Jacek Kowalski, Monogramista JK, płyta, Serce i rozum
    
     Uwielbiam Wielkanocny czas gdy szary zielenieje las, wesoły czas, gdy kwitnie kwiat, a w lesie się odzywa ptak, a las mu odpowiada...

     Jacek Kowalski - Sarmata i poeta, śpiewa o Skrzetuskim, Horacym, trubadurach, rycerzach Okrągłego Stołu i o swoim Dziadku - członku polskiej delegacji na rozmowy z Sowietami, sądzonym w Procesie szesnastu w Moskwie. Na koncertowej płycie Serce i rozum, wydanej przez firmę Paganini z Krakowa znalazły się zarówno wybrane piosenki z pierwszych programów Jacka (Śpiewniczek Sarmacki, Simfonie Dawidowe), jak i - w większości - utwory nigdy dotąd nie publikowane, z programów Srebrnobiała rzeka, Blokomachia i Historie dominikańskie. 

     Tym cytatem z parafrazy pieśni Bertranda de Born w wykonaniu Jacka Kowalskiego i zespołu Monogramista JK chciałbym w ten wielkanocny czas zachęcić czytelników do posłuchania płyty Serce i rozum, nagranej na koncercie w studio Radia Merkury w Poznaniu.
    
Jacek Kowalski – sarmata, poeta i tłumacz literatury starofrancuskiej oraz historyk sztuki, występował wielokrotnie na koncertach publicznych i prywatnych na Pałukach. Jego pieśni warte są aby poświęcić im czas, posłuchać, pomyśleć. Jest w nich mowa o najważniejszych wartościach i sprawach ludzkich, ojczyźnie, miłości, przyjaźni, wojnie i pokoju. Ale także i o uciechach stołu.

     Niejednokrotnie jego teksty mówiące o wydarzeniach historycznych w błyskotliwy sposób nawiązują do obecnych przeżywanych przez nas tu i teraz sytuacji np. Pieśń o bitwie pod Mozgawą - warto wyciągnąć z niej dziś wnioski.
     Na płycie tej znajdują się utwory wcześniej publikowane na kasetach oraz zupełnie nowe. Niezwykle interesujące są nowe piosenki o bohaterze literackim - Panu Tadeuszu i prawdziwym rycerzu wielkopolskim - Janie Skrzetuskim.
     Teksty i muzyka autorstwa Jacka Kowalskiego pozwalają nam oderwać się od trapiących nas problemów, pomagają spojrzeć inaczej na świat.
     Polecam wszystkim tę płytę z pełnym przekonaniem i rozumem i sercem.

 

     Piosenki na płycie
     * Poetyka według Wacława Potockiego przez Jacka Kowalskiego
     * Psalm rodowodowy
     * Dlaczego Pan Tadeusz?
     * Skrzetuski Wielkopolanin
     * Postrzał w gnieźnieńskiej potrzebie
     * Diana
     * Pieśń o bitwie pod Mozgawą
     * Do przyjaciela. Parafraza ody Horacego
     * Nagrobek mojemu Dziadkowi, Panu Stanisławomi Michałowskiemu
     * Impreza z czasów heroicznych
     * Iluminacja noworoczna na dworze księcia Karola Orleańskiego
     * Straszna Baba
     * Lancelot i Ginewra
     * Bertrana de Born pochwała wojny. Parafraza pieśni tegoż trubadura
     * Pieśń o Goffredzie z Bulionu
     * Pieśń Dawida na pustyni
     * Pieśń nad Pieśniami
     * Tomasz i Albert: historyjka hagiograficzna
     * Dysputa poważna pomiędzy Ojcem z Zakonu Kaznodziejskiego a braciszkiem od Braci Mniejszych
     * O tej muzyce. Piosenka z cytatem
     * Berestecką potrzebę Apollo śpiewa
     * Serce i rozum 

 

Marian Kawka
Pałuki nr 582 (15/2003)
* Płytę Serce i rozum można kupić w sklepach:
DANA&J, ul. Kościuszki 1 Żnin,
Księgarnia Libra ul. Hallera Mogilno,
Muzeum w Biskupinie – kasa.

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry