6 kwietnia przejdzie do historii Muzeum Ziemi Pałuckiej. Tego dnia odbył się wernisaż wystawy artysty, który jest jedną z największych legend w światowej historii sztuki.

Wystawa czynna będzie do 25 czerwca fot. Karol Gapiński
Wystawa czynna będzie do 25 czerwca fot. Karol Gapiński

     Salvador Dali jest znany większości osób jako malarz tworzący w technice olejnej. Jednak ten najwybitniejszy przedstawiciel surrealizmu tworzył także w innych technikach. Stworzył tysiące rzeźb, litografii, płaskorzeźb, gobelinów i innych prac.
     Ponad 100 z nich, w tym ponad 80 o tematyce religijnej, która jest wiodącą na wystawie w MZP, zobaczyli goście na wernisażu tej ekspozycji, właśnie wieczorem 6 kwietnia. Jest to wystawa oryginalnych dzieł Salvadora Dalego zatytułowana "Salvador Dali: biblijne przesłanie" z prywatnej kolekcji rodziny Kesauri.
     Epokowe wydarzenie w historii żnińskiej kultury stało się możliwe dzięki Wacławowi Górnemu, przedsiębiorcy ze Żnina, a właściwie dzięki jego kontaktom z Aleksandre Kesaourii jego synem Vassili Kessaouri. Rodzina ta pochodzi z Gruzji, ale jest też związana z Polską. Są posiadaczami dzieł nie tylko Salvadora Dalego, ale też  innych, wybitnych artystów, np. Marca Chagalla, Henriego Toulouse-Lautreca, czy Edgara Degasa.
     Przy okazji otwarcia wystawy Aleksandre Kesaouri na ręce dyrektor Krystyny Patyk przekazał jedną z prac Salvadora Dalego. Podobne podarunki miał też dla Wacława Górnego oraz dla burmistrza Żnina. Robert Luchowski nie był obecny na wernisażu, ale honory gospodarza miasta pełniła w jego zastępstwie Halina Rosiak, wiceburmistrz Żnina.
     Właściciele wystawy przybyli na jej wernisaż także w towarzystwie Latsabidze Besika, prezesa diaspory gruzińskiej w Polsce. Wydarzenie, jakim jest wystawa dzieł Dalego prezentowanych akurat w Żninie po raz pierwszy w Polsce, stanowi ważny moment z punktu widzenia integracji samej diaspory, jak i Gruzinów z Polakami, o czym mówił Besika.
     Od soboty 7 kwietnia wystawę prezentowaną w żnińskim muzeum, a konkretnie w Galerii Im. Tadeusza Małachowskiego można już oglądać w godzinach pracy tej placówki, aż do 25 czerwca: w kwietniu od wtorku do piątku od 9.00 do 16.00, w maju i w czerwcu od 9.00 do 17.00, a we wszystkie weekendy od 10.00 do 15.00. Bilety wstępu kosztują: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy (emeryci, renciści, studenci), dzieci do lat 7 mogą oglądać wystawę za darmo, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 17 lat - 10 zł.
     Więcej zdjęć w naszej galerii, a film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 7 IV 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry