Drukuj

30 listopada minie 250 lat od dnia, w którym w Rydlewie przyszedł na świat Jędrzej Śniadecki. W sobotę 3 marca zainaugurowane zostały żnińskie obchody roku Jędrzeja Śniadeckiego.

     3 marca w Żnińskim Domu Kultury odbyła się konferencja inaugurująca obchody roku Jędrzeja Śniadeckiego w gminie, w której ów słynny lekarz, biolog, chemik, filozof, ale też satyryk się urodził. W tym roku mija 250 lat od tych narodzin, które miały miejsce najprawdopodobniej w Rydlewie pod Żninem, o czym m.in. opowiadał jeden z prelegentów na konferencji, Michał Woźniak z Muzeum Ziemi Pałuckiej.
     Obchody roku Jędrzeja Śniadeckiego w Poznaniu zainaugurowano w styczniu, w Bydgoszczy zaś, gdzie mieści się Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich - 2 marca. O kolejnych przedsięwzięciach związanych z obchodami 250. rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego opowiadali przedstawiciele środowisk  naukowych poznańskich i bydgoskich. Wiele wydarzeń w związku z okrągłą rocznicą urodzin młodszego z braci Śniadeckich odbędzie się również w Żninie, o czym opowiadała Halina Rosiak, zastępca burmistrza.
     Gośćmi sobotniej konferencji w ŻDK byli m.in. przedstawiciele okręgu społecznikowskiego i Zespołu Pałacowo - Parkowego w Jaszunach koło Wilna, gdzie znajduje się cmentarz Śniadeckich i Balińskich. Żnin odwiedzili również potomkowie tych rodów, w tym w prostej linii praprawnuk Jędrzeja Śniadeckiego.
     Oprócz prelekcji poświęconej historii Żnina i życiu rodziny Śniadeckich na Pałukach, zaproszeni na konferencję wysłuchali również wykładu o masońskim Towarzystwie Szubrawców (jednym z jego prezesów był Jędrzej Śniadecki) oraz o życiu społecznym Polaków w Wilnie w pierwszych dekadach XIX w.
     Konferencję poświęconą Jędrzejowi Śniadeckiemu uświetnił występ Żnińskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Krzysztofa Fryski.
     Więcej zdjęć w naszej galerii, a film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 4 III 2018