Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i odtańczenie staropolskiego tańca - poloneza to nowa w Żninie formuła dla złożenia hołdu tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski. W zeszłym roku żniński mechanik zorganizował to wydarzenie po raz pierwszy na rynku. U progu tegorocznego Święta Niepodległości pod basztą młodzież i nie tylko ona znów tańczyła do utworu Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz".

fot. Karol Gapiński
fot. Karol Gapiński

     9 listopada na placu Wolności odbyło się drugie, wspólne odtańczeniem poloneza. Uroczysty taniec poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Wydarzenie zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie, ale przyłączyła się do niego również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2. W polonezie udział wzięli również reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żninie oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy Żnin.

     Na koniec uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie ogłoszonego wcześniej konkursu fotograficznego na patriotyczne selfie. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody. Dyrektor ZSP Leszek Kowalski podziękował uczestnikom uroczystości za zaangażowanie włożone w to przedsięwzięcie i już zaprosił na podobne wydarzenie za rok, u progu narodowego święta w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Formuła, którą rok temu wymyśliły Beata Maciejewska i Alina Frankowska jest otwarta. Można zgłaszać się z następnymi pomysłami, które pozwolą na dalsze ubogacenie wydarzenia, które ma się wpisywać w następnych latach w żnińską tradycję.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 9 XI 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry