W żnińskiej bibliotece publicznej miało miejsce spotkanie młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich z Romualdem Mieczkowskim, wileńskim poetą i dziennikarzem.

Spotkanie uczniów żnińskiego LO z wileńskim poetą w bibliotece fot. Marta Złotnicka
Spotkanie uczniów żnińskiego LO z wileńskim poetą w bibliotece fot. Marta Złotnicka

     Romuald Mieczkowski przyjechał do Żnina na zaproszenie poetki Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki, wnuczki Wandy Dobaczewskiej, która choć od lat mieszka w Bydgoszczy, nadal mocno jest związana ze Żninem - miejscem, w którym spędziła dzieciństwo.

     Poeci poznali się w tym roku na Międzynarodowych Spotkaniach Poetyckich Maj nad Wilią, które co roku w Wilnie organizuje Romuald Mieczkowski.

     Spotkanie wileńskiego poety z licealistami, które odbyło się 23 listopada w bibliotece, poświęcone było magii Wilna, niezwykłości tego miejsca, które przez wieki przyciągało wybitnych ludzi nauki, sztuki i literatury. Gość z Wina przypomniał uczniom historię, cofając się w czasie aż do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, kiedy to Wilno było drugą, obok Krakowa, stolicą państwa. Miasto zadziwia przepiękną architekturą czystego baroku, zaprojektowaną w dużej mierze przez włoskich architektów. Obok siebie żyli tu ludzie kilku narodowości, wskutek przecinania się kultur w mieście wytworzył się specyficzny klimat twórczy, tworzyli tu m.in. najwięksi polscy poeci – Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

     Romuald Mieczkowski zwracając się do młodzieży podkreślił, jak cenne są podróże, zachęcał ją również do odwiedzenia Wilna i nawiązywania kontaktów z tamtejszą młodzieżą.

     Opowiadając o swojej twórczości literackiej przytoczył kilka wierszy, stwierdził też, że wiersze pisać można nawet na komórce, bo taki jest dzisiejszy świat. - Poezja jest niczym innym niż pretekstem do rozmowy, na którą na ogół nie mamy czasu - zauważył.

Marta Złotnicka, 26 XI 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry