4 stycznia minęło 100 lat od dnia, w którym Powstańcy Wielkopolscy przejęli kontrolę nad Barcinem. Z okazji tej rocznicy odbyła się uroczystość patriotyczna na rynku starego miasta.

Przy Pomniku Pamięci Powstańców Wielkopolskich utworzono biało-czerwoną flagę z goździków oraz złożono wieńce i znicze fot. Karol Gapiński
Przy Pomniku Pamięci Powstańców Wielkopolskich utworzono biało-czerwoną flagę z goździków oraz złożono wieńce i znicze fot. Karol Gapiński

     27 grudnia 1918 r., gdy w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, w Barcinie stacjonowało jeszcze 60-80 żołnierzy niemieckich. Kilkunastu polskich zapaleńców z niejakim Amborskim i Edmundem Reinke zamierzało nawet podjąć próbę negocjowania z oficerem niemieckim, by doprowadzić do rozbrojenia oddziału. Jednak oficer niemiecki na sugestie Edmunda Reinke, żeby się poddali, od razu chwytał się za broń i potrząsał nią. Cywile bali się rozlewu krwi i pozwolili uzbrojonym Niemcom odjechać w stronę Bydgoszczy. Ci zakwaterowali się w Łabiszynie. W ten sposób 4 stycznia 1919 r. ogłoszone zostało na zebraniu Sokoła powstanie. Miasto zostało przejęte przez Polaków bez walki i dzisiaj data ta jest upamiętniona w nazwie głównej ulicy Barcina, będącej łącznikiem prowadzącym od rynku starego miasta do nowych osiedli bloków i domów jednorodzinnych.

     4 stycznia 2019 r. jubileusz 100-lecia Powstania Wielkopolskiego w Barcinie został uczczony przez przedstawicieli władz samorządowych, dzieci i młodzież szkolną, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Orkiestrę Regionalną Kujawy w Piechcinie oraz mieszkańców miasta. Najpierw uczestniczyli oni w mszy św. w kościele pw. św. Jakuba w intencji powstańców, a następnie przeszli na rynek starego miasta, gdzie uczcili ich pamięć.

     W imieniu Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, członek tego zarządu, a jednocześnie prezes Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW w Bydgoszczy Jacek Pietraszko odznaczył medalem Wierni Tradycji Zofię Drzewiecką, młodą barciniankę, która kultywuje pamięć o powstaniu i jego bohaterach. Medal ten przyznany został też Jerzemu Krzysiowi i Janinie Drążek, ale nie byli oni obecni na uroczystości i odznaczenia zostaną im przekazane w późniejszym terminie.

     Mieszkańcy utworzyli  na specjalnej tablicy biało-czerwoną flagę z goździków. Tablica została ustawiona przy Pomniku Pamięci Powstańców Wielkopolskich, przy którym delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Wartę honorową pełnili druhowie z 1. Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza w Barcinie. Odczytane zostały nazwiska wszystkich barcinian poległych w Powstaniu Wielkopolskim oraz jego uczestników, którzy spoczywają na cmentarzu w Barcinie.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 4 I 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry