W specjalnej lekcji tak historii, jak i sztuki wzięli udział uczniowie najstarszych klas w szkole Podstawowej nr 1 w Żninie.

Lekcja historii z Izabelą Rudzką fot. Karol Gapiński
Lekcja historii z Izabelą Rudzką fot. Karol Gapiński

     Była to lekcja, którą poprowadziła profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Izabela Rudzka. Jest ona autorką projektu artystyczno-naukowego "Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii". Na projekt składa się cykl obrazów inspirowanych planami miejscowości, w których rozegrały się ważne bitwy Powstania Wielkopolskiego. Wśród nich obok Poznania - Ławicy, Rawicza, Zdziechowa, Nowego Kramska i Anastazewa znalazł się też Żnin. Dodatkowo na obrazach prezentowane są  wydruki komputerowe archiwalnych zdjęć i fotografii wykonanych przez artystkę, a dotyczące miejsc i postaci związanych z powstaniem w danej miejscowości.

     Ze względu na problem z dachem nad Galerią im. Tadeusza Małachowskiego, dzieła Izabeli Rudzkiej nie można było zaprezentować w Muzeum Ziemi Pałuckiej. Zapadła więc decyzja, że obraz zostanie zaprezentowany w żnińskiej "jedynce", która nosi przecież imię Powstańców Wielkopolskich. Ta prezentacja odbyła się 12 grudnia, a artystka opowiedziała o swoim programie i o technikach twórczych, którymi się posłużyła, a następnie poprowadziła lekcję historii.

     Obraz Izabeli Rudzkiej będzie prezentowany w holu szkoły aż do 11 stycznia 2019 r. Na ten dzień zaplanowane są obchody wojewódzkie jubileuszu 100-lecia Powstania Wielkopolskiego w Żninie.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 13 XII 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry