8 czerwca burmistrz Żnina odwołał Krystynę Patyk ze stanowiska dyrektora Muzeum Ziemi Pałuckiej. Odwołana zapowiada pozew do sądu pracy i pozew cywilny przeciwko burmistrzowi, bo czuje się pomówiona w jego komentarzu do decyzji o rozstaniu. P.o. dyrektorem muzeum został Jędrzej Małecki.

Krystyna Patyk. fot. Karol Gapiński
Krystyna Patyk fot. Karol Gapiński

     Dawid Kolasa, rzecznik Urzędu Miejskiego w Żninie przekazał 8 czerwca w południe informację, że wskutek stwierdzonego w protokole kontroli problemowej przeprowadzonej w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, ciężkiego naruszenia przepisów prawa pracy w związku z zajmowanym stanowiskiem, burmistrz Żnina wydał zarządzenie w sprawie odwołania Krystyny Patyk ze stanowiska Dyrektora Muzeum Ziemi Pałuckiej.

     Odwołanie wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym, a z uwagi na stwierdzone w protokole kontroli ciężkie naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, tj. w trybie art. 52 §1, pkt. 1 kodeksu pracy.

     Szczegóły, zakres nieprawidłowości oraz naruszeń, znajdują się w uzasadnieniu do zarządzenia, które zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Żninie.

     - Rozstanie się z pracownikiem, zwłaszcza w trybie zwolnienia dyscyplinarnego, zawsze jest trudną decyzją. Jednak w obecnej sytuacji, w odniesieniu do pani dyrektor Krystyny Patyk, nie pozostawiono mi wyboru. Zakres nieprawidłowości w Muzeum Ziemi Pałuckiej, wykryty podczas kontroli, jest porażający, a dalsze pozostawanie pani dyrektor na stanowisku mogłoby prowadzić do dalszych niepowetowanych strat. Muzeum wymaga restrukturyzacji. Zanim ją rozpoczniemy niezwykle ważne jest zapewnienie bieżącego funkcjonowania jednostki, stąd konieczna decyzja o czasowym powołaniu pełniącego obowiązki dyrektora, w osobie dotychczasowego dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Żninie Jędrzeja Małeckiego. Bezpośredni nadzór merytoryczny nad wydziałem przejął mój zastępca - skomentował burmistrz Żnina Robert Luchowski.

     Krystyna Patyk powiedziała nam, że skontaktowała się ze swoim prawnikiem i wkrótce prześle do mediów swój komentarz w tej sprawie. Na gorąco może powiedzieć tyle, że nie zgadza się z komentarzem i zarzutami burmistrza. Czuje się tym komentarzem pomówiona. Złoży pozew do sądu pracy, ale też ma zamiar pozwać Roberta Luchowskiego na drodze cywilnej, właśnie z powodu tego, iż odczuła to jako pomówienie. Dodała, że burmistrz z nią wcześniej na ten temat nie rozmawiał, a ona nie może się teraz do niego nawet dodzwonić. Włodarz nie odbiera telefonu.

     Krystyna Patyk stwierdziła w rozmowie z nami, że burmistrz odwołał ją ze stanowiska bez uzyskania opinii Związku Zawodowego Solidarność, do którego ona należy. Zatem odwołanie według niej jest nieskuteczne. Zdaniem Krystyny Patyk, jeśli potwierdzi to w rozmowie z prawnikiem, to w poniedziałek normalnie, jak to wynika z obowiązków dyrektora, przyjdzie do pracy.
     Na koniec Krystyna Patyk powiedziała, że wieść o jej odwołaniu przekazała Peterowi Erckowi, czyli niemieckiemu pasjonatowi kolejek wąskotorowych. Zdradziła, iż partner Muzeum Ziemi Pałuckiej po usłyszeniu najnowszych wieści od Krystyny Patyk zapowiedział zakończenie współpracy przy organizowaniu zlotów miłośników kolei wąskotorowych w Żninie i w Wenecji.
     Krystyna Patyk wydała w sprawie odwołania komunikat, który publikujemy poniżej.

     Więcej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki w czwartek, 14 czerwca.

Karol Gapiński, 8 VI 2018

 

 

 

     Oświadczenie Krystyny Patyk

     Szanowni Państwo, potwierdzam, że w dniu dzisiejszym [8 czerwca 2018 r. - przyp. mr] Burmistrz dostarczył mi dokument, w którym napisał, że odwołuje mnie z funkcji Dyrektora. Wskazuję jednak, że dokonał takiego działania w sposób bezprawny bez zasięgnięcia opinii Rady Muzeum i nie poczekał na opinię Związków Zawodowych. Żaden z zarzutów nie jest poza ogólnikami i żaden nie jest prawdziwy. Swoich praw dochodzić będę przed Sądem oraz rozważam podjęcie innych kroków, albowiem naruszone zostało moje dobre imię, cześć, a niektórymi sformułowaniami jestem pomówiona. Mam nadzieję, że Pan Luchowski choć nie zna procedury odwołania Dyrektora Muzeum Ziemi Pałuckiej, to świadomy jest chociaż konsekwencji swoich działań. Szkoda, że choć podjął się bezprawnego odwołania mnie ze stanowiska, to nie potrafił ani tego powiedzieć mi prosto w twarz, ani też ogłosić tego w cywilizowany sposób opinii publicznej na zapytania prasowe. Jestem pewna wygranej sądowej, o czym poinformuję wszystkich w odrębnym oświadczeniu. 
Dziękuję wszystkim za miłe słowa i poparcie, a pracownikom, z którymi mogłam tworzyć nową jakość Muzeum za współpracę.
Krystyna Patyk

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry