Do końca marca w hotelu Martina w Żninie prezentowana będzie wystawa walorów pocztowych i nie tylko, które zgromadził regionalista z Gniezna. Oprócz ojców niepodległości wystawa prezentuje też okolicznościowe walory pocztowe i inne pamiątki dotyczącego Zygmunta Kittla.

Wystawa czynna jest do końca marca 2019 roku fot. Karol Gapiński
Wystawa czynna jest do końca marca 2019 roku fot. Karol Gapiński

     1 marca w hotelu Martina w Żninie odbył się wernisaż wystawy walorów filatelistycznych, które zgromadził gnieźnieński regionalista, filatelista i przewodnik turystyczny Wojciech Śmielecki. Wystawa nosi tytuł "Drogi do niepodległości: naczelnicy w walce o niepodległość". Składają się na nie znaczki, okolicznościowe kartki pocztowe i datowniki związane z liderami narodu polskiego w walce o niepodległość, począwszy od Tadeusza Kościuszki, a kończąc na Józefie Piłsudskim. Są też prezentowane na wystawie osoby ważne dla historii Wielkopolski w okresie zaboru pruskiego.

     Wojciech Śmielecki nad ekspozycją pracował przez 2 lata. Zgromadził kilkaset okazów, które zostały zaprezentowane na 18 ekranach i w 5 gablotach. Wystawa prezentowana jest w sali restauracyjnej hotelu, a dwa ekrany dotyczące tematyki żołnierzy wyklętych wystawione zostały w holu. Dodatkowo jeden ekran z walorami pocztowymi dotyczy Zygmunta Kittla starosty gnieźnieńskiego, który związany był ściśle także ze Żninem. Był mianowicie dyrektorem tutejszej cukrowni w latach przedwojennych i powojennych.

     Podczas wernisażu dyrektor Poczty Polskiej Regionu Sieci w Bydgoszczy Karol Górski wręczył pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami Wojciechowi Śmieleckiemu i Mirosławowi Walczakowi jako współorganizatorowi oraz Adamowi Szulerowi, który zaprojektował datowniki i kartki pocztowe  m.in. z Zygmuntem Kittlem. Dodajmy, że w organizację ekspozycji włączyła się również Fundacja "Smak historii".

     Wystawę "Drogi do niepodległości" można bezpłatnie oglądać w hotelu Martina do końca marca w godzinach pracy restauracji. 

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 4 III 2019

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry