Biało-czerwone chorągiewki, flagi, ozdoby w narodowych barwach na drzwiach sal lekcyjnych, galowe stroje - tak w piątek społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie manifestowała setne urodziny niepodległej Polski.

 Historyczne postacie z hymnu Polski: Bonaparte, Dąbrowski, Czarniecki fot. Anna Łukomska-Paszkiet
Historyczne postacie z hymnu Polski: Bonaparte, Dąbrowski, Czarniecki fot. Anna Łukomska-Paszkiet

     Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godzinie ósmej akcją Sto kółek na stulecie. Stu biegaczy ze szkoły przebiegło sztafetę, na którą złożyło się sto okrążeń. Nad całością przedsięwzięcia czuwał nauczyciel wychowania fizycznego Robert Krynicki. Troje ostatnich biegaczy pojawiło się w sali gimnastycznej po godzinie dziesiątej, gdzie rozpoczęło się spotkanie uczniów, rodziców i pracowników szkoły.

     Scenografię stanowiły biało-czerwone kartony przygotowane przez wszystkie klasy. Na każdym z nich uczniowie umieścili życzenia dla Polski z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wśród najoryginalniejszych znalazły się słowa od klas: Ib, IIa, VIIb, VIIIb, IIIa gimnazjum oraz Laury Sztrajt z IIId. Nie zabrakło też prezentów dla jubilatki – były kwiaty, słodycze, a nawet tonik wzmacniający pracę serca. Najciekawsze pomysły zostały nagrodzone. Klasa Ia wykonała serduszko wyklejone kuleczkami z papieru. IVa podarowała Polsce różowe okulary, Va – rodzinny album, a Vb świadectwa z zadeklarowanymi ocenami na koniec roku szkolnego. Klasa gimnazjalna IIIf zakupiła materiały szkolne i przekazała Fundacji DKMS dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych. Nagrodzony też został portret przedstawiający sylwetki Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego wykonany przez Martę Wesołowską z klasy IIIb gimnazjum oraz orzeł wyrzeźbiony w styropianie przez Wiktorię Kumusińską i Maję Czeladkę z klasy VIIa.

     Po prezentach przyszedł czas na specjalnych gości - postaci historyczne wymienione w tekście hymnu narodowego: Dąbrowskiego, Czarnieckiego i Bonaparte. W bohaterów wcielili się przedstawiciele wszystkich klas. Urodziny nie mogły obyć się bez walczyka. Reprezentanci klas przygotowywali się do występu pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego Sławomira Kujawy. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu Polski o godzinie 11.11.

     Dyrektor szkoły Krzysztof Kaczmarek podziękował za organizację szkolnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości paniom: Bernadecie Kłonieckiej, Ewie Kujawie i Magdalenie Wódczak.

Anna Łukomska-Paszkiet, 12 XI 2018

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry