Terminy targów w kolejnych latach:
25-26 sierpnia 2018
24-25 sierpnia 2019
Otwarcie XXI
Pałuckich Targów Rolnych
Wystawa Drobnego Inwentarza
Gala wręczenia
pucharów wystawcom
Puchary od publiczności
Rozmowy z wystawcami
Pierwszy dzień targów
w obiektywie
Drugi dzień targów
w obiektywie

Jeszcze tydzień temu zakładaliśmy, że taki tytuł zapowiadający XXI Pałuckie Targi Rolne będzie najlepszy. Rzeczywistość zweryfikowała plany. Wichura przewróciła część 120-letniej budowli. Komina co prawda nie ma, ale targi odbędą się w nowym miejscu - na placu dawnej cukrowni (obecnie tereny inwestycyjne grupy Arche).

Hodowcy drobnego inwentarza chętnie pokazują i opowiadają o swoich zwierzętach. Publiczność ma okazję do wykonania ciekawych zdjęć. fot. Remigiusz Konieczka
Hodowcy drobnego inwentarza chętnie pokazują i opowiadają o swoich zwierzętach. Publiczność ma okazję do wykonania ciekawych zdjęć. fot. Remigiusz Konieczka

     Chociaż uroczyste otwarcie XXI Pałuckich Targów Rolnych nastąpi w sobotę 19 sierpnia o 11:00, to teren targowy dla publiczności zostanie otwarty pół godziny wcześniej. Otwarcie odbędzie się przy bramie zlokalizowanej nad brzegiem Jeziora Dużego Żnińskiego. Natomiast wejście na teren targów będzie możliwy przez bramę naprzeciwko Urzędu Skarbowego oraz bramy przy sklepie Rolnik. Zaproszeni goście w osobach przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli, szefowie instytucji i współorganizatorzy przed otwarciem winni się zebrać ok. 10:30 przy bramie nad Dużym Jeziorem.
     INWENTARZ DROBNY, ALE LICZNY
     Pierwszego dnia targów o 15:00 nastąpi ogłoszenie czempionów Wystawy Drobnego Inwentarza. W wystawie tej weźmie udział około 50 wystawców z terenu powiatu żnińskiego i wybrani z województwa kujawsko-pomorskiego. Współorganizatorem wystawy jest Regionalne Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza w Bydgoszczy. Na Wystawie Drobnego Inwentarza będzie można zobaczyć: drób ozdobny, króliki, ptactwo egzotyczne, szynszyle i gołębie rasowe.
     Zwiedzający zobaczą przeróżne rasy królików: olbrzymy belgijskie szare, srokacze niemieckie, barony francuskie, nowozelandzkie białe, nowozelandzkie czerwone, kalifornijskie i wiedeńskie niebieskie. Hodowcy gołębi rasowych zaprezentują m.in.: garłacze pomorskie, orliki polskie, pawiki, gdańskie wysokolotne, mewki polskie. Na Wystawie Drobnego Inwentarza nie zabraknie rzecz jasna drobiu ozdobnego. Dzieci i dorośli będą mogli podziwiać takie rasy jak: tomaru, silka, białoczuby, kochin, ayam ketawa, ayam cemani, czubatki polskie brodate, jokohama, minohiki, totenko, karzełki łapciate, ohiki i włoskie srebrne. Na wystawie swoje najlepsze sztuki pokażą tez hodowcy szynszyli.
     Wystawa Drobnego Inwentarza zostanie zlokalizowana na lewo od bramy, przy której nastąpi otwarcie targów.
     Mimo tego, że na targach w tym roku nie będzie hodowców trzody, to będzie obecny Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, który na swoim stoisku będzie oferował materiały promocyjne i pokaże promocyjny film.
     BOGACTWO ROŚLIN
     Na Pałuckie Targi Rolne zgłosiło się ponad dwustu wystawców z terenu całej Polski. Najliczniej reprezentowana będzie branża ogrodnicza. Tuż przy wejściu na teren targowy, po obu stronach zlokalizowanych zostanie aż 64 stoisk z drzewkami, cebulkami, sadzonkami i siewkami najróżniejszych roślin ozdobnych. Nasz region reprezentować będzie firma Igland Dariusza Langowskiego ze Żnina, która jest lokalnym producentem tui szmaragdowej. Oferuje roczne sadzonki w multiplatach i dwuletnie w P9, natomiast większe rośliny w pojemnikach 3-litrowych i 7,5-litrowych. W branży ogrodniczej nie zabraknie Zakładu Szkółkarskiego Żywotnik ze Żnina. Oferuje on drzewa i krzewy ozdobne, pnącza, wrzosowate, byliny. Przypomnijmy, iż Żywotnik zajmuje się produkcją oraz sprzedażą nie tylko hurtową, ale i detaliczną. Reprezentację regionu pałuckiego na targach uzupełni przedsiębiorstwo Wama z Janowca, zajmujące się sprzedażą pasz i produktów żywienia zwierząt firm Golpasz i TIMAC AGRO. Świadczą też usługi transportowe na terenie kraju samochodami ciężarowymi o ładowności od 1,5 t do 24 t.
     Branża ogrodnicza to także największa liczba debiutantów. Są nimi: Beata i Sławomir Stasik z Tarnowa oferujący cebule kwiatowe, firma Iluzja Patryka Przytuły z Zielonej Góry zajmująca się sprzedażą roślin ozdobnych, krzewów i roślin doniczkowych, Gospodarstwo Ogrodnicze Krystyny Replin z miejscowości Węże, która prowadzi produkcję kwiatów doniczkowych, Gospodarstwo Ogrodniczo-Szkółkarskie Zdzisława i Wiktora Trochonowiczów z Sompolna, które prowadzi produkcję szczepionego materiału ozdobnego, sadzonek leśnych oraz podkładek do szczepienia. Krzysztof Hermanowski z Wojciechowic będzie sprzedawał byliny, kwiaty i krzewy ozdobne, przedsiębiorstwo Pawła Gawrysiaka z Przedecza zajmuje się bezpośrednim importem i sprzedażą kwiatów doniczkowych domowych i rabatowych z Holandii oraz Niemiec, Dariusz Lisiak z Tarnowa zajmuje się sprzedażą cebulek kwiatowych.

Firma „Inter-Vax” jako organizator i wystawca jest obecna na targach od początku. Nie zabraknie jej także i w tym roku, w nowym miejscu organizacji targów na terenie byłej cukrowni w Żninie. fot. Magdalena Kruszka
Firma „Inter-Vax” jako organizator i wystawca jest obecna na targach od początku. Nie zabraknie jej także i w tym roku, w nowym miejscu organizacji targów na terenie byłej cukrowni w Żninie. fot. Magdalena Kruszka

     PSZCZÓŁKI I KWIATKI
     Z roślinami związana jest kolejna branża, a mianowicie pszczelarstwo, bowiem oferowany na stoiskach miód pszczeli powstaje dzięki pszczołom i kwiatom. Z Nakła do Żnina przyjedzie Własna Pasieka Pszczelarska Kuś, oferująca miody z własnej pasieki, pyłek kwiatowy i kit pszczeli. Gospodarstwo Pasieczne z Żuromina zajmuje się produkcją miodu i produktów pszczelich. Pasieka Gucio z Podgórzyna oferuje sprzedaż miodu, pyłku pszczelego i propolis.
     Niezwykle ciekawie zapowiada się prezentacja stoisk w branży spożywczej. Wystawcy zaprezentują niezwykle dziś popularne produkty regionalne z miejscowości, z których pochodzą. Tradycyjne wyroby wędliniarskie z Podlasia, kresowy kwas chlebowy, bezalkoholowy podpiwek domowy, chleb żytni na zakwasie oferować będzie Wiejska Chata Piotra Łapińskiego z miejscowości Ignatki- Osiedle. Firma Impress Marii Wietrzykowskiej z Gołuchowa przywiezie wyroby z dziczyzny i chleby na zakwasie. Przedsiębiorstwo Manufaktura Gęsia Michała Bodziany zaprezentuje przetwory z gęsi kołudzkiej oraz wędzonki wieprzowe, półgęski, kiełbasy z gęsiną, pasztety, szyje faszerowane, smalec z gęsi oraz wędliny wieprzowe dojrzewające. Starożuławska Plantacja Czosnku Waldemara Fiduta z Nowego Dworu Gdańskiego zaprezentuje stoisko ze starożuławskim, polskim czosnkiem zimowym. Z miejscowości Łyse przyjedzie Janusz Aptacy. Na jego stoisku będzie można podziwiać regionalne pieczywo kurpiowskie i skosztować pajdy ze smalcem. Przedsiębiorstwo Anerpi Andrzeja Pisarczyka z Zielonej Góry oferuje sery austriackie długodojrzewające.
     Firma z Ludźmierza o nazwie Sery Góralskie zajmuje się wyrobem i sprzedażą serów z Podhala i oferuje różnego rodzaju wyroby z sera. Jarosław Karelus z Jawiszowic przywiezie podhalańskie wyroby: sery góralskie, skóry owcze, wyroby z owczej wełny itp. Sery z Podhala oferować też będzie Józef Szczęch z Krauszowa. Firma Handlowa Paweł Jachymiak, również z Krauszowa, sprzedawać będzie sery góralskie naturalnie wędzone tradycyjną metodą.
     Jeśli już o sprzedaży mowa, to na targach rozstawi się ponad 40 stoisk handlowych, na których zwiedzający będą mogli dokonać zakupu odzieży, obuwia, mebli, zabawek, biżuterii, małego AGD itp.
     MASZYNY
     Na targach nie zabraknie również tego, bez czego rolnictwo się obejść nie może, czyli maszyn i urządzeń.
     Firma Agromarket ze Żnina pokaże ciągniki, kombajny marki Deutz-Fahr i ładowarki teleskopowe. Hurtownia Rolnik ze Strzelna zaprezentuje ciągniki marki same, deutz-fahr, maszyny zielonkowe krone, opryskiwacze Bury, MGM, pługi i maszyny uprawowe opall agri, POM Brodnica, Bomet oraz oryginalne i zamienne części, oleje i środki smarne. Firma Horus z Pakości zajmuje się produkcją opryskiwaczy polowych zaczepianych o pojemności od 1.500 l do 3.000 l. Prowadzi też modernizację używanych opryskiwaczy. Firma oferuje również części zamienne, takie jak: elektrozawory, pompy, komputery, rozdzielacze i inne. Spółka Agro-Sieć Maszyny z Chełmna zaprezentuje szeroką gamę sprzętu, którego jest dilerem, czyli ciągników i maszyn john deere, vaderstad, kverneland, JCB, joskin, samasz i AVR. Ładowarki kołowe polskiej marki SCHMiDT zobaczymy na stoisku firmowym producenta z Chojnowa. Podczas tegorocznych targów nie zabraknie również stoiska firmy Inter-Vax, zajmującej się sprzedażą i serwisem ciągników zetor. Przedsiębiorstwo Wacława Górnego zajmuje się również sprzedażą maszyn rolniczych, części do maszyn i ciągników rolniczych, części do samochodów, zbiorników do paliwa, stali, sprzętu ogrodniczego, elektronarzędzi, folii, siatek, sznurków, środków ochrony roślin, materiału siewnego, pasz i koncentratów.
     Na targach pierwszy raz pokaże się spółka BMG Pelleting Experts z Gdańska, która w swojej ofercie posiada kotły i palniki na pellet, pellet drzewny, linie i urządzenia do produkcji pelletu oraz oferuje doradztwo techniczne. Zakład Ślusarsko-Kotlarski Krzysztofa Adamkiewicza z Pleszewa produkuje kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe: kotły z podajnikiem na ekogroszek, miał, pellet, kotły tylko na pellety, kocioł podajnikowy w 5 klasie. Firma Rol-Mech pokaże ciągniki ursus.
     MINISALON SAMOCHODOWY
     Na tegorocznej imprezie nie zabraknie stałych bywalców reprezentujących branżę motoryzacyjną. Każdy będzie mógł wsiąść do motoryzacyjnych nowości oraz poznać komfort i technologie najnowszych aut. Na targach swoje stoisko pokaże autoryzowany dealer samochodów hyundai, czyli firma Moto Budrex- Auto z Bydgoszczy. Firma prowadzi sprzedaż samochodów nowych i używanych.
     Ponadto oferuje finansowanie, ubezpieczenia i serwis oraz kompleksową obsługę wszystkich marek. Ma w ofercie również w cenach hurtowych sprzedaż opon i akumulatorów. Firma Auto-Centrum Krystyna Sanok jest partnerem marki Renault i dlatego też jej główną działalnością jest sprzedaż samochodów nowych (renault i dacia) i używanych (wszystkich marek), a także serwis mechaniczny oraz blacharsko-lakierniczy i stacja kontroli pojazdów. Ofertę branży motoryzacyjnej uzupełnia spółka Fristom z Sicienka, która jest polskim producentem oświetlenia i wiązek elektrycznych dla motoryzacji.

Plan terenu, na którym odbędą się XXI Pałuckie Targi Rolne
Plan terenu, na którym odbędą się XXI Pałuckie Targi Rolne

     NASI NA TARGACH
     Branżę budowlaną będą reprezentowały przede wszystkim firmy lokalne. Żnińska firma Awstal Joanny Wałeckiej- Wożyńskiej prowadzi sprzedaż oraz montaż napędów do bram, sprzedaż elementów kutych i prefabrykatów ogrodzeń łupanych. Kolejna lokalna firma Dom-Bruk Pawła Domagały ze Żnina zajmuje się produkcją galanterii betonowej, wyrobów budowlanych (bloczki, strop), mas betonowych oraz świadczy usługi budowlane związane z budową nawierzchni dróg, placów, chodników. Przedsiębiorstwo Kapri Renata Koperska z Rogowa zajmuje się sprzedażą oraz montażem instalacji centralnego ogrzewania, kolektorów słonecznych, oczyszczalni ścieków, pomp ciepła, rekuperacji. Prowadzi też doradztwo techniczne w zakresie nowo projektowanych instalacji grzewczych, jak i modernizacji istniejących kotłowni. Firma Rawicom z Łabiszyna oferuje elektrownie słoneczne dla domu i firmy, systemy magazynowania energii, systemy zasilania awaryjnego, stacje ładowania samochodów elektrycznych, samochody elektryczne. Zakład Wielobranżowy Sanibud Janusz Pawlak z Mogilna oferuje urządzenia grzewcze spełniające najnowsze wymagania dotyczące emisji spalin, kotły w klasie 5 oraz pompy ciepła do ogrzewania budynków i ciepłej wody. Sklep Wielobranżowy Wojciech Jakubowicz z Gąsawy posiada wieloletnie doświadczenie w kompleksowej obsłudze, fachowym doradztwie i pomocy w realizacji inwestycji. W sumie w branży budowlanej będzie można odwiedzić około 20 stoisk.
     Równie liczna grupa lokalnych przedsiębiorców wystawi się w branży związanej z żywieniem zwierząt. Jak co roku, także i w tym swoją obecność zapowiedział Gabinet Weterynaryjny Vit-Pasz Witold Mrówczyński z Gąsawy oferujący produkty firmy Ekoplon z Grabek Dużych (wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań do produkcji rolnej oraz środków żywienia zwierząt gospodarczych). Na targach obecna będzie firma Farmer Laury Kulik ze Żnina oferująca produkty Josera i Wima, Zakład Handlowy Jóźwiakowski z Damasławka, który zajmuje się kompleksową obsługą rolnictwa. W swej ofercie posiada szeroką gamę nawozów, pasze, koncentraty paszowe, premiksy, śrutę rzepakową i sojową również NGMO, a ponadto skup żywca wołowego i wieprzowego oraz oferuje wsady kontraktowe warchlaków. Obecne będzie Centrum Hurtowe Pasz z Mogilna i Żnina, oferujące premiksy, pasze, koncentraty, nawozy i środki ochrony roślin oraz doradztwo w zakresie usług rolniczych. Lokalną ofertę w tej branży zamykają Zakłady Zbożowe Marka Adamskiego ze Żnina, które prowadzą skup kukurydzy, zbóż i rzepaku oraz usługowe suszenie kukurydzy, oferują szeroki asortyment pasz, koncentratów, dodatków paszowych cenionych firm w Polsce, handluje nawozami, środkami ochrony roślin i materiałem siewnym.
     WOKÓŁ ROLNICTWA
     Niebagatelne znaczenie dla rolnictwa mają firmy i instytucje związane z obsługą i doradztwem. Ich przedstawicieli również na targach nie zabraknie. Doradztwo, to także Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Ryszarda Szymańskiego z Mogilna, które specjalizuje się w ubezpieczeniach rolnych. Natomiast firma Triumphus Pawła Salamona ze Żnina, to przedstawiciel Alior Banku obsługującego wszystkie segmenty rynku. Na targach będzie też stoisko Banku Spółdzielczego Pałuki posiadającego szereg atrakcyjnych produktów bankowych m.in. dla rolników.
     PARKINGI
     W okolicy terenu wystawienniczego będzie więcej miejsc parkingowych. Zwiedzający będą mogli zostawić swoje samochody na terenie dawnej cukrowni Żnin (obecnie teren inwestycyjny Arche), na placu obok składu opału SR-H Rolnik, który został udostępniony dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Żninie. Wjazd na pierwszy z wymienionych parkingów będzie możliwy z drogi wewnętrznej (prowadzącej na przystań), natomiast na drugi parking będzie można drogą wjechać przy składzie opału. Poza tym będzie można zaparkować na okolicznych osiedlowych ulicach i parkingach. Będzie to możliwe m.in. na poboczu ul. Wilczkowskiej (od strony Dużego Jeziora). Przypominamy o tym, że dla zwiedzających dostępny jest duży parking przy ul. Szkolnej po dawnej wystawie zwierząt.
     Na najmłodszych zwiedzających będzie czekały dmuchane zamki, przejażdżki konne, malowanie twarzy.
     Rozdanie pucharów wystawcom odbędzie się na scenie, która w tym roku w hotelu Martina. Początek uroczystości o 19:00, na zakończenie pierwszego dnia targów. Fundatorów pucharów podajemy w ramce.
     NAGRODY
     Podczas Pałuckich Targów Rolnych odbędzie się plebiscyt na najpopularniejsze stoisko. Osoby, które wezmą w nim udział mogą liczyć na nagrody. Wśród nagród są: bony na zakupy w żnińskim Domu Chleba SR-H Rolnik, komplety przypraw, kwas chlebowy, półgęsek staropolski i 1 kg kiełbasy z gęsiną, lampy robocze i ostrzegawcze, drzewka ozdobne, sadzonki truskawek, ślimak ceramiczny, beczka na ogórki, a nawet nagroda pieniężna (500 zł). Wystarczy wyciąć kupon, wpisać wybrane stoisko i wrzucić do urny. Losowania nagród odbędą się w sobotę i niedzielę.
     Szczegółowy program targów w ramce.

 

     Sobota, 19 sierpnia 2017
      10:30 - rozpoczęcie Targów
     11:00 - uroczyste otwarcie Targów (przy bramie nad Dużym Jeziorem)
     15:00 - ogłoszenie championów Wystawy Drobnego Inwentarza
     16:30 - pierwsze losowanie nagród dla publiczności
     18:00 - zakończenie pierwszego dnia Targów
     19:00 - rozdanie pucharów wystawcom (hotel Martina)
     Niedziela, 20 sierpnia 2017
     9:00 - początek drugiego dnia Targów
     12:45 - rozdanie dyplomów uczestnictwa w Wystawie Drobnego Inwentarza
     13:15 - drugie losowanie nagród dla publiczności
     16:45 - trzecie losowanie nagród dla publiczności
     17:00 - wręczenie nagrody publiczności Pałuckich Targów Rolnych (scena na placu targowym)
     17:15 - zakończenie Targów (scena na placu targowym)

 

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1331 (33/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry