Drukuj

W galerii im. Tadeusza Małachowskiego przez lata prezentowane były różne wystawy malarskie, czy fotograficzne. Jednak muzyka to przecież też sztuka. Dlaczego jej nie pokazać zatem w galerii sztuki i to nie tylko w wymiarze duchowym, ale i materialnym? To, że można, udowodnił Roman Bleja, który w swojej kolekcji akordeonów posiada nie tylko rozmaite, ale przede wszystkim zabytkowe instrumenty.

Roman Bleja z pasja opowiada o swoich zbiorach fot. Karol Gapiński
Roman Bleja z pasja opowiada o swoich zbiorach fot. Karol Gapiński

     Roman Bleja to jeden z najbardziej aktywnych muzyków ludowych na Pałukach. Pochodzi ze Świątkowa, mieszka w Żninie, ale związany jest z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janowcu. Tam prowadzi chór Harmonia, ale też zespół muzyczno-satyryczny ADHD oraz Folk-Rom. Drugim miejscem, z którym związany jest muzyk, to Łabiszyn. Tam prowadzi chór Tulipan.
     Roman Bleja kultywuje tradycje ludowej muzyki naszego regionu m.in. na dorocznej Jesieni na Pałukach, ale też nie zaniedbuje ze swoimi zespołami i chórami muzyki biesiadnej i popularnej. Dlatego jego grupy muzyczne można usłyszeć na różnych imprezach okolicznościowych i biesiadnych w okolicy.
     On sam specjalizuje się w grze na akordeonie. Był jednym z pierwszych absolwentów w historii Ogniska Muzycznego w Żninie. Od wielu też lat - w miarę pojawiających się okazji na rynku i posiadanych środków - nabywa akordeony. Są wśród nich 100-letnie i starsze, pochodzące z różnych fabryk i różnych krajów. Instrumenty te mają rozmaite liczby basów i klawiatury zarówno fortepianowe, jak i guzikowe. Niektóre znalazły się w kolekcji Romana Bleji pomimo, iż muzyk widział, że znajdują się w opłakanym stanie i nie będzie można ich naprawić. Nabywał je po prostu z miłości do tego instrumentu. Jednak zdecydowana większość w kolekcji, to akordeony, na których nadal można grać.
     I to pokazał Roman Bleja osobiście na piątkowym wernisażu wystawy tej kolekcji w Muzeum Ziemi Pałuckiej. Akordeony zostały zaprezentowane w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego. Muzykowi towarzyszył chór Harmonia. Na wernisaż przybyli licznie najbliżsi Romana Bleji, jego przyjaciele, znajomi ze Żnina, Janowca, Łabiszyna, a także miłośnicy muzyki i akordeonów.
     Więcej zdjęć w naszej galerii, a film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 3 III 2018