Tym razem o Piłsudskim
   
    W Lubostroniu z okazji Święta Niepodległości zorganizowany został koncert w wykonaniu muzyków z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy połączony z recytacją w wykonaniu Alicji Mozgi.

    Święto Niepodległości jest obchodzone w Lubostroniu od 2000 roku. Najczęściej były to koncerty muzyczne połączone z prelekcjami, jednak zdarzały się również prezentacje oraz wystawy. Temat spotkań najczęściej dotyczył ułanów, były o nich wykłady, organizowano wystawy z utensyliami ułańskimi, a także zapraszano XVI pułk ułanów, który podjeżdżał pod schody pałacu w oryginalnych strojach konno.
    Tym razem Andrzej Budziak, dyrektor pałacu w Lubostroniu, postanowił poświęcić dzień 11 listopada postaci Józefa Piłsudskiego. Alicja Mozga, aktorka z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, odczytała fragmenty listów Piłsudskiego. Doc. hab. Janusz Kutty, historyk z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wygłosił prelekcję Józef Piłsudski - wódz narodu.
    Arie operowe Stanisława Moniuszki i pieśni Franciszka Matlakiewicza, Stanisława Nawrockiego oraz Stanisława Niewiadomskiego, które wykonywane były przez Katarzynę Rymarczyk i Macieja Witkiewicza i ich uczniów przy akompaniamencie Violi Łukaszewskiej i Doroty Kuczyń-skiej, przeplatane były recytacją poezji Cypriana Kamila Norwida.
 

MAGDALENA KRUSZKA
Pałuki Nr 770 (46/2006) 
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry