to jak wielką pasję. Podkreśla, że owa pasja polega na tym, że zaczyna się zajmować coraz trudniejszymi w utrzymaniu rasami i dąży też do tego, aby było ich jak najwięcej. - Utknęłam w kurzym świecie po same uszy i co więcej, bardzo mi się to podoba - mówi.
Puchar Wójta Dąbrowy Mogileńskiej Marcina Barczykowskiego za czempiona X Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w kategorii królików rasy nowozelandzki biały przyznano Dariuszowi Jasielskiemu z Polic, który na żnińskich targach był drugi raz.
Zwycięski królik na wystawie pojawił się po raz pierwszy i już został nagrodzony. Wystawca opiekuje się tymi futerkowymi zwierzętami już czternaście lat i nie potrafiłby zrezygnować z tego zajęcia. Nadal myśli o powiększaniu hodowli, która liczy obecnie 40 samic.
Puchar Wójta Rogowa Józefa Sosnowskiego za czempiona X Pałuckiej Wystawy Zwierząt Ho dowlanych w kategorii gołębi w rasie sokół gdański - wysokolotny trafił w ręce Zenona Kaźmierczaka z Bydgoszczy. Nagrodzonego gołębia wyróżniano już wielokrotnie. Wystawca zajmuje się hodowlą od siódmego roku życia i dziś opiekuje się dwiema rasami. Jego zdaniem, to profilaktyka jest podstawą w hodowli.
![]() |
Zenon Kaźmierczak odbiera puchar za czempiona w kategorii gołębi fot. Anna Wiśniewska |
![]() |
Anna Roszewska odbiera od przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa |
DOCENIONY ZA PRACĘ I ZAANGAŻOWANIE
Targi cieszą się zainteresowaniem również wśród młodszych hodowców. Mikołaj Piechocki ze Żnina ma dopiero 14 lat, a już może pochwalić się licznymi wyróżnieniami. Także w Żninie doceniono jego pracę hodowlaną i współpracę z BSHGRiDI. Na co dzień Mikołaj opiekuje się 300 kurami różnych ras, między innymi totenko, ohiki, jednak najbardziej cieszy się z tomaru, czyli kur wylęgniętych z jajek przywiezionych z Japonii. Mikołaj zaznacza, że przedstawiciel tej właśnie rasy ma niepowtarzalny głos i na odpowiedni sygnał potrafi piać przez 30 sekund. Młody wystawca myśli o zwiększaniu różnorodności w swojej hodowli. Niedawno zajął się czubatkami żółtymi, a teraz do jego podopiecznych dołączą jeszcze białoczuby kuropatwiane.
STANOWISKO JEDYNE W SWOIM RODZAJU
Iwona i Piotr Kujawowie z Jaksic na targach byli po raz szósty i jako jedyni przywieźli na wystawę niewielkie gryzonie. Ich stanowisko odwiedzały tłumy, a to dzięki uroczym i energicznym szynszylom.
Państwo Kujawowie posiadają okazałą fermę szynszyli, bo liczy ona 300 matek stada podstawowego. Hodowlę prowadzą głownie ze względu na futerko szynszyli. Jego puszystość i delikatność czyni je jednym z najpiękniejszych na świecie.
- Oferujemy zwierzęta hodowlane odmian: standard i czarne aksamitne oraz odmiany barwne: beżowe, białe, fioletowe i ebony. Chętnie udzielamy informacji i doradzamy, jak prowadzić własną fermę - dodają hodowcy.
Iwona i Piotr Kujawowie opiekują się szynszylami już 12 lat. Ich zdaniem, są to zwierzęta przyjemne, a hodowla nie należy do bardzo trudnych i wymagających. Sukces w tej dziedzinie zależy przede wszystkim od dbałości o czystość i higienę klatek, regularnego karmienia i oczywiście od cierpliwości oraz zamiłowania do hodowli.
ŁAGODNE I TOWARZYSKIE
Na jednym ze stanowisk Wystawy Drobnego Inwentarza można było podziwiać 2 alpaki. Te przyjazne zwierzęta, których właścicielką jest Katarzyna Strehl z Bydgoszczy, podobnie jak w ubiegłym roku, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko dzieci nie mogły oderwać oczu i rąk od miękkich w dotyku alpak, również dorośli byli nimi zachwyceni.
Katarzyna Strehl od roku prowadzi terapie i zajęcia z dziećmi autystycznymi, słabo widzącymi, z dziećmi z porażeniem mózgowym oraz z osobami starszymi, współpracując właśnie z alpakami. Efekty tej pracy są już widoczne.
![]() |
Dariusz Jasielski ze zwycięskim królikiem fot. Anna Wiśniewska |
RADY SPECJALISTÓW
Dodatkowym punktem tegorocznej Wystawy Drobnego Inwentarza były dwa wykłady: Wpływ dobrostanu królików na efekty produkcyjne stada przygotowany przez dra hab. Pawła Bielańskiego i dr hab. Dorotę Kowalską oraz Naturalne alternatywy dla kokcydiostatyków - wykład Izabelli Grzegorek.
Wykładowcy przyjechali na targi już trzeci raz. Ich zdaniem, z roku na rok wystawa zwierząt drobnych prezentuje się coraz lepiej. Wspólnie z komisją oceniali przede wszystkim króliki. Specjaliści udzielili hodowcom licznych rad, jak przygotować zwierzęta w przyszłym roku, aby wyglądały jeszcze atrakcyjniej. Sugerowali między innymi, żeby dbać szczególnie o kosmetykę królików. Na koniec wykładowcy dodali, że chętnie współpracują z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie i mają wielu przyjaciół w województwie kujawsko-pomorskim.
PODSUMOWANIE
Janusz Wojciechowski z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, który organizuje szkolenia dla hodowców, uważa, że Wystawa Drobnego Inwentarza prezentuje coraz wyższy poziom. Zaznacza także, iż tegoroczna wystawa zwierząt drobnych liczyła ponad 60 stanowisk, a rok temu tylko około 30.
Podobnego zdania jest prezes BSHGRiDI Marek Poraziński. Podkreśla on, że wystawa cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem za względu na różnorodność i bardzo dobrą jakość materiału hodowlanego. Marek Poraziński spodziewa się jeszcze liczniejszej Wystawy Drobnego Inwentarza w przyszłym roku.
Anna Wiśniewska
Pałuki nr 1071 (34/2012)