110-letni Chór Moniuszko ze Żnina i 6-letni Chór Con Spirito z Zielonej Góry zaśpiewały w Święto Konstytucji w kościele mariackim w stolicy Pałuk.

fot. Karol Gapiński
fot. Karol Gapiński

     Tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja zostało uczczone w Żninie w inny sposób niż zwykle. Zamiast przemarszu pocztów sztandarowych i delegacji z orkiestrą przez ulice miasta, tym razem zaraz po mszy św. w intencji Ojczyzny odbył się w kościele mariackim wyjątkowy koncert.

     Najpierw wspólnie wystąpiły Chór męski im. Stanisława Moniuszki i Chór mieszany Con Spirito. Obydwa zespoły śpiewacze ze Żnina i Zielonej Góry w "Pieśni niewolników" z opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego poprowadziła Beata Różańska. Później śpiewał już tylko Chór Con Spirito pod kierunkiem Małgorzaty Szumskiej.

     W Święto Konstytucji w kościele mariackim obchodzony jest także odpust parafialny, bo 3 maja w kalendarzu kościelnym jest dniem uczczenia Maryi jako królowej korony polskiej. To pamiątka po ślubach lwowskich, które 1 kwietnia 1656 r. w czasie potopu szwedzkiego złożył król Jan Kazimierz. Dlatego publiczność w żnińskim kościele usłyszała w wykonaniu zielonogórskich chórzystów zarówno pieśni kościelne, jak i repertuar patriotyczny.

     Harcerze rozdawali osobom wychodzącym z kościoła biało-czerwone flagi i baloniki.

     Więcej zdjęć w naszej galerii, a film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 4 V 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry