Obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego w Żninie odbyły się w piątkowe popołudnie i wieczór 11 stycznia.

fot. Karol Gapiński
fot. Karol Gapiński

     11 stycznia w Żninie świętowano 100. rocznicę jedynego w naszej historii zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Przed wiekiem powstańcy wielkopolscy ostatecznie przejęli kontrolę nad Żninem Pierwsze oswobodzenie miasta  miało miejsce 1 stycznia 1919 r., ale kilka dni później Niemcy przeszli do kontrofensywy i przejęli stolicę Pałuk na powrót. Dopiero w wyniku walk 11 stycznia powstańcom udało się odzyskać Żnin.

     Z okazji jubileuszu tamtych wydarzeń delegacje złożyły wiązanki kwiatów najpierw na Pomniku Powstańców Wielkopolskich na żnińskim cmentarzu. Później mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia widowiska historycznego "Mężni i Niezwyciężeni", w ramach którego rekonstruktorzy wraz z pracownikami Muzeum Ziemi Pałuckiej zainscenizowali wjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania w grudniu 1918 r., które to wydarzenie zainicjowało Powstanie Wielkopolskie, a następnie odtworzyli fragmenty walk, które miały miejsce  w styczniu 1919 r. w Żninie. Inscenizacja zakończyła się przejęciem tutejszego Magistratu przez powstańców.

     Następnie w kościele św. Floriana odprawiona została msza św. w intencji powstańców wielkopolskich, po czym uczestnicy uroczystości przy dźwiękach orkiestry wojskowej przeszli na teren Szkoły Podstawowej nr 1. Tutaj odbyły się najpierw uroczystości przed Obeliskiem Powstańców Wielkopolskich, a następnie apel w sali gimnastycznej. Wprowadzony został nowy sztandar szkoły, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich, uczniowie zaprezentowali program artystyczny, wręczone zostały medale osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

     Więcej zdjęć z rekonstrukcji bitwy oraz oficjalnych uroczystości w naszej galerii, a także filmy (Rekonstrukcja walk powstańczych w Żninie, Obchody 100-lecia Powstania Wielkopolskiego, Żnin) w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 14 I 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry