Opowieścią o Andaluzji, zdjęciami i pamiątkami z tego hiszpańskiego regionu oraz przysmakami tamtejszej kuchni uraczył wielbicieli turystyki, którzy spotykają się w żnińskiej książnicy w Klubie Podróżnika, Andrzej Turzyński

Po opowieściach z Andaluzji Andrzej Turzyński zaprosił gości na tort z napisem Granada fot. Karol Gapiński
Po opowieściach z Andaluzji Andrzej Turzyński zaprosił gości na tort z napisem Granada fot. Karol Gapiński

     W poniedziałkowy wieczór, 17 lutego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie królowało flamenco, chorizo, słońce, piosenka i przede wszystkim Andrzej Turzyński - bohater spotkania w Klubie Podróżnika, które tym razem poświęcone było miastom Andaluzji. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu podróże małe i duże i było zatytułowane Andaluzja - raj utracony.
     Prelekcji podróżnika ze Żnina towarzyszyły pokazy slajdów, ale przede wszystkim muzyka. Licznie przybyła publiczność miała możliwość obejrzenia filmów z nagraniami flamenco, ale też posłuchania hiszpańskich piosenek na żywo w wykonaniu Bianki Urbanowskiej. Andrzej Turzyński opowiadał m.in. o atrakcjach Kadyksu, Kordoby czy Granady. Sam był ubrany w stosowną bluzę z nazwą ostatniego z wymienionych miast, które zwiedzał. Opowiadał o kulturze i historii Andaluzji, o spuściźnie Morysków, czyli niegdysiejszych muzułmańskich mieszkańców Hiszpanii. W średniowieczu zajmowali oni dużą część Półwyspu Iberyjskiego, w tym cała Andaluzję i ich wpływy są bardzo widoczne w architekturze i kulturze tego regionu.
     Na koniec rozlosowano wśród publiczności drobne upominki związane z podróżą do Andaluzji, które przyniósł na spotkanie Andrzej Turzyński. Wszyscy goście przeszli następnie do drugiej sali, w której czekał na nich tort z napisem Granada oraz hiszpańskie przysmaki na czele z kiełbasą chorizo.
     Więcej zdjęć w naszej galerii.

Karol Gapiński, 18 II 2020

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry