Terminy targów w kolejnych latach:
25-26 sierpnia 2018
24-25 sierpnia 2019
Otwarcie XXI
Pałuckich Targów Rolnych
Wystawa Drobnego Inwentarza
Gala wręczenia
pucharów wystawcom
Puchary od publiczności
Rozmowy z wystawcami
Pierwszy dzień targów
w obiektywie
Drugi dzień targów
w obiektywie

Za tydzień rozpoczną się XXI Pałuckie Targi Rolne. W tym roku odbędą się one w nowej lokalizacji - na terenie dawnej cukrowni. Oferta targowa będzie tak samo ciekawa, jak w latach poprzednich.

Na XXI Pałuckich Targach Rolnych będzie można spróbować wyrobów z lokalnych wytwórni fot. Remigiusz Konieczka
Na XXI Pałuckich Targach Rolnych będzie można spróbować wyrobów z lokalnych wytwórni fot. Remigiusz Konieczka

     Ciekawie zapowiada się oferta w branży spożywczej. Zgłosiło się ponad 20 firm z terenu całego kraju. Obok znanych, cenionych i lubianych lokalnych wytwórców, będą przedstawiciele z Podhala oferujący góralskie sery.
     Firma z Ludźmierza o nazwie Sery Góralskie zajmuje się wyrobem i sprzedażą serów z Podhala tzw. oscypków, a także oferuje różnego rodzaju wyroby z sera. Jarosław Karelus z Jawiszowic oferuje wyroby z Podhala, sery góralskie, skóry owcze, wyroby z owczej wełny itp. Sery z Podhala oferować też będzie Józef Szczęch z Krauszowa. Firma Handlowa Paweł Jachymiak, również z Krauszowa, zajmuje się sprzedażą serów góralskich naturalnie wędzonych tradycyjną metodą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Nie same oscypki będzie można zdobyć na Pałukach. Firma Anerpi Andrzeja Pisarczyka z Zielonej Góry oferuje sery austriackie długodojrzewające.
     Na targach będzie można skosztować również innych wyrobów regionalnych. Tradycyjne wyroby wędliniarskie z Podlasia, kresowy kwas chlebowy, bezalkoholowy podpiwek domowy, chleb żytni na zakwasie oferować będzie Wiejska Chata Piotra Łapińskiego z miejscowości Ignatki-Osiedle. Firma Impress Marii Wietrzykowskiej z Gołuchowa przywiezie wyroby z dziczyzny i chleby na zakwasie. Przedsiębiorstwo Manufaktura Gęsia Michała Bodziany powstała w 2015 r. i zajmuje się przetwórstwem gęsi kołudzkiej oraz produkcją wędzonek wieprzowych. Oferuje półgęski, kiełbasy z gęsiną, pasztety, szyje faszerowane, smalec z gęsi oraz wędliny wieprzowe dojrzewające. Starożuławska Plantacja Czosnku Waldemara Fiduta z Nowego Dworu Gdańskiego zaprezentuje stoisko ze starożuławskim, polskim czosnkiem zimowym. Firma uprawia go od ponad 25 lat na własnej, tradycyjnej plantacji zlokalizowanej na Żuławach. Na plantacji wytwarzane są również przetwory z czosnku. Z miejscowości Łyse przyjedzie Janusz Aptacy. Na jego stoisku będzie można podziwiać regionalne pieczywo kurpiowskie i skosztować pajdy ze smalcem.
     Firma Babcia Regina wytwarza regionalne produkty, takie jak wędliny, chleb żytni, miód z własnej pasieki. Firma Przyprawy Świata z Gdyni sprowadza przyprawy z różnych regionów świata, z Turcji, Indii czy Bułgarii. Firma Smak Natury z Kalisza jest producentem naturalnych przypraw bez konserwantów i soli. Violeta i Feliks Ponitka z Łodzi zaprezentuje chleby na miodzie, maślance i zakwasie oraz wędliny swojskie. Przedsiębiorstwo Olmar Marcina Cubały z Częstochowy przyjedzie z ofertą przypraw i herbat. Również napoje, ale o zupełnie innym charakterze, pokaże Browar Koreb Marka Kaczorowskiego z Łaska. To rodzinny browar kontynuujący 600-letnią tradycję piwowarską w Łasku. Producent stara się zachować smak prawdziwego piwa. Ich piwa są wpisane na listę produktów tradycyjnych ministra rolnictwa.
     Pałuccy przetwórcy będą reprezentowani m.in. przez: Przedsiębiorstwo Kwiecińscy z Bożejewiczek, Masarnię Władysławowo państwa Zawistowskich, Gminną Spółdzielnię z Dąbrowy, która prowadzi piekarnię, mieszalnię pasz oraz działalność handlową artykułów konsumpcyjnych i przemysłowych w czterech własnych placówkach handlowych, a także działalność obrotu rolnego, Spółdzielnię Rolniczo-Handlową Rolnik ze Żnina, która prowadzi produkcję piekarniczą i cukierniczą, handel detaliczny artykułami spożywczo-przemysłowymi (stacjonarny i obwoźny), skład opałowy oraz wynajem lokali użytkowych.
     Branżę spożywczą uzupełnią stoiska pasiek pszczelarskich. Z Nakła do Żnina przyjedzie Własna Pasieka Pszczelarska Kuś. Oferuje ona miody z własnej pasieki, pyłek kwiatowy i kit pszczeli. Gospodarstwo Pasieczne z Żuromina zaprezentuje miód i produkty pszczele. Pasieka Gucio z Podgórzyna oferuje sprzedaż miodu pyłku pszczelego i propolisu.

W tym roku nie zabraknie samochodów marki „Hyundai” fot. Remigiusz Konieczka
W tym roku nie zabraknie samochodów marki „Hyundai” fot. Remigiusz Konieczka

     Spora grupa pałuckich przedsiębiorców reprezentowana będzie w branży budowlanej. Przedsiębiorstwo Kapri Renata Koperska z Rogowa zajmuje się sprzedażą oraz montażem instalacji centralnego ogrzewania, kolektorów słonecznych, oczyszczalni ścieków, pomp ciepła, rekuperacji. Prowadzi też doradztwo techniczne w zakresie nowo projektowanych instalacji grzewczych, jak i modernizacji istniejących kotłowni. Firma Rawicom z Łabiszyna oferuje elektrownie słoneczne dla domu i firmy, systemy magazynowania energii, systemy zasilania awaryjnego, stacje ładowania samochodów elektrycznych, samochody elektryczne. Zakład Wielobranżowy Sanibud Janusz Pawlak z Mogilna oferuje urządzenia grzewcze spełniające najnowsze wymagania dotyczące emisji spalin, kotły w klasie 5 oraz pompy ciepła do ogrzewania budynków i ciepłej wody. Sklep Wielobranżowy Wojciech Jakubowicz z Gąsawy posiada wieloletnie doświadczenie w kompleksowej obsłudze, fachowym doradztwie i pomocy w realizacji inwestycji. Żnińska firma Awstal Joanny Wałeckiej-Wożyńskiej prowadzi sprzedaż oraz montaż napędów do bram, sprzedaż elementów kutych i prefabrykatów ogrodzeń łupanych. Kolejna lokalna firma Dom-Bruk Pawła Domagały ze Żnina zajmuje się produkcją galanterii betonowej, wyrobów budowlanych (bloczki, strop), mas betonowych oraz świadczy usługi budowlane związane z budową nawierzchni dróg, placów, chodników. Oprócz rodzimych przedsiębiorców zobaczymy także firmy branży budowlanej z całej Polski (kotły c.o., urządzenia solarne, przydomowe oczyszczalnie itp.).
     Wbrew pozorom targi rolnicze nie oznaczają tylko tego, że zaprezentowana oferta skierowana będzie do rolników. Na tegorocznej imprezie nie zabraknie stałych bywalców reprezentujących branżę motoryzacyjną. Każdy będzie mógł wsiąść do motoryzacyjnych nowości oraz poznać komfort i technologie najnowszych aut. Na targach swoje stoisko pokaże autoryzowany dealer samochodów hyundai, czyli firma Moto Budrex-Auto z Bydgoszczy. Firma prowadzi sprzedaż samochodów nowych i używanych. Ponadto oferuje finansowanie, ubezpieczenia i serwis oraz kompleksową obsługę wszystkich marek. Ma w ofercie również w cenach hurtowych sprzedaż opon i akumulatorów. Firma Auto-Centrum Krystyna Sanok jest partnerem marki Renault i dlatego też jej główną działalnością jest sprzedaż samochodów nowych (renault i dacia) i używanych (wszystkich marek), a także serwis mechaniczny oraz blacharsko-lakierniczy i stacja kontroli pojazdów. Ofertę branży motoryzacyjnej uzupełnia spółka Fristom z Sicienka, która jest polskim producentem oświetlenia i wiązek elektrycznych dla motoryzacji. Produkty wykonuje w technologii LED i żarówkowe. Oferują też lampy: robocze, ostrzegawcze, tylne zespolone, obrysowe, oświetlenia tablicy rejestracyjnej oraz lampy oświetlające dysze opryskiwaczy.
     Z motoryzacją ściśle związane są miejsca gdzie auta można pozostawić, czyli parking. Plusem tegorocznych targów jest to, że w okolicy terenu wystawienniczego będzie więcej miejsc parkingowych. Zwiedzający będą mogli zostawić swoje cztery kółka w dawnej cukrowni Żnin (obecnie teren inwestycyjny Arche), na placu obok składu opału SR-H Rolnik, który został udostępniony dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Żninie. Wjazd na pierwszy z wymienionych parkingów będzie możliwy z drogi wewnętrznej (prowadzącej na przystań), natomiast na drugi parking będzie można drogą wjechać przy składzie opału. Poza tym będzie można zaparkować na okolicznych osiedlowych ulicach i parkingach. Będzie to możliwe m.in. na poboczu ul. Wilczkowskiej (od strony Dużego Jeziora). Przypominamy o tym, że dla zwiedzających dostępny jest duży parking przy ul. Szkolnej po dawnej wystawie zwierząt.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1330 (32/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry