Szkoła Podstawowa nr 3 w Żninie
   
    Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Żninie im. Armii Krajowej uczcili specjalną akademią patrona szkoły. W uroczystości wzięli udział członkowie żnińskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

Program artystyczny uczniów klas IV-VI fot. Marta Złotnicka  

    Szkoła Podstawowa w Żninie Górze imię Armii Krajowej otrzymała przed szesnastu laty. Od tamtej pory Święto Patrona obchodzone jest w połączeniu ze Świętem Niepodległości.
    W tegorocznej uroczystości wzięli udział członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: Eugeniusz Michalski (prezes żnińskiego koła), Stanisław Tokarski, Wiktor Wysocki, Franciszek Szafrański i kapłani: ksiądz prałat Jan Lewandowski (który był żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego), ks. kanonik Franciszek Misiewicz, a także proboszcz parafii pw. św. Marcina w Żninie-Górze ks. Piotr Rutkowski oraz przedstawiciele Rady Rodziców, władz samorządowych, MZO i kuratorium oświaty.
    Program artystyczny przedstawili uczniowie klas IV-VI przygotowani do występu przez Joannę Lisiecką oraz dyrektor Elżbietę Kończal, która prowadzi chór szkolny. W przygotowaniu dekoracji oprócz Joanny Lisieckiej uczestniczyła Małgorzata Walczak, a także Cecylia Żurawska.
     Ciekawym pomysłem w przedstawionej przez uczniów inscenizacji było wykorzystanie utworów zespołu Dżem: Dzień, w którym pękło niebo oraz Sen o Wiktorii, jako ram otwierających i zamykających przed-stawienie, a także wykorzystanie symboliki ptaków.    
    - Uczestniczyłem na obrzeżach Warszawy w powstaniu wioząc zaopatrzenie. Tam się walczyło o każdy kawałek ziemi - powiedział Eugeniusz Michalski, który zabrał głos po części artystycznej. Swoje wystąpienie były żołnierz AK zakończył apelem: - Dzisiaj trzeba walczyć ze złem i wyciągać to, co najlepsze, to dobro.
    Do uczniów zwrócił się też burmistrz Jarosław Jaworski, który mówił o patriotyzmie i potrzebie myślenia już dziś o jutrze naszej Ojczyzny.
    Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Armii Krajowej na budynku szkolnym.

Marta Złotnicka
Pałuki Nr 770 (46/2006)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry