W sobotę, 14 września rozpoczął się jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany dorobek, w który przez ćwierćwiecze było zaangażowanych wielu ludzi. Przez 25 lat biskupiński festyn zyskał markę, a także renomę w Polsce i w Europie.

Tak jak na poprzednich festynach, również i na rozpoczynającym się w sobotę jubileuszowym festynie będzie można skosztować potraw sporządzanych według starych przepisów fot. Arkadiusz Majszak
Tak jak na poprzednich festynach, również i na rozpoczynającym się w sobotę jubileuszowym festynie będzie można skosztować potraw sporządzanych według starych przepisów fot. Arkadiusz Majszak

     Człowiek i środowisko w przeszłości to nazwa pierwszego Festynu Archeologicznego w Biskupinie, który odbył się w 1995 roku. Impreza została zrealizowana przez wieloletniego dyrektora biskupińskiego muzeum Wiesława Zajączkowskiego i prof. Aleksandra Bursche z Uniwersytetu Warszawskiego. Przedsięwzięcie, które trwa do dziś okazało się wielkim sukcesem. Dotychczasowe 24 edycje wydarzenia były poświęcone między innymi kulturze Słowian, Wikingów, Celtów, Rzymian, starożytnych Egipcjan. Odbyły się również festyny związane z kulturą Indian z Ameryki Północnej i Japonii. W ciągu ćwierćwiecza w festynie wzięły udział miliony turystów i tysiące rekonstruktorów historycznych.

     Tegoroczna, jubileuszowa edycja festynu będzie podsumowaniem 25-letniego dorobku. Nie będzie zatem konkretnej tematyki, tak jak w przypadku poprzednich festynów, a zostaną połączone wątki tematyczne z dotychczasowych edycji.

     W czasie festynu będą prezentowane elementy związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Zwiedzający będą mieli okazję poznać zasady funkcjonowania społeczeństwa w Egipcie, a także obrządki pogrzebowe i mumifikacje. Prezentowany też będzie pokaz transportu bloku piaskowca do budowy piramid.

     Będzie też okazja poznać kulturę dawnych ludów zamieszkujących teren obecnej Polski - Celtów, Gotów i Wandali. W przygotowanych obozach wojskowych będzie można zobaczyć broń i uzbrojenie starych wojowników. Na polu bitwy będzie można zobaczyć rekonstrukcje dawnych walk legionów rzymskich, barbarzyńców, wojów wczesnośredniowiecznych i gladiatorów.

     W wiosce indiańskiej prezentowane będą rytuały życia codziennego Indian Pow-Wow z Ameryki Północnej. Będzie można też zobaczyć jak wyglądały stroje, broń czy tańce legendarnych Indian.

     Na stoiskach poświęconych kulturze Japonii prezentowana będzie między innymi ceremonia parzenia herbaty. Poza tym nie zabraknie tradycyjnych strojów i archeologii Kraju Kwitnącej Wiśni.

     Uwagę kobiet powinien przykuć pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów. Prezentowane będą różnice w ubiorach Słowian, Bałtów, Wikingów i Madziarów.

     Nie zabraknie też tańców przy dawnej muzyce, zabaw, gier i koncertów. Codziennie będzie koncertować i prowadzić warsztaty tańca zespół muzyki dawnej Huskarl z Gniezna. 14 i 15 września wystąpi grupa Laiminguo z Litwy, a 21 i 22 września polskie pieśni archaiczne zaprezentują Małgorzata Kamczyc i Stanisław Mazurek ze Szczecina.

     Na terenie Rezerwatu Archeologicznego będą znajdować się następujące strefy: Japonia - kraj nie tylko samurajów, Starożytność, Indian Summer, Strefa warsztatowa, Epoka kamienia, W początkach państwa polskiego.

     W pawilonie muzealnym prezentowane będą trzy wystawy: Świt nad Jeziorem Biskupińskim - opowiadająca o dziejach osadnictwa nad brzegiem jeziora, Anatomia naczynia. Archeologia i technologia o historii garncarstwa od pradziejów do czasów nowożytnych, a także Kajko i Kokosz. komiksowa archeologia skierowana do wielbicieli komiksowych przygód obu wojów.

     Jubileuszowy Festyn Archeologiczny rozpocznie się w najbliższą sobotę o 1000 i potrwa do 22 września. W czasie festynu biskupiński rezerwat czynny będzie od 1000 do 1700, a w weekendy do 1800. Bilety w cenie 18 złotych (normalny) i 12 złotych (ulgowy) będą dostępne w kasie muzeum, a także na stronie internetowej www.biskupin.pl

     W papierowym wydaniu tygodnika Pałuki w czwartek, 12 września na stronie 12 i 13 zamieszczamy wywiad z jednym z twórców festynu, Wiesławem Zajączkowskim.

Arkadiusz Majszak, 12 IX 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry