Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

Uroczystości związane z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej i Świętem Wojska Polskiego odbyły się na pl. Wolności w Szubinie.

Po raz kolejny organizatorem uroczystości 15 sierpnia w Szubinie byli bracia kurkowi fot. Remigiusz Konieczka
Po raz kolejny organizatorem uroczystości 15 sierpnia w Szubinie byli bracia kurkowi fot. Remigiusz Konieczka

     Przy pomniku na Placu Wolności zebra;i się przedstawiciele władz samorządowych gminy Szubin na czele z przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i burmistrzem Mariuszem Piotrkowskim, powiatu nakielskiego z członkiem Zarządu Powiatu Ignacym Pogodzińskim, przedstawicielami bractw kurkowych, delegacjami jednostek gminnych, harcerzami i mieszkańcami Szubina. 

     Podczas uroczystości głos zabrali burmistrz Mariusz Piotrkowski, poseł Michał Stasiński, mjr rez. Jarosław Odrobiński, prezes Zarządu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Krzysztof Larski i prezes Bractwa Kurkowego w Szubinie Andrzej Kokociński.

     Podkreślali nie tylko ważną rolę żołnierzy w walce o wolną Polskę, ale również tych, którzy służyli krajowi w inny sposób. Mariusz Piotrkowski, który wspomniał w swym przemówieniu m.in. o dwóch mieszkańcach Szubina, powstańcach wielkopolskich, żołnierzach walczących w wojnie polsko-bolszewickiej, Jerzym Kwasku i Zygfrydzie Kitkowskim. Poseł przypomniał o ważnej roli kobiet w walce o niepodległość, a także o kryptologach, którzy złamali bolszewickie szyfry umożliwiając wojskim polskim odczytywanie depesz wroga. Prelegenci przypomnieli, że za rok odbędą się obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, na które już teraz zaprosili.

     Po wystąpieniach pod pomnikiem zostały złożone okolicznościowe wiązanki i zapalone znicze pamięci. 

     Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Bractwo Kurkowe z Szubina, Muzeum Ziemi Szubińskiej, Szubiński Dom Kultury, Urząd Miejski w Szubinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, 7. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Feniks im. Powstańców Wielkopolskich w Szubinie.

     Więcej zdjęć w naszej galerii, a film w zakładce Filmy.

Remigiusz Konieczka, 16 VIII 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry