Gratulacje z okazji jubileuszu na ręce kierownika BP w Mogilnie składa przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie Teresa Kujawa fot. Joanna Świetnicka

Mogilno, biblioteka, jubileusz, 60 lat, konkurs

     Pedagogiczna Biblioteka w Mogilnie służy pomocą nauczycielom, pracownikom oświaty, studentom, uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osobom interesującym się sprawami nauczania i wychowania. Terenem działania biblioteki są gminy Mogilno, Strzelno, Dąbrowa, Jeziora Wielkie, Trzemeszno i Orchowo.

Pedagogiczna Biblioteka w Mogilnie została powołana przez Wydział Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mogilnie i zapisana 17 marca 1952 r. w rejestrze bibliotek. Organizatorem i kierownikiem był Czesław Klawiter. Pierwszy księgozbiór przekazano z biblioteki wydziału oświaty w Mogilnie i po opracowaniu został udostępniony czytelnikom 31 marca 1952 r. Biblioteka w ciągu 60. lat działalności trzykrotnie zmieniała swoją siedzibę. Początkowo znajdowała się w Szkole Podstawowej nr 1 przy Rynku w Mogilnie.

     W czwartkowe przedpołudnie 12 kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej w Mogilnie odbyła się uroczystość z okazji 60-lecia istnienia. W uroczystościach jubileuszowych udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, placówek oświatowych, pracownicy miejscowej biblioteki oraz bibliotek zaprzyjaźnionych. Przybyłych gości powitała i uroczystość prowadziła kierownik mogileńskiej biblioteki Danuta Krajewska, która przedstawiła także rys historyczny placówki.
     Goście w swych przemowach gratulując jubileuszu podkreślali zasługi dla lokalnego środowiska, wspominali o aktywnej współpracy biblioteki z władzami i jednostkami samorządowymi. Na ręce kierownika składano listy gratulacyjne, kwiaty i upominki. Po części oficjalnej goście mieli okazję bliżej przyjrzeć się formom pracy biblioteki, zaprezentowano bowiem dokumentację bogatego dorobku tej placówki.
     Uroczystość była też okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego na „Logo z okazji 60-lecia Biblioteki Pedagogicznej w Mogilnie”. Nagrody ufundowała i wręczyła dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy - Ewa Pronobis-Sosnowska.
     Szerzej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska oraz e-Pałukach w czwartek, 19 kwietnia. Więcej zdjęć w naszej galerii.

Joanna Świetnicka, 13 IV 2012

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry