Artykuł tygodnia
 • Utrudnienia na ul. Gnieźnieńskiej w Żninie
  Utrudnienia na ul. Gnieźnieńskiej w Żninie

  17 lipca Zarząd Dróg Powiatowych przystąpił do budowy ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Gnieźnieńskiej w Żninie. Wiążą się z tym utrudnienia w ruchu drogowym, które mogą potrwać do końca sierpnia. Jeden pas jezdni pozostaje nieprzejezdny.

 • Zamordowali mu rodziców i spalili dom
  czwartek, 03 sierpnia 2017 Odsłony: 20
  Zamordowali mu rodziców i spalili dom

  - Był to już ostatni pokos, bo wcześniej udało się już niemal wszystko zrobić na tych żniwach. Tato to kosił kosą, a mama i mój brat wiązali za górką na tym polu snopki. Ojca nie widzieli. W pewnym momencie usłyszeli strzał. „Mama, tatę zabili“ - przestraszył się Tadeusz. No, co ty synek mówisz - skarciła go mama. Niedaleko był taki las - dąbrowa. Brat tam pobiegł. Za tymi dębami było gospodarstwo ukraińskie i oni go tam przechowali. A mama przy lasku zobaczyła z oddali mężczyznę z kosą. Myślała, że to jej mąż. Jaśku! - krzyknęła za nim. On się odwrócił, ale to nie był nasz tato, tylko bandyta przebrany za rolnika, trzymał kosę. Z lasu wyszło następnych kilku tych bandziorów. Zaczęli ją szarpać, bić, wciągnęli mamę do tego lasu. I tam ją zamordowali - opowiada Władysław Strzałka z Wawrzynek, który w czasie rzezi wołyńskiej stracił rodziców, ale sam z rodzeństwem cudem uniknął śmierci.

  Czytaj więcej...

 • Kartki z Norymbergi
  czwartek, 05 stycznia 2017 Odsłony: 333
  Kartki z Norymbergi

  Wybuch wojny skierował go do Wilna, gdzie bronił miasta przed Armią Czerwoną. W sowieckiej niewoli przed rozstrzelaniem uratował go Rosjanin. Po wymianie jeńców trafił do stalagu w Norymberdze, skąd został przeniesiony na podstawie dekretu Adolfa Hitlera do pracy w gospodarstwie rolnym. O jego wojennych losach dowiadujemy się między innymi z przejmujących listów do najbliższych.

  Czytaj więcej...

 • Podstawiał Niemcom sfałszowane dokumenty
  czwartek, 24 listopada 2016 Odsłony: 390
  Podstawiał Niemcom sfałszowane dokumenty

  W Bydgoszczy 14 listopada 1939 r. został rozstrzelany Kazimierz Ćwiklak - ojciec Zygmunta. Chcąc się pomścić za to, starałem się na każdym kroku Niemcom przeszkadzać, mimo że mogła mnie na każdym kroku kara śmierci spotkać - pisał do komendanta Milicji Powiatowej w Żninie 23 lutego 1945 r. Zygmunt Ćwiklak, broniąc się przed karnym wysłaniem do robót przyfrontowych za podpisanie lojalki wobec hitlerowskiej władzy. Tymczasem prawda była taka, że biurową pracę pod bokiem okupacyjnych władz w rogowskim Zarządzie Gminnym wykorzystywał między innymi do ratowania zagrożonych aresztowaniem i skazaniem na śmierć Polaków.

  Czytaj więcej...

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2016 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry