Gąsawa, Biskupin, scenografia, Stara baśń, Jerzy Hoffman

     Od połowy kwietnia na terenie osady w Biskupinie trwają prace związane z przygotowaniem scenografii do filmu Stara baśń, w reżyserii Jerzego Hoffmana. W najbliższym czasie spodziewany jest przyjazd reżysera Jerzego Hoffmana oraz scenarzysty Andrzeja Halińskiego.

     Już kolejny raz reżyser Jerzy Hoffman zdecydował się nakręcić film w rezerwacie biskupińskim. Dotychczas w osadzie zostały nakręcone epizody do filmów, takich jak: Znak Orła, jeden z odcinków serialu edukacyjnego Myszka i komputer, znany wszystkim serial dla młodzieży Tajemnica Sagali, a ostatnio epizody do Ogniem i mieczem.  

     Na 26 sierpnia planuje się rozpoczęcie produkcji Starej baśni według J.I. Kraszewskiego. W ciągu 50 dni nakręcone zostaną sceny na półwyspie, w lasach oćwieckich oraz w nowej hali w Gąsawie.

     Zwiedzając osadę już dziś możemy zauważyć na jej terenie budowaną rekonstrukcję zagrody kmiecia Wita, składającą się z trzech budynków. Nad budową konstrukcji czuwali pracownicy muzeum: Jerzy Szymański oraz Marek Jułga. Ich prace wspomagał gąsawski stolarz Mirosław Pawlak

     Równolegle trwa budowa sześćdziesięciu metrów wału obronnego metodą na zrąb i zakładkę. Jak poinformował nas Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego - wał ten jest prezentem od filmowców. Do jego budowy było potrzeba 160 m3 drewna dębowego, a jak wiadomo jest z tym związany duży wydatek. Dlatego niezmiernie miło nam, że wał ten nie zostanie rozebrany, stanie się częścią grodu biskupińskiego. Od lat czyniliśmy starania do jego odbudowę. Teraz udało się nam szybko zrealizować te zamierzenia - powiedział. 

     Obok wału został przygotowany teren na budowę dworu i wieżę Popiela. Do tej pory nawieziono dwadzieścia pięć przyczep ziemi, w celu wyrównania podmokłego terenu i zabezpieczenia stanowisk archeologicznych, znajdujących się w ziemi. 

     W tym tygodniu zapowiadana jest wizyta samego reżysera oraz scenarzysty filmu Andrzeja Halińskiego. - Przyjazd oraz pobyt scenarzysty związany jest z omówieniem szczegółów, m.in. gdzie będzie stał dwór Popiela, przedstawi ostateczną wersji użytkowania obiektów na półwyspie, jak i dopilnuje prac związanych z ich budową - zakomunikował dyrektor muzeum. 

     Po nakręceniu Starej baśni niektóre części scenografii staną się dopełnieniem festynu archeologicznego, który odbędzie się we wrześniu. Tegoroczny festyn Od Popiela do Piasta, w pełni nawiązywać będzie do tematu filmu.  

Małgorzata Golińska-Fedec

Pałuki nr 531 (17/2002)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry