Niektórzy rodzice przychodząc ze swym dzieckiem, które ma trudności w czytaniu i pisaniu, do poradni psychologiczno-pedagogicznej otrzymują diagnozę  dysleksja rozwojowa. Przerażeni pytają: Jak to, moje dziecko jest chore? Czy ta choroba się pogłębia? Jak ją leczyć? Po wytłumaczeniu, na czym polega dysleksja, wychodzą uspokojeni.

    Dysleksja nie jest chorobą, chociaż jest zapisana w rejestrze chorób WHO. Nie leczy się jej dostępnymi w aptekach lekami. Może zostać wykryta w toku rozwoju dziecka, ale może też powstać na skutek urazu mózgu u osoby dorosłej. W pierwszym przypadku mówimy o dysleksji rozwojowej, w drugim  nabytej.
    Terminem dysleksja określa się specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu. U dziecka niektóre części kory mózgowej mogą dojrzewać wolniej od pozostałych. Jeśli to wolniejsze dojrzewanie dotyczy tych części kory mózgowej, które są odpowiedzialne za: mowę, rozróżnianie dźwięków mowy czyli percepcję słuchową, rozróżnianie kształtów i ich cech, odtwarzanie tych kształtów za pomocą rysunku, sprawność ruchową mówi się wówczas o dysleksji rozwojowej. Nasz maluszek dotąd bardzo mądry, umiejący opowiedzieć bajki filmy, potrafiący pomóc nam w codziennych czynnościach nagle w szkole ma trudności w odróżnianiu liter i cyfr, prawidłowym ich odtwarzaniu, w nauczeniu się czytania oraz zrozumieniu czytanego tekstu. Jeśli zauważywszy takie objawy u dziecka, udamy się do psychologa, a następnie będziemy z dzieckiem systematycznie wykonywać odpowiednie ćwiczenia, możemy złagodzić skutki dysleksji, a nasza pociecha nie musi być najgorszym uczniem w klasie. Odpowiednie postępowanie rodziców i nauczycieli może syna czy córkę doprowadzić do bram uniwersytetu.
    Pamiętajmy zatem, że dysleksja są to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu występujące u niektórych dzieci rozwijających się prawidłowo fizycznie i umysłowo. U dzieci diagnozuje się dysleksję rozwojową, gdyż jest ona wykrywana w toku rozwoju dziecka. Odpowiednie ćwiczenia mogą dziecku pomóc, gdyż jego umysł jest jeszcze bardzo plastyczny i chłonny.

mgr Irena Wesołowska
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żninie
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry