To będzie jedno z największych, a pod względem prestiżowym zapewne największe wydarzenie kulturalne w dziejach Żnina. Do stolicy Pałuk przyjadą niepokazywane do tej pory w Polsce prace jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów w historii sztuki, mistrza surrealizmu Salvadora Dalego. Będzie je można oglądać w Żninie niemal przez 3 miesiące.

Vassili Kessaouri (jego imię i nazwisko zapisuje się przy użyciu podwójnego „s“, a jest to związane z pisownią użytą w paszporcie) podczas udzielania wywiadu na wernisażu wystawy prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dalego w Východoslovenskym Múzeum w Koszycach (Słowacja) w 2016 roku fot. Elisabeth „Aykazen“ Kesauri
Vassili Kessaouri (jego imię i nazwisko zapisuje się przy użyciu podwójnego „s“, a jest to związane z pisownią użytą w paszporcie) podczas udzielania wywiadu na wernisażu wystawy prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dalego w Východoslovenskym Múzeum w Koszycach (Słowacja) w 2016 roku fot. Elisabeth „Aykazen“ Kesauri

     To nie jest żart na zbliżający się prima aprilis. Już wkrótce, bo od 7 kwietnia, w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego będą prezentowane gobeliny, ceramika, rzeźby grafiki, linoryty, ksylografie, medale i inne prace katalońskiego artysty, jednego z najwybitniejszych malarzy XX w., Salvadora Dalego. Nie będą wśród nich większego formatu obrazy. Tego typu dzieła autora słynnej Płonącej żyrafy osiągają na aukcjach sztuki ceny liczone w milionach dolarów. Wiele z nich jest nieosiągalnych dla kolekcjonerów malarstwa, za to są dostępne dla wielbicieli sztuki w muzealnych galeriach. Prace mniejszego formatu nie są tak drogie, za to rozproszone wśród kolekcjonerów i w izbach muzealnych całego świata.
     Dużą kolekcję grafik i innych pomniejszych prac Salvadora Dalego posiada gruzińska rodzina Kesauri, związana m.in. z Polską. Aleksandre Kesauri to kolekcjoner sztuki, kurator wystaw, właściciel Spółki ArtExpo International. Wraz z synem Vassilim organizuje wystawy arcydzieł dzieł sztuki we współpracy z państwowymi muzeami i galeriami.
     Udało nam się porozmawiać z Vassilim Kessaourim, który od półtora roku mieszka w Polsce. Od 15 lat rodzina ta gromadzi prace Salvadora Dalego i ma ich już w swojej kolekcji ponad 1.000. Duża część z nich jest prezentowana w Centrum Salvadora Dalego - Dalineum w Poznaniu.
     - Niektóre z prac jednak nie były do tej pory pokazywane w Polsce, nawet w „Dalineum“ i wśród nich będą też dzieła, które przyjadą do Żnina. W Żninie będzie można obejrzeć około 80 prac, być może trochę więcej. Z tego 90% to prace wcześniej niepokazywane w Polsce. To będzie zresztą nasze pierwsze przedsięwzięcie realizowane we współpracy z polskim muzeum. Dotychczas tego typu wystawy prezentowaliśmy w zagranicznych galeriach. Będziemy przedstawiali naszą ofertę współpracy różnym placówkom w Polsce i na muzeum w Żninie też będziemy otwarci, zwłaszcza jeśli wystawa będzie cieszyła się zainteresowaniem. Prace Dalego gromadzimy od 10-15 lat. Na prezentowaniu sztuki nie da się teraz wiele zarobić, ale te zyski, które udaje nam się uzyskać, przeznaczamy na nabywanie kolejnych dzieł. Prace Dalego o mniejszym formacie sięgają na aukcjach ceny od kilku tysięcy euro do nawet pół miliona euro, jeśli chodzi o rzeźby, czy kilkanaście tysięcy do 80.000 euro za gobeliny. Mieszkamy w Polsce, lubimy Polaków i chcemy dla was robić dobrze, dlatego chętnie pokażemy te dzieła na korzystnych warunkach. Z doświadczenia wiem, że niektórzy właściciele prywatnych kolekcji wymagają dużego i kosztownego ubezpieczenia wystaw. My to robimy na warunkach, które będą do zaakceptowania nawet dla małego muzeum. I to jest fajne, że ludzie w mniejszym mieście będą mogli oglądać prace słynnego artysty - tłumaczy nam Vassili Kessaouri.
     Wystawa, która od 7 kwietnia do 25 czerwca będzie prezentowana w Żninie, nosi tytuł Salvador Dali: biblijne przesłanie. Choć Vassili Kessaouri dodaje, że być może pojawią się na niej jakieś pojedyncze dzieła Salvadora Dalego poświęcone tematyce pozabiblijnej.
     Wystawa będzie czynna w godzinach pracy MZP w Żninie, w kwietniu od wtorku do piątku od 9:00 do 16:00, w maju i w czerwcu od 9:00 do 17:00, a we wszystkie weekendy od 10:00 do 15:00.
     Bilety wstępu będą kosztować 20 zł normalny, 15 zł ulgowy (emeryci, renciści, studenci), dzieci do lat 7 mogą oglądać wystawę za darmo, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 17 lat - 10 zł.
     Vassili Kessaouri poinformował, że Galeria im. Tadeusza Małachowskiego w Żninie spełnia oczekiwania właścicieli kolekcji. Od strony technicznej wystawę przygotują pracownicy żnińskiego muzeum przy współpracy właścicieli kolekcji. To ci drudzy również zapewnią w celu właściwej prezentacji dzieł ledowe lampy do ich podświetlenia podczas ekspozycji.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1362 (12/2018)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry