Reklama w kalendarzu

Żnin, XVII Pałuckie Targi Rolne, pokaz, maszyna, zwierzęta, rolnictwo

     24 sierpnia w cieniu drzew parkowych i amfiteatru w budowie o 11.00 zostaną otwarte XVII Pałuckie Targi Rolne. Właśnie ze względu na to, iż amfiteatr jest cały czas w budowie, zostanie ogrodzony taśmą.

    Każdy zwiedzający naszą imprezę będzie mógł wziąć plan targów i na kuponie napisać numer stoiska, które jego zdaniem jest najładniejsze. Kupony trzeba będzie wrzucić do urny.
    BYDŁO
    Pół godziny po otwarciu targów rozpocznie się prezentacja i ocena bydła. W Żninie zostanie pokazanych ponad dwadzieścia sztuk zwierząt. Oceniać je będzie jednoosobowa komisja w osobie Romana Januszewskiego z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Bydgoszczy. Najlepszym krowom zostaną przyznane tytuły czempionek i wiceczempionek w trzech kategoriach: jałowic 12-16 miesięcy, jałowic ras mlecznych powyżej 16 miesięcy oraz krów mlecznych. Wybrany będzie również superczempion w kategorii bydła mlecznego.
    Warto dodać, że w niedzielę 25 sierpnia o 11.00 rozpocznie się Konkurs Młodego Hodowcy, na którym zaprezentują się dzieci z cielaczkami. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko uczestników, ale również publiczności. Po wręczeniu nagród dla młodych hodowców odbędzie się prezentacja czempionów i wiceczempionów bydła.
    TRZODA
    Prezentacja trzody chlewnej rozpocznie się w sobotę o 13.15. Swój materiał hodowlany zaprezentują rolnicy z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Wystawiać będzie trzynastu hodowców. Publiczności i komisji oceniającej zostanie zaprezentowanych 52 sztuki świń. Będzie: 24 knurki i 28 loszek, pięć knurków rasy Wielka Biała Polska, siedem rasy Polska Biała Zwisłoucha i dwanaście ras mieszanych. Jeśli chodzi o loszki, to będzie dziewięć sztuk rasy Wielka Biała Polska, sześć rasy Polska Biała Zwisłoucha i trzynaście loch krzyżówkowych.
    Jak poinformował nas Marek Mońko, współorganizator wystawy trzody chlewnej i pracownik Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus filia w Bydgoszczy, wystawa w Żninie jest jedną z największych wystaw regionalnych w kraju.
    Trzodę chlewną oceniać będzie komisja w składzie: prof. dr hab. Wojciech Kapelański, prorektor do spraw organizacji i rozwoju Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Marta Adamowicz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Zofia Kozłowska, rolnik z Januszkowa, Marek Mońko i Tomasz Kmuk, przedstawiciele Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus filia w Bydgoszczy.
    Spośród trzech najlepszych knurków (ras WBP, PBZ i mieszańców) wybrany zostanie superczempion XI Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, a jego hodowca otrzyma puchar ufundowany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalembę. Fundatorami reszty pucharów dla hodowców czempionów i wiceczempionów w poszczególnych rasach są samorządowcy z terenu Pałuk oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.
    Prezentacja czempionów i wiceczempionów w kategorii trzody nastąpi 25 sierpnia w niedzielę o 13.30.
    DROBNY INWENTARZ
    Bogata będzie wystawa drobnego inwentarza, która odbędzie się na terenie między Gąsawką, torami kolejki wąskotorowej a budynkiem prokuratury. Zaprezentowany zostanie drób ozdobny, gołębie, króliki, szynszyle, ptactwo egzotyczne oraz inne zwierzęta znane jedynie z Animal Planet. Do Żnina przyjedzie w sumie 76 hodowców z terenu całej Polski.
    Marek Poraziński, prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza oraz współorganizator wystawy drobnego inwentarza, poinformował nas, że pałuckiej publiczności zaprezentowanych zostanie około 800 sztuk drobiu ozdobnego. Z tej liczby ok. 500 podlegać będzie ocenie komisji przyznającej puchary.
    Zwiedzający będą mogli zobaczyć aż 43 rasy drobiu ozdobnego. Najwięcej ma być karzełków kochin i karzełków łapciastych. Do Żnina przyjedzie Anna Raszewska, która pokaże rasy bojowiec staroangielski i bojowiec nowoangielski oraz rzadkie rasy japońskie: ohiki i onagadori.
    Wystawa drobnego inwentarza nie może obejść się bez gołębi. Pokazanych zostanie 450 sztuk gołębi w 52 rasach. Najwięcej będzie garłaczy pomorskich. Swoją hodowlę pokażą m.in. hodowcy z Wiewiórczyna koło Rogowa. Jan Żółtowski spod Torunia zaprezentuje rasę gołębia karier angielski.
    Na wystawie zaprezentowanych ma być około 250 sztuk królików. Najwięcej będzie olbrzymów belgijskich i baranów francuskich. Hodowca Jarosław Lembowicz z Nowego Miasta Lubawskiego przywiezie rzadkie rasy alaska i hemerlin. Trzech wystawców pokaże około 50 szynszyli.
    Niewątpliwą atrakcją wystawy drobnego inwentarza będą alpaki, które przywiezie Katarzyna Strehl. Będą też hodowcy (dwóch ze Żnina i jeden z Mogilna), którzy zaprezentują ptaki egzotyczne (papugi, gołębie i kanarki).
    Hodowcy najlepszych kur, gołębi, królików i szynszyli otrzymają puchary, a zwierzęta tytuły czempionów. Gołębie będzie oceniać Marek Poraziński, drób ozdobny - Janusz Wojciechowski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, króliki i szynszyle - Liliana Baszczyńska z Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie.
    Ogłoszenie czempionów Wystawy Drobnego Inwentarza nastąpi w sobotę 24 sierpnia o 15.00. Podczas wystawy odbędzie się dla hodowców wykład na temat odtwarzania starych ras polskich kur. Rozpocznie się on tego samego dnia o 15.30.
    CIĄGNIKI KRAJU ŚRODKA
    Na tegorocznych, XVII Pałuckich Targach Rolnych będzie miała miejsce premiera chińskich ciągników marki Dong Feng, które montowane są w Żninie w zakładzie Köhler+Bovenkamp przy ul. Przemysłowej (dawny Żefam) dla oficjalnego importera i dystrybutora, firmy Dong Feng Europe. Siedzibą Dong Feng Europe Group jest Wuppertal w Niemczech. Cały czas budowana jest sieć dilerów, którzy będą oferować ciągniki Dong Feng na polskim rynku. Marka Dong Feng polską premierę co prawda już miała, jednak specjalnie dla mieszkańców Żnina i Pałuk podczas targów ciągniki będą miały swój premierowy pokaz.
    Będzie można zobaczyć dwa typy maszyn. Jeden ciągnik DF 254 o mocy 25 koni mechanicznych zostanie zaprezentowany z pługiem do odśnieżania. Druga maszyna to typ DF 354 o mocy 35 KM, który pokazany będzie z ładowaczem. Jak powiedział Jerzy Jułga, kierownik marketingu sprzedaży i montażu firmy Dong Feng Europe Group, na targach zaprezentowane będą ciągniki z przeznaczeniem na użytek firm komunalnych. Ciągniki takie służą do pracy na chodnikach lub osiedlowych alejkach do odśnieżania, zbierania odpadów itp. Ciągniki cechuje prosta konstrukcja, na co również zwracają uwagę klienci, którzy szukają tanich i prostych maszyn do obsługi np. stajni. Maszyny te posiadają przedni napęd, mechaniczną skrzynię biegów i najpotrzebniejsze urządzenia gwarantujące prawidłową działalność.
    Stoisko z ciągnikami Dong Feng o numerze 14 będzie ulokowane nad Małym Jeziorem Żnińskim.
    POKAZY
    Na Targach nie zabraknie znanych i uznanych firm prezentujących maszyny i urządzenia rolnicze. Będzie stoisko Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Inter-Vax Wacława Górnego ze Żnina.
    Nie zabraknie z pewnością ciągników marki Zetor, maszyn Unii Group czy ładowarek Schäffer. Stoisko firmy Inter-Vax będzie miało numer 21.
    Sprzęt oferowany przez Inter-Vax będzie można podziwiać na pokazie prac polowych. Pokaz rozpocznie się w niedzielę 25 sierpnia o 12.00 na polu za ogródkami działkowymi.
    Poniżej prezentujemy sprzęt, jaki Inter-Vax pokaże zwiedzającym Pałuckie Targi Rolne. Co zatem zobaczymy: ciągnik zetor forterra 130 o mocy 127 KM z agregatem podorywkowym KOS TS 3.0; ciągnik zetor forterra 140 HSX o mocy 137 KM z agregatem Cross 3m; ciągnik zetor forterra 130 HSX o mocy 127 KM z agregat Ares TXL 3.0; ciągnik zetor forterra 110 o mocy 101 KM z głęboszem Kret 3S; ciągnik zetor forterra 140 HSX o mocy 137 KM z pługiem XLS3+1 Long; ciągnik zetor proxima 90 o mocy 87 KM z agregatem uprawowym MAX 3.0; ciągnik zetor major 80 o mocy 82 KM z ładowaczem MJ 1200 z zestawem uprawowym Plus 400; ciągnik zetor forterra 130 HSX o mocy 127 KM z zestawem Fenix 3m.
Pokaz przygotowuje Adam Wesołowski z firmy Inter-Vax.
    COŚ DLA POLA
    Maszyny to nie tylko Inter-Vax i Dong Feng. Na Pałuckich Targach Rolnych zaprezentuje się w sumie trzydzieści podmiotów oferujących maszyny i urządzenia rolnicze. Firma Mark Rol pokaże ciągniki, których marek jest dilerem: Kubota, Farmer, Crystar Traktor oraz maszyny i urządzenia. Agromarket Żnin pokaże ciągniki, kombajny i ładowarki teleskopowe Deutz-Fahr. Spoza Pałuk zaprezentuje się firma Top-Masz z Biskupic, która pokaże maszyny i urządzenia, m.in. takich firm, jak: Maschio-Gaspardo, Kongskilde, Mandam, Expom, Wielton, ładowarki czołowe MX. Będzie firma Swimmer, oferująca dwupłaszczowe zbiorniki na olej napędowy, firma Auto Tech z Czerwina z ofertą przyczep rolniczych.

    Na targach obok maszyn, które są niezbędne w produkcji rolniczej, zaprezentowane będą pasze, koncentraty i premiksy niezbędnie w chowie żywca. Nagradzana na targach będzie firma Prem-Vit, oferująca środki służące w żywieniu trzody, bydła i drobiu. Będą przedstawiciele firm Ekoplon, Zakłady Zbożowe Marka Adamskiego ze Żnina, Neo Rol, Jan Vit z Murczyna. Obok firm żywieniowych będą i te oferujące środki ochrony rośślin, np.: BASF Polska, Chemirol z Mogilna czy Viter Polska, przedstawiciel hiszpańskiej firmy Atlantica, produkującej dolistne œśrodki roślinne. Będzie również producent materiału siewnego, firma Rolnas.

    Ofertę dla rolników uzupełnią firmy doradcze: Agencja Rynku Rolnego, bank BGŻ, KRUS itp. Pałuckie Targi Rolne gromadzą też firmy i zakłady, które oferują takie rzeczy, które trudno zaklasyfikować. Choćby firma Terplast z Sieradza, produkująca sznurki rolnicze, Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt, Polskie Wydawnictwa Rolnicze (Top Agrar), Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka i wiele innych.

    COŚ DLA DOMU

    Na Targach będzie reprezentowana branża budowlana. Szczególne miejsce w tej branży zajmują systemy grzewcze. Podczas tegorocznych Targów czterech wystawców pokaże systemy grzewcze na specjalnych ciężarówkach. Oczywiście firm z systemami c.o. będzie więcej. Kotły c.o. zaprezentuje szubiński oddział firmy Dom Gaz. Instalacje oparte na pompach ciepła, solarne, elektrownie słoneczne, wiatrowe i układy c.o. zobaczyć będzie można na stoisku PPHU Hildebrant ze Żnina. Eco Home pokaże szamba i przydomowe oczyszczalnie. PHUP Kapri Rogowo również zaprezentuje kotły i instalacje c.o. Nie zabraknie przedsiębiorstw oferujących pokrycia dachów i instalacji wodno-kanalizacyjnych. Firma Cembrit zaprezentuje system dachowy Euro fala, Defro - kotły na paliwa stałe.

    Z firm spożywczych będzie znany i lubiany Rolnik Żnin, a także Proszkownia Mleka z Piotrkowa Kujawskiego i Semco z olejami tłoczonymi na zimno. Dla miłośników zieleni bogatą jak zwykle ofertę zaprezentują zakłady szkółkarskie, a wśród nich Żywotnik ze Żnina. W sumie na Targach będzie aż 45 firm z branży ogrodniczej.

    PUCHARY

    Na zakończenie pierwszego dnia targów najlepszym wystawcom i hodowcom zostaną wręczone puchary. Uroczystość odbędzie się na scenie na rynku w Żninie, początek 24 sierpnia o 19.00. Natomiast na zakończenie drugiego dnia Targów podsumowany zostanie plebiscyt na najładniejsze stoisko. Wygra firma, która otrzyma największą ilość głosów oddanych przez zwiedzających i wrzuconych do urn. Zwycięska firma otrzyma puchar publiczności. Odbędzie się to 25 sierpnia w amfiteatrze o 17.00. Zakończenie targów nastąpi po tej uroczystości.

Remigiusz Konieczka

Pałuki nr 1123 (34/2013)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry