Teatr Ósmego Dnia
   

    Po drugiej stronie Baszty tymczasem zaczęły się przygotowania do zlotu czarownic. Sabat Teatru 8 Dnia z Poznania to największe przedsięwzięcie uliczne tego Teatru zrealizowane przed laty we współpracy z Teatrem Biuro Podróży. Dziś w Żninie grano je po raz pierwszy w nowej obsadzie.

 

 
Wiatr w sztandarach, karuzela się kręci, pośrodku, przez niekogo
nie zauważony na piętro wspina się diabeł.
fot. Paweł Dobies

    Przedstawienie rozgrywa się na kupie żelastwa precyzyjnie rozbudowywanej w trakcie do kręcącej się obłąkańczo karuzeli. Na tym kończą się zbieżności z wesołym miasteczkiem. Zamiast znajomych koników pośród łopoczących potępieńczo chorągwi sterczą w niej bowiem poubierane w maski hańby dusze przeklętych: szalony profesor, nawiedzony skrzypek, dziwka i bazgrający sprayem po murach młodzian. Wszyscy oni zjednoczeni w szalonym błazeńskim tańcu, dyrygowani przez widmo-ekshibicjonistę na wszelki wypadek skute pasem cnoty. . Jak zwykle w samą porę wjeżdża na pojazdach-dziwolągach Orszak Wielkiej Nierządnicy porywając obłąkane dusze. Sztandary zostają zdarte. Sabat pod Basztą powoli dobiega końca.
    Na zamierającej karuzeli tańczy pomniejsza ździra w objęciach niepokojąco znajomego Rogatego Jegomościa. W powietrze powoli unoszą się równie znajome postaci na miotłach. Lekko oszołomiona publiczność zaczyna bić brawo.
    Przedstawienie to zaiste, diablo groteskowe, inspirowane tekstami Bułhakowa i malarstwem Goyi gwarantuje przyjemnie spędzony czas. Zostawia jednak nutkę niepokoju zwłaszcza, gdy jak tego dnia, kończy się (nomen omen) o północy.

PAWEŁ HAŁABURDZIN
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry