Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

5 marca w ŻDK uczniowie klas I i II Zespołu Szkół Technicznych w Żninie obejrzeli spektakl One budowały niepodległą w wykonaniu aktorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Jedną z bohaterek sztuki jest bł. Maria Karłowska.

Dusze siostry Marii Karłowskiej i Anieli Potulickiej, w które wcielają się Zenobia Chart i Danuta Lewandowska w przedstawieniu wystawionym na deskach ŻDK, a zatytułowanym  One budowały niepodległą. fot. Karol Gapiński
Dusze siostry Marii Karłowskiej i Anieli Potulickiej, w które wcielają się Zenobia Chart i Danuta Lewandowska w przedstawieniu wystawionym na deskach ŻDK, a zatytułowanym  One budowały niepodległą. fot. Karol Gapiński

     Elżbieta Zawacka (1909–2009), kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta w szeregach cichociemnych, matematyczka, profesor nauk humanistycznych, generał Wojska Polskiego; Maria Karłowska (1865–1935), zakonnica błogosławiona Kościoła katolickiego; Aniela Potulicka (1861–1932), ziemianka, filantropka Hrabina Maria Skórzewska z Radziwiłłów (1872–1944); działaczka niepodległościowa Jadwiga Dziubińska (1874–1937), posłanka na Sejm Ustawodawczy, autorka nowatorskich programów pedagogicznych; Wincentyna Teskowa (1888–1957), dziennikarka; Wanda Siemaszkowa (1867–1947), aktorka, reżyserka; Wanda Rolbiewska (1876–1952), nauczycielka, dyrektorka; Adam Grzymała-Siedlecki (1876–1967), krytyk literacki i teatralny, dramatopisarz, reżyser; Adam Rejewski (1905-1980), matematyk i kryptolog - to postaci, które przewijają się w fabule jednoaktowej sztuki teatralnej pt. One budowały niepodległą.
     Reżyserką tej sztuki jest Teresa Wądzińska, która prowadzi zajęcia teatralne z grupą Nasza klasa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Spektakl opowiada o kobietach wywodzących się z regionu kujawsko-pomorskiego, które bardzo zasłużyły się dla kształtowania polskiego bytu narodowego i polskiego społeczeństwa w dobie odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości w 1918 i 1919 r. (tereny objęte Powstaniem Wielkopolskim). Autorka scenariusza Alfreda Piątek postanowiła przedstawić sylwetki bohaterek gromadząc je w jednym miejscu, a mianowicie na spotkaniu dusz, na którym to dziennikarka anielskiej gazety przeprowadza wywiady i słucha opowieści kobiet, które kształtowały niepodległość. Spotkanie dusz odbywa się w Pałacu w Lubostroniu, gospodynią jest bowiem Maria Skórzewska.
     Spektakl miał premierę w Lubostroniu, a później wystawiany był w szkołach, których patronkami są jego bohaterki. Był więc m.in. prezentowany w Zespole Niepublicznych Szkół im. Jadwigi Dziubińskiej, a 5 marca dotarł do Żnina. Miał być wystawiany w Zespole Szkół Technicznych, który w latach 2004-2019 nosił imię bł. Marii Karłowskiej. Obecnie już nie nosi, bo przepisy oświatowe wykluczają możliwość nadawania imienia zespołom takich szkół. Mimo to postać Marii Karłowskiej, jak powiedział dyrektor szkoły Leszek Kowalski, nadal przyświeca jej działaniom, a błogosławiona wciąż jest wzorem dla uczniów i pracowników. Dlatego też doszło w Żninie do wystawienia sztuki w wykonaniu UTW w Bydgoszczy. Przy czym przedstawienie odbyło się nie w murach szkoły na ul. Browarowej lecz w przestronnej sali widowiskowej Żnińskiego Domu Kultury.
     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 5 III 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry