Wicemarszałek Sejmiku Wojewódzkiego województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich przyjechał na nasze targi już nie pierwszy raz

     fot. Sylwia Wysocka

XVII Pałuckie Targi Rolne, otwarcie, wicewojewoda, wicemarszałek
Przecięli wstęgę, ruszyli zwiedzać
    115 ciągników rolniczych (w tym też ładowacze) stanęło na wystawie Pałuckich Targów Rolnych. Żnińska impreza rolnicza z powodzeniem może konkurować z największymi w kraju, co potwierdzają zarówno przedstawiciele samorządów i rolniczych organizacji, jak i same statystyki: 202 wystawców branżowych, 22 wystawców w kategorii trzody i bydła, 76 wystawców drobnego inwentarza i 51 wystawców na kiermaszu handlowym.

Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski w trakcie oficjalnego otwarcia targów namawiał, by targi rozrastały się logistycznie w kierunku Bydgoszczy, a nie Poznania, gdyż są one dumą dla regionu 

    fot. Sylwia Wysocka

     XVII Pałuckie Targi Rolne i XI Pałucka Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Żninie za nami.
     Wspaniała pogoda i różnorodność prezentujących się na targach branż sprawiły, że bez wątpienia stolicę Pałuk odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających.
     W niedzielne południe, jak zapewniali zwiedzający wystawę, trudno było znaleźć miejsce parkingowe, przyjezdni zapewniali, że nad jezioro maszerowali z marketowych parkingów, dworców, czy cmentarza, bo wszystkie inne w pobliżu targów były już szczelnie wypełnione. A różnorodność tablic rejestracyjnych dowodziła, że przybyli tu nie tylko mieszkańcy kujawsko-pomorskiego czy wielkopolskiego, ale również pomorskiego czy małopolskiego.
     Oficjalne otwarcie miało miejsce o 11.00 w sobotę. W tym czasie przy muszli odnawianego amfiteatru zebrali się przedstawiciele świata polityki, organizacji rolniczych, miejscowych samorządów lokalnych, lokalnych instytucji oraz organizatorzy targów.
     Przybyłych wystawców, zwiedzających i zaproszonych gości powitał w imieniu organizatorów wydawca Tygodnika Lokalnego Pałuki Dominik Księski, który poprosił do przecięcia wstęgi i tym samym dokonania oficjalnego otwarcia targów radną Rady Powiatu i rolnika Zofię Kozłowską, starostę żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka, burmistrza Żnina Leszka Jakubowskiego oraz wicewojewodę Zbigniewa Ostrowskiego, który dokonał ostatecznego cięcia wstęgi.
     Zofia Kozłowska witając przybyłych podkreśliła, że idea targów rolnych zrodziła się z uwagi na to, że jest to typowo rolniczy powiat i był to pomysł trafiony, bo impreza się rozwija. - Dla nas rolników jest to szansa na zapoznanie się z nowościami w dziedzinie maszyn i urządzeń, w hodowli zwierząt, jest mnóstwo roślin i krzewów, myślę, że ta wystawa przyniesie korzyści, zarówno dla zwiedzających, jak i wystawców - mówiła.
     Zbigniew Jaszczuk podkreślił, że w tym roku jest rekordowa liczba wystawców, bo ponad trzystu, dodając, iż rozpoczynano od maszyn i urządzeń, a później doszła hodowla i wiele innych elementów. Podkreślił, że targi są wysoko notowane i konkurują z największymi w kraju. Życzył dobrej zabawy, udanych transakcji i pozyskania konstruktywnej wiedzy.
     Zbigniew Ostrowski zaznaczył, że kolejny raz nie tylko rolnicy z powiatu żnińskiego, ale i powiatów ościennych, rejonów na wskroś rolniczych oraz ponad trzystu wystawców znajduje powód, ażeby spotkać się w Żninie i pokazać to, co mają najlepszego. - To wszystko składa się w bardzo logiczną całość i zrozumiałe jest tak duże zainteresowanie tą wystawą. Wierzę, że rolnicy znajdą tu wiele interesujących technologii, produktów, które będą mogły zostać zastosowane w ich gospodarstwach, podniosą jakość i wysokość produkcji rolnej, dla tych niezwiązanych z produkcją jest to okazja zapoznania się z zaawansowaną technologią, jaka towarzyszy polskiemu rolnictwu - mówił wicewojewoda, podkreślając wysoki poziom rolnictwa w naszym województwie, który jest powodem do dumy naszego regionu. Zwrócił się też do starosty  - z uwagi na fakt, że targi się rozrastają gdyby chciał je lokalizować w innym miejscu, to nie w kierunku Poznania, a np. w kierunku Barcina.
     Leszek Jakubowski witając przybyłych na XVII Pałuckie Targi Rolne i życząc udanych transakcji i dobrej zabawy, nawiązał do obchodzonego przez Żnin jubileuszu 750-lecia miasta.
     Dominik Księski podkreślił, że podczas tegorocznych targów wystawia się rekordowa liczba wystawców maszyn, rekordowa liczba traktorów, mamy największą dotąd wystawę drobnego inwentarza, a w kategorii świń prezentowanych na wybiegu jest to druga wystawa w Polsce pod względem wielkości po Minikowie.
     Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich pogratulował organizatorom pomysłu imprezy właściwie zlokalizowanej z uwagi na charakter regionu i życzył dalszego rozwoju targów w tak ciekawej scenerii.
     Po oficjalnym otwarciu targów przybyli przedstawiciele władz różnego szczebla, organizacji rolniczych, miejscowych jednostek, organizacji i zakładów pracy oraz mieszkańcy regionu ruszyli na wspólne zwiedzanie wystawy.
     Wielką uwagą cieszyło się stoisko Koebo Trading, które w żnińskiej fabryce montuje ciągniki o mocy od 25 do 40 KM, a na Pałuckich Targach Rolnych firma ta zapowiedziała wprowadzenie na polski rynek ciągników Dong Feng.
     Honorowy patronat nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba, Marszałek Województwa Piotr Całbecki i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, natomiast patronat medialny Radio PiK, TVP O/Bydgoszcz i tygodnik Poradnik Rolniczy.

Sylwia Wysocka
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1124 (35/2013)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry