Przygotowania do 700. rocznicy pierwszej konsekracji
   
    Od kilku dni trwa renowacja ołtarza głównego w kościele pw. św. Marcina w Żninie. - Musieliśmy zakonserwować drewno - mówi proboszcz ks. Piotr Rutkowski.

 
Bogusław Dobosiewicz nakłada złocenia na ramę obrazu Matki
Bożej Nieustającej Pomocy
fot. Remigiusz Konieczka

    Początki świątyni pod wezwaniem św. Marcina w Żninie (kiedyś Góra) datuje się na XII wiek, a dokładniej na 1136 rok. Ale kroniki pierwszego proboszcza wspominają dopiero w 1301 roku. Był nim ks. Bogusław. Kościół zbudowany jest w stylu wczesnogotyckim. Pod koniec XIX wieku świątynia została rozbudowana. Powiększone zostało prezbiterium i zakrystia. Ołtarz wraz z portalem reprezentuje styl barokowy.
    Wykonany jest z drewna, a mensa ołtarza jest murowana. W ołtarzu widnieje obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po bokach są figury świętych apostołów Piotra i Pawła. Obraz patrona kościoła, świętego Marcina, jest nad obrazem Matki Bożej. Remont w kościele zaplanowany jest na kilka etapów. Proboszcz ks. Piotr Rutkowski powiedział, że w wyniku zniszczenia politury i złoceń ołtarza konieczna była ich renowacja. W tym roku drewno zostanie także zakonserwowane.
    W przyszłym roku będą remontowane między innymi ołtarze boczne i chrzcielnica. Proboszcz przygotowuje świątynię na 700. rocznicę pierwszej konsekracji, która miała miejsce w 1308 roku. Druga konsekracja odbyła się pod koniec XIX w.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 717 (45/2005)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry