Już po raz 43. Żniński Dom Kultury gościł twórców sztuki ludowej w ramach jednej z najważniejszych imprez w kalendarzu kulturalnym naszego regionu. Tą imprezą jest oczywiście Jesień na Pałukach. Jak co roku wydarzenie zostało podzielone przez organizatorów na trzy części.

fot. Karol Gapiński

     Najpierw w sobotnie popołudnie w sali widowiskowej ŻDK odbył się zjazd twórców ludowych naszego województwa. Wśród nich byli także ci, którzy obchodzą w tym roku jubileusze, jak np. zespół Pałuczanka działający przy ŻDK (35-lecie) oraz inni nagrodzeni przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, czy też burmistrza Żnina. Wśród twórców wymieniających, jak co roku swoje doświadczenia, nie zabrakło Wandy Szkulmowskiej, która od ponad 60 lat jest opiekunką tego środowiska artystycznego, autorką wielu publikacji na ten temat, w tym monografii poświęconej Jesieni na Pałukach.
     W niedzielę od rana można było skorzystać z oferty licznych wystawców, w tym wielu artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, w ramach Jarmarku Ludowego na żnińskim rynku. Zaraz po zwiedzaniu stoisk z tą ofertą można było przysiąść przed sceną ustawioną pod Basztą i posłuchać skocznych przyśpiewek w wykonaniu kapel ludowych. Przegląd bowiem tych zespołów to też nieodłączny punkt programu Jesieni na Pałukach.
     Na naszej stronie znajdziesz także:
     Zjazd twórców ludowych, Żnin, 15 IX 2018 (galeria)
     Jarmark ludowy, Żnin, 16 IX 2018 (galeria)
     Przegląd kapel ludowych, Żnin, 16 IX 2018 (galeria)
     Zjazd twórców ludowych, Żnin (film)
     Przegląd kapel ludowych, Żnin (film)

 

Karol Gapiński, 18 IX 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry