Uroczystości rocznicowe w związku z 100 leciem niepodległości i rocznicą wybuchu II wojny światowej odbyły się w poniedziałek w Rogowie.

 Na obchody przybyli mieszkańcy, by uczcić pamięć walczących o wolność fot. Sylwia Wysocka
Na obchody przybyli mieszkańcy, by uczcić pamięć walczących o wolność fot. Sylwia Wysocka

     Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny i ofiar II wojny światowej w miejscowym kościele. Po mszy za Żnińską Orkiestrą Dętą poczty sztandarowe, delegacje zakładów pracy, stowarzyszeń i organizacji, zaproszeni goście, mieszkańcy Rogowa przeszli na rynek, gdzie przed pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej odbyła się część oficjalna uroczystości.

     Orkiestra zagrała hymn państwowy i Rotę. Głos zabrał wójt Józef Sosnowski, który przypomniał, że tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy stowarzyszenia Czewoj w 2009 roku, sfinansowana przez Bank Spółdzielczy w Strzelnie przy przychylności i wsparciu ówczesnego wicewojewody kujawsko-pomorskiego i przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Dariusza Kurzawy.

     - Spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie i apelu w rocznice wybuchu II wojny światowej, aby przywrócić pamięć września 1939 roku. Za naszą wolność ponad 100 mieszkańców naszej gminy zapłaciło w czasie wojny największą z możliwych cen składając w ofierze ojczyźnie własne życie - mówił Józef Sosnowski wyliczając miejsca, gdzie ginęli i zostali straceni na terenie Polski, Niemiec i w Holandii. Mówił też o ponad 50 milionach ofiar, które pochłonęła ta wojna. - Wydarzenia odległe w czasie, a jednak wciąż żywe. Żywe w pamięci pokolenia, które było ich uczestnikiem i świadkiem, żywe też dla nas, którzy te straszne dni znamy z opowieści naszych ojców i dziadków oraz lekcji historii. Naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci, która każe pochylać się nad doznaną krzywdą, ale i przestrogą, by nigdy nie powtórzył się tamten czas. Jesteśmy bowiem odpowiedzialni za przekazywanie światła pokoju, braterstwa, przyjaźni obecnym i przyszłym pokoleniom. W setną rocznicę odzyskania niepodległości, w miesiącu napaści Niemiec hitlerowskich i Związku Radzieckiego na Polskę czcimy pamięć żołnierzy, żołnierzy konspiracji, uczestników walk partyzanckich, powstańców warszawskich, ale również oddajemy hołd ofierze, jaką złożyła ludność cywilna, która okazała niezłomny hart ducha walcząc za wspólną sprawę, sabotując zarządzenia okupanta i pomagając ruchowi oporu. Oddajemy im wszystkim hołd za ich odwagę, krew i ofiarę życia. Oby nigdy mieszkańców naszego kraju i żadnego innego nie budziło wycie syren, huk eskadry samolotów i świst spadających bomb. Oby nigdy nienawiść, nacjonalizm nie zdominowały współpracy między narodami. Wielkie to zadanie dla obecnego i przyszłego pokolenia - mówił włodarz gminy Rogowo. 

     Dariusz Kurzawa podkreślił, że 3 września 1939 roku to była niedziela, czas kiedy Francja i Anglia wypowiedziały wojnę  Niemcom, czas kiedy nasza obrona na granicach załamywała się i wojska zaczynały się cofać, czas kiedy zatopione zostały największe okręty polskiej floty Wicher i Grom, czas kiedy zdobyta została Częstochowa. - Był to zły czas nie tylko dla naszego kraju, ale całej Europy i całego świata. Rozpoczęła się wielka wojenna pożoga, która trwała aż do 1945 roku, ale która miała też brzemienne skutki dla naszego kraju aż do 1989 roku, bo pomimo to, że zostaliśmy uwolnieni z jarzma hitlerowskiego, trafiliśmy pod jarzmo komunistyczne, które zmieniło i niszczyło nasz kraj - mówił wicemarszałek Dariusz Kurzawa. 

     Podkreślił, że uroczystość jest okazją do oddania hołdu wszystkim, również tym bezimiennym bohaterom z terenu gminy Rogowo i powiatu żnińskiego, którzy walczyli o wolna ojczyznę. 

    Karol Nojgebauer i Adam Kasprzak odczytali apel poległych. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą.

Sylwia Wysocka, 5 IX 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry