W Mogilnie uroczystości z okazji 99. rocznicy wyzwolenia Polski zgodnie z tradycją połączone były z obchodami 107. rocznicy śmierci ks. prałata Piotra Wawrzyniaka.

Na czele korowodu kroczyła Orkiestra Dęta MDK pod batutą Mariusza Mikołajczaka fot. Joanna Świetnicka
Na czele korowodu kroczyła Orkiestra Dęta MDK pod batutą Mariusza Mikołajczaka fot. Joanna Świetnicka

     11 listopada przy grobie Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Mogilnie miały miejsce główne gminne uroczystości, upamiętniające bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę.

     Uroczystości na mogileńskiej nekropolii poprzedzone zostały mszą św., która odprawiona została w parafii pw. MBNP w Mogilnie w intencji Ojczyzny. Uroczystej eucharystii przewodniczył ks. prałat Eugeniusz Jaworski. Mszę św. swym koncertem uświetnił działający przy parafii chór Immaculata.

     Zgodnie z tradycją uroczystości połączone były z przypadającą dzień wcześniej 10 listopada, 107. rocznicą śmierci ks. prałata Piotra Wawrzyniaka. W związku z tym z kościoła wszyscy przeszli razem z Orkiestrą Dętą Mogileńskiego Domu Kultury pod batutą Mariusza Mikołajczaka przez park miejski pod pomnik ks. Wawrzyniaka. Tutaj złożono kwiaty i zapalono znicze. Stąd przemaszerowali na mogileński cmentarz, gdzie miały miejsce dalsze obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tu pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zebrały się delegacje władz samorządowych gminy i powiatu, delegacje reprezentujące instytucje, zakłady pracy, przedszkola i szkoły oraz mieszkańcy gminy, by złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze. Przy mogile nie zabrakło też pocztów sztandarowych. Warto zaznaczyć, że wśród uczestników uroczystości zauważalne były przypięte do płaszczy i kurtek biało-czerwone kotyliony. Rys historyczny wygłosił nauczyciel historii z SP 3 w Mogilnie Andrzej Jakubowski. Wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego oraz Rotę. Był to niewątpliwie dzień pamięci o ojcach niepodległości, dzień refleksji o polskiej drodze do wolności i demokracji. Dziś już nie trzeba przelewać krwi za ojczyznę.

     Więcej zdjęć w naszej galerii.

Joanna Świetnicka, 14 XI 2017

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry