Polska po raz pierwszy jest gospodarzem europejskiego zlotu kolei wąskotorowych. Odbędzie się on na Pałukach w ten weekend. W planach są przejazdy zabytkowymi parowozami na stałej trasie ŻKP, ale także jelczem - ogórkiem ze Żnina i Gąsawy. Będą różne pokazy, w tym parada parowozów w parku nad jeziorem w Żninie oraz wystawa makiety kolejowej w SP 1, którą przywiozą trójmiejscy miłośnicy kolejnictwa. Z okazji zlotu poczta wydała okolicznościowe znaczki.

Bloczek znaczków przygotowanych przez Pocztę Polską na XXVII Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych, który zaczyna się dzisiaj na Pałukach i potrwa do niedzieli
Bloczek znaczków przygotowanych przez Pocztę Polską na XXVII Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych, który zaczyna się dzisiaj na Pałukach i potrwa do niedzieli

     W tym tygodniu już po raz 27. odbędzie się Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych. To impreza integrująca miłośników kolei z całej Europy. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1991 r. we Frankfurcie nad Menem. Dotychczas zloty organizowane były w 9 krajach: Niemcy, Holandia, Austria, Szwajcaria, Francja, Dania, Rumunia, Łotwa i Litwa. Od dzisiaj do niedzieli zlot po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Głównym organizatorem jest Muzeum Ziemi Pałuckiej, w ramach którego funkcjonuje Żnińska Kolej Powiatowa. Co prawda już od poniedziałku odbywały się wyjazdy zamiejscowe chętnych miłośników kolei z wycieczkami na Hel czy do Białośliwia, gdzie istnieją koleje wąskotorowe, jednak główne wydarzenia zaplanowano na 12-15 października.
     PROGRAM
     W czwartek 12 października o 8 rano na dworcu ŻKP rozpoczną się przyjazdy i rozładunek lokomotyw: Borsig - Maltanka, Orenstein und Koppel - Daniel Bar, Merapi - Peter Ness, Berlin i O&K En2t Fn 11073, FrankfurtPX-38. O 12:30 nastąpi odprawa maszynistów, przedstawienie planów jazd podczas zlotu z dyżurnym ruchu. Równolegle od 11:00 do 18:00 na dworcu ŻKP będzie prezentowana wystawa kolejowa Leszka Musiała (także w piątek i w sobotę od 9:00 do 14:00 i od 15:00 do 18:00 oraz w niedzielę od 9:00 do 17:00).
     W piątek 13 października od 6:00 będzie trwało rozpalanie i nawadnianie parowozów. Od 11:30 do 13:00 i od 16:00 do 17:30 odbędą się pokazy na stacji w Żninie: wymiana podkładów kolejowych i odlewanie panewek w kuźni, a o 18:30 pokaz na obrotnicy. O 11:10 i 15:30 - przejazd drezyn, małych lokomotyw, rowerów szynowych do parku nad Jeziorem Żnińskim Małym. Będą też kursy zabytkowym autobusem jelcz 043 (tzw. ogórek) na trasie ze Żnina do Gąsawy i z Gąsawy do Żnina. Te kursy będą też realizowane w sobotę.
     14 października w sobotę znów o 6:00 rozpocznie się rozpalanie i nawadnianie parowozów, które będą i tego dnia kursowały na trasie między Żninem a Gąsawą. O 10:30 odbędzie się ceremonia nadanie nazwy rondu w Żninie. Przypomnijmy, iż rondo będzie nosiło imię Leona Lichocińskiego. Festyn Kolejkowy Oktoberfest odbędzie się tego dnia na peronie w Gąsawie od 11:00 do 19:00. Będzie darmowa kiełbasa z grilla, kawa, herbata, ognisko, grzane piwo, rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego Kolej Wąskotorowa w Gąsawie, a także występ zespołu z Gąsawy. O 13:00 parowozem O&K nastąpi przejazd poczty specjalnej do Żnina.
     Od 11:00 do 16:00 potrwa festyn w muzeum, w tym pokazy grup rekonstrukcyjnych. Od 18:00 (pierwszy odjazd ze Żnina) do 20:10 potrwa Wenecka Noc z Parowozami.
     W niedzielę od 600 kolejarze znów rozpoczną rozpalanie i nawadnianie parowozów. Od 10:30 do 12:00 odbędzie się parada parowozów w parku nad Jeziorem Czaplem.
     ZNACZKI
     Z okazji 27. Międzynarodowego Zlotu Kolei Wąskotorowych Poczta Polska wydała okolicznościowe znaczki. Na znaczkach są prezentowane trzy parowozy, które będą uczestniczyły w wydarzeniu w Żninie i w Wenecji: Merapi, Borsig i Px-38 Leon. Oprócz tego, wydane zostały także okolicznościowe kartki pocztowe. Podczas zlotu będzie możliwość ich wysłania uruchomioną na tę okazję pocztą kolejową. Pocztę specjalną z Gąsawy do Żnina poprowadzi w sobotę parowóz O&K (wyjazd z Gąsawy o 13:00).
     Znaczki i pocztówki można kupić na stacji Żnińskiej Kolei Powiatowej i w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, a pocztówki również w Urzędzie Pocztowym w Żninie.

    Film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1339 (41/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry