Artur Sychowski improwizuje m.in. poprzez umieszczanie na fortepianowych strunach różnych przedmiotów: pędzelka, kredki czy szklanki. W ten sposób wydobywa z instrumentu dodatkowe dźwięki. fot. Bartosz Woźniak

Lubostroń, pałac, konstytucja, koncert, Artur Sychowski

     W Sali Rotundowej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbył się koncert nadzwyczajny, podczas którego wystąpił utalentowany 16-letni pianista Artur Sychowski.

     Artur Sychowski pochodzi z Wejherowa. W roku 2008 jako najlepszy absolwent ukończył tamtejszą Szkołę Muzyczną I stopnia im. Fryderyka Chopina. Gry na fortepianie uczył się pod kierownictwem Elżbiety Lieder, która odkryła w nim radość gry i tworzenia oraz zorganizowała jego pierwsze koncerty. Edukację muzyczną kontynuuje pod opieką wybitnego pedagoga prof. Waldemara Wojtala, realizując program Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu.
     Młody pianista skupia się na muzycznych improwizacjach klasyków, standardów jazzowych i własnych kompozycjach. - Klasyki można ciągle słuchać w radiu lub włączając płytę, a muzyki improwizowanej nie da się powielić. Drugi raz tak samo nie zagram. Obecne czasy wymagają tego, aby urozmaicać to, co było kiedyś - podkreśla swoje muzyczne preferencje.
     Do tej pory młody pianista uzyskał kilkanaście nagród i wyróżnień podczas krajowych i międzynarodowych konkursów. Do najważniejszych zalicza pierwsze miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Free Style w Bernie w 2010 roku, który potwierdził jego nieprzeciętne zdolności improwizatorskie. Najświeższym jego osiągnięciem jest z kolei zdobycie I miejsca oraz nagrody specjalnej ministerstwa rosyjskiego za niesamowity talent i twórczość artystyczną, co miało miejsce podczas konkursu Kaliningrad Jazz City, odbywającego się w dniach 27-29 kwietnia br.
     O pałacu w Lubostroniu dowiedział się przez przypadek będąc w Żninie i rozglądając się za miejscami wartymi odwiedzenia na Pałukach. Oczarowany tym miejscem postanowił sobie, że musi tu zagrać koncert. Dzięki przychylności dyrektora Andrzeja Budziaka, przed tygodniem cel ten zrealizował.
     W Lubostroniu recital rozpoczął od utworu Sanctus własnego autorstwa. Następnie na okoliczność Święta Konstytucji zaprezentował własną interpretację muzyczną pieśni Witaj majowa jutrzenko. Kolejnym z zagranych dzieł była sentymentalna, będąca inspiracją dla wielu twórców muzyki rozrywkowej, słynna Aria na strunie G Jana Sebastiana Bacha, którą Artur Sychowski zagrał według własnej improwizacji.
Kolejnymi utworami, które również zostały wykonane w duchu własnych przemyśleń i odczuć młodego artysty, były dzieła Fryderyka Chopina: Preludium A-dur op. 27 nr 8 i Preludium e-moll op. 28 nr 4. Na koniec pierwszej części koncertu było już jednak klasycznie, a publiczność została wprowadzona w patriotyczny nastrój wykonaniem Poloneza As-dur op. 53 Chopina.
     Po przerwie zabrzmiały ponownie dzieła Chopina, dynamiczny i żywiołowy Mazurek F-dur op. 68 nr 3 i podniosła w swoim muzycznym charakterze Etiuda Ges-dur, obydwa z elementami improwizacyjnymi Artura Sychowskiego. Końcowym akcentem recitalu były dwa utwory jego autorstwa: Lot w kosmos i Wszechświat, wyrażające tajemniczość poprzez wykorzystanie różnorodnych środków muzycznej ekspresji oraz improwizacja standardu jazzowego Victora Younga Beautiful love.
     Wobec entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność nie mogło się obyć bez bisów. Pianista zagrał zatem Preludium do Etiudy koncertowej Nikołaja Kapustina i Boogie ostinato, czyli utwór na jedną linię melodyjną.

Bartosz Woźniak, 9 V 2012

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry