Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

Dni Kultury Chrześcijańskiej
   
    Św. Radzym Gaudenty - pierwszy arcybiskup gnieźnieński oraz Prymas Tysiąclecia ksiądz kardynał Stefan Wyszyński byli duchowymi patronami VIII Dni Kultury Chrześcijańskiej zorganizowanych przez żnińskie koło Ruchu Kultury Chrześcijańskiej Odrodzenie wraz z parafią NMP Królowej Polski w Żninie.

    W bieżącym roku obchodzony jest jubileusz tysiąclecia śmierci św. Radzyma oraz dwudziestopięciolecie śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego i pięćdziesięciolecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, których autorem był Prymas. Właśnie z uwagi na te jubileusze tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej skupiały się na tych dwóch wielkich postaciach z historii Polskiego Kościoła i przebiegały pod hasłem: Trwaliśmy, trwamy czy będziemy trwali w wierze?

Koncert
Koncert "Embandu"                        fot. Marta Złotnicka

    W piątek podczas pierwszego spotkania w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, w czasie mszy świętej, którą dodatkowo swym śpiewem uświetnił Chór Moniuszko, ksiądz kanonik Zbigniew Kapturczak - proboszcz jedynej parafii pod wezwaniem św. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie-Winiarach przedstawił postać patrona swej parafii - pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego, brata św. Wojciecha i świadka jego męczeńskiej śmierci. Pod koniec wygłoszonego kazania ksiądz Zbigniew Kapturczak przywołał postać Prymasa Tysiąclecia patronującą następnym spotkaniom podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej, ponieważ to właśnie kardynał Stefan Wyszyński wydobył św. Radzyma z zapomnienia i w maju 1981 roku powołał do życia parafię pod jego wezwaniem.   

Iwona Czarcińska przybliżyła postać Prymasa Tysiąclecia          fot. Marta Złotnicka
Iwona Czarcińska przybliżyła postać Prymasa Tysiąclecia          fot. Marta Złotnicka

    W sobotę podczas wieczornej mszy świętej dla młodzieży, a także podczas mszy niedzielnych, świadectwo o księdzu kardynale Stefanie Wyszyńskim wygłosiła Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Mówiła o kardynale Stefanie Wyszyńskim jako o wielkim człowieku Kościoła, który jednak pozostał mimo sprawowanej funkcji bardzo blisko zwykłych ludzi i ich spraw. Członkini Instytutu miała okazję obserwować Prymasa w wielu sytuacjach; a taką wręcz symboliczną było nabożeństwo wielkoczwartkowe.- Jestem głęboko przekonana, że ten gest umycia nóg podczas Wielkiego Czwartku nie był tylko dopełnieniem liturgii na ten dzień, zwyczajem, ale wypływał z postawy życiowej Prymasa, z postawy służby drugiemu człowiekowi - mówiła Iwona Czarcińska.
    Iwona Czarcińska w swoich wystąpieniach podkreślała też wielką miłość Prymasa do Ojczyzny i wielkie nabożeństwo, jakim darzył Częstochowską Madonnę, co zresztą wyniósł z rodzinnego domu. Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przywiozła z sobą także należącą do Stefana Wyszyńskiego ikonę Czarnej Madonny, przy której Prymas umierał, oraz jego piuskę kardynalską.
    Niedzielna wieczorna msza święta na zakończenie VIII Dni Kultury Chrześcijańskiej była mszą dziękczynną za pięć lat pracy księdza proboszcza Stanisława Talaczyńskiego w parafii NMP Królowej Polski i wspólne z parafianami przywracanie świątyni dawnego piękna. Proboszcz podziękował wszystkim, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat pracowali na rzecz kościoła, a także ofiarodawcom. Im wszystkim zadedykowany został koncert w wykonaniu Orkiestry Muzyków Bydgoskich Emband pod dyrekcją Ewy Makuli. Emband tworzy ponad dwudziestu muzyków. Podczas koncertu publiczność mogła usłyszeć między innymi pięknie zagrane na trąbce Ave Maria Schuberta i instrumentalną wersję pieśni Abba Ojcze.        

 Marta Złotnicka
Pałuki nr 771 (47/2006)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry