Barcińska książnica zdobyła tytuł najlepszej w Polsce w IX Rankingu Bibliotek Rzeczpospolitej i Instytutu Książki. Po raz czwarty zyskała najwyższe miejsce na podium poprawiając swój wynik sprzed roku, kiedy to zajęła drugie miejsce.

Grażyna Szafraniak kieruje barcińską biblioteką od 1991 roku. fot. Magdalena Kruszka
Grażyna Szafraniak kieruje barcińską biblioteką od 1991 roku. fot. Magdalena Kruszka

     - Myślę, że jest to suma kilku działań. Najważniejszą są oczywiście zbiory, nowy, oczekiwany przez czytelników księgozbiór jest podstawą dobrego funkcjonowania książnicy. Bardzo ważne są też dialog z czytelnikiem i lokalnym społeczeństwem, otwartość na współpracę z instytucjami, a także szeroka i różnorodna oferta kulturalno-edukacyjna dostosowana dla wszystkich grup. Myślę, że wiele bibliotek w Polsce doskonale to rozumie i stara się wszystkie te działania realizować - powiedziała podczas gali 28 listopada w Pałacu Krasińskich w Warszawie Grażyna Szafraniak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Barcinie. Odebrała ona pamiątkowy dyplom z rąk prof. Krzysztofa Koehlera - wicedyrektora Instytutu Książki, Mateusza Adamkowskiego - dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN i Marcina Piaseckiego - redaktora zarządzającego Rzeczpospolitej.

     Organizatorzy rankingu wysłali ponad 2.300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Uzyskali 760 odpowiedzi i właśnie tyle książnic brało udział w rankingu. Ankieta zawierała 26 pytań. Oceniano między innymi powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Liczył się czas pracy biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru oraz zakupione nowe książki. Punkty przyznawane były też za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne i literackie. Opracowując ranking, oprócz uzyskanych odpowiedzi na ankietę wykorzystano dane z Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie czytelników w bibliotece na 1.000 mieszkańców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2018 roku.

     Od 2012 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin znajduje się w czołowej dziesiątce Rankingu Bibliotek. W latach 2014, 2015, 2016 i 2019 zajmowała pierwsze miejsce.

Magdalena Kruszka, 5 XII 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry