Gminie nie udało się uzyskać dofinansowania unijnego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na zagospodarowanie budynku dawnej zawodówki.

Michał Michalak i Norbert Dombek zapewniają, że nadal będą walczyć o zdobycie dofinansowania na zagospodarowanie budynku dawnej szkoły zawodowej fot. Roman Wolek
Michał Michalak i Norbert Dombek zapewniają, że nadal będą walczyć o zdobycie dofinansowania na zagospodarowanie budynku dawnej szkoły zawodowej fot. Roman Wolek

     PIĘKNE PLANY
     Oddala się szansa na wyremontowanie i zagospodarowanie w najbliższym czasie budynku po Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, czyli dawnej szkoły zawodowej na ul. Mickiewicza w Trzemesznie. Przypomnijmy, że budynek nazywany popularnie przez mieszkańców zawodówką został w 2015 r. kupiony przez gminę od powiatu. Przez kilka lat był nieużytkowany. Ale zgodnie z planami ma zostać wykorzystany na potrzeby prowadzenia Domu Kultury, Biblioteki Publicznej i Muzeum Regionalnego.
     Dokładne rozplanowanie pomieszczeń w tym obiekcie zakłada projekt wykonany na zlecenie gminy. Zgodnie z jego założeniami piwnica ma był wykorzystana przez Bibliotekę Publiczną na magazyn o powierzchni 73 m2 i czytelnię - 25 m2. Dodatkowo ma tam się także mieścić użytkowany przez Dom Kultury lokal Cafe Kultura.
     Parter również ma być zajmowany głównie przez bibliotekę. Zaplanowano tam wypożyczalnię dla dorosłych o powierzchni 116 m2 i wypożyczalnię dla dzieci - 54 m2 oraz pomieszczenie dla administracji o powierzchni 15 m2. Dodatkowo na parterze mieścić się ma sala multimedialna dla wszystkich użytkowników obiektu, o powierzchni 80 m2.
     KULTURA I MUZEUM
     Skrzydło budynku od strony ul. Orchowskiej ma zostać nieco rozbudowane. Na parterze ma się znajdować kotłownia oraz sala np. dla kombatantów, a na pierwszym piętrze dwie oddzielne garderoby.
     Pierwsze piętro planuje się przeznaczyć wyłącznie dla Domu Kultury. Zajmować je mają: biura - 57 m2, sala imprez - 104 m2, sala wystaw - 72 m2, sala zajęć artystycznych - 48 m2.
     Drugie piętro dzielić ma Muzeum Regionalne z Domem Kultury. Muzeum obejmować ma: salę wystaw - 104 m2, magazyn 23 m2, biuro - 15 m2. Dom Kultury ma tam użytkować: pracownię plastyczną - 45 m2, pracownię muzyczną - 24 m2 i ciemnię 9 m2.
     Dodatkowo wydzielone ma zostać poddasze na potrzeby Domu Kultury np. na dodatkowy magazyn.
     GMINA TRACI
     Problem jednak w tym, że adaptacja budynku na nowe cele planowana była przez gminę przy zdobyciu dofinansowania zewnętrznego. Ubiegano się o takie dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt realizacji inwestycji oszacowano na 3.430.750,44 zł. Dofinansowanie z WRPO miało wynieść 2.916.137,87 zł. Projekt gminy Trzemeszno został oceniony pozytywnie i zdobył 28,5 punktu. Pozwoliło to jednak na zajęcie 36 miejsca, a tylko 12 pierwszych wniosków uzyskało dofinansowanie.
     Temat ten był poruszany 24 lipca podczas wspólnych obrad komisji. Kierownik referatu inwestycyjnego Urzędu Miejskiego Norbert Dombek zapewnił, że gmina składa odwołanie. Jak podkreślił, duża część wniosków, które otrzymały dofinansowanie przeznaczone były na kościoły i instytucje kościelne.
     Wiceprzewodniczący RM Daniel Bisikiewicz zwracał uwagę, że gmina po raz kolejny traci na tym, że nie należy do Obszaru Strategicznej Interwencji. Przypomnijmy, że gminy Trzemeszno, Kiszkowo i Mieleszyn są jedynymi gminami w powiecie gnieźnieńskim, które nie zostały wpisane do gnieźnieńskiego OSI. Wiceprzewodniczący RM podkreślał, że gmina Trzemeszno jest przez to osłabiona już na starcie przy składaniu wniosku o dofinansowanie.
     Według przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Peno, najgorsze jest to, że budynek byłej szkoły zawodowej będzie kolejny rok nadal stał i niszczał i oznacza to, że nic w 4-letniej kadencji nie uda się zrobić z tym obiektem.
     Asystent burmistrza Michał Michalak potwierdził, że bardzo liczono na pozyskanie dofinansowania z WRPO. Informował jednak, że gmina będzie analizowała inne alternatywne możliwości zdobycia dofinansowania na ten cel.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1328 (30/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry