W Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyło się spotkanie z naukowcami badającymi zwyczaj ludowy zwany polteramentem, polegający na biciu szkła lub innych psotach na dzień przed weselem, zwykle pod domem panny młodej. Wśród miejsc, które odwiedzili naukowcy, znalazło się Chomętowo w gminie Szubin.

Uczestnicy spotkania wraz z parą młodą z Chomętowa fot. Piotr Bembenek
Uczestnicy spotkania wraz z parą młodą z Chomętowa fot. Piotr Bembenek

     Zebranych w muzeum powitała dyrektor Kamila Czechowska, która oddała głos autorom projektu Arkadiuszowi Jełowickiemu (kierownik przedsięwzięcia, Muzeum w Szreniawie) i Annie Weronice Brzezińskiej (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). Prowadzący przedstawili projekt, mówili o tradycji związanej w pulteramentem na przestrzeni wieków. Zaprezentowano także książkę, która jest owocem projektu i materiał filmowy. Głos zabrał także Mariusz Forecki z fundacji PixHause, który wykonał dokumentację fotograficzną.

     Kiedyś pulteram (nazywany też polterabentem, polterem, butelkami) był zwyczajem weselnym przynależnym do szeroko pojmowanej kultury ludowej. Współcześnie zmienia swoją formę stając się minifestynem, grillem, biesiadą i spotkaniem rodzinno-sąsiedzkim, zawierającym jednak w sobie elementy widowiska, ale ważną jego częścią pozostaje bicie szkła. Pierwotnie bicie szkła miało charakter magiczny, odstraszający szeroko definiowane zło. Dzisiaj najważniejsze jest spotkanie lokalnej społeczności, która dzięki temu buduje i umacnia więzy łączące ją wewnątrz. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o zwyczaju, gdzie nagrodami były książki.

     W spotkaniu uczestniczyła młoda para, która zaprosiła badaczy z Poznania na swój polterament do Chomętowa.

Piotr Bembenek, 2 XII 2017

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry