Komentarz

W Strzelnie dzieje się bardzo źle. Finanse gminy przez nieudolne rządy burmistrza Ewarysta Matczaka znajdują się nad przepaścią. Jasny tego dowód daje Regionalna Izba Obrachunkowa w swoim wystąpieniu pokontrolnym. Kontrola strzeleńskiego urzędu, a tym samym rządów Matczaka, wykazała szereg działań prowadzonych przez burmistrza niezgodnie z prawem, doprowadzających pomału do upadku finansowego gminy. Wiem, że nikt nie jest idealny, że każdy popełnia błędy, ale zazwyczaj ludzie starają się chociaż swoich błędów nie powielać, pracować nad tym, aby one się już nigdy nie powtórzyły. Z burmistrzem Matczakiem jest zupełnie inaczej. On nic nie robi sobie z kontroli RIO, powiela notorycznie wytknięte przez skład orzekający błędy. W wystąpieniu pokontrolnym RIO podała, że burmistrz powielił ponad 80 wskazanych podczas wcześniejszych kontroli nieprawidłowości. Okazuje się, że już w roku 2010 nieterminowo opłacał pracownikom Urzędu Miejskiego i oświatowych jednostek budżetowych składki ZUS, nie mówiąc o ciągłych nieterminowych regulowaniach zobowiązań gminy Strzelno wobec dostawców towarów i usług. Na domiar złego pomimo katastrofalnej sytuacji finansowej gminy nie podejmuje działań w celu wyegzekwowania należnych gminie odsetek, np. od spłaconych po terminie płatności, w tym umów dzierżawy i użytkowania wieczystego. Nie zamierza podjąć się reformy oświaty w gminie, która mogłaby przynieść wielkie oszczędności. On woli utrzymywać oświatę kosztem innych. Zaproponował gminie Jeziora Wielkie, że jest w stanie przejąć ich gimnazjum, nie zagwarantował jednak zatrudnienia pracujących tam nauczycieli, czyli myślał wyłącznie o swoim interesie. Bardzo trafnie określił zachowanie burmistrza i jego świty radny, a zarazem dyrektor strzeleńskiego LO Marian Mikołajczak, mówiąc: - Przejawia się tutaj mentalność psa ogrodnika, który sam nie skorzysta i drugiemu nie da.
O nieudolnych rządach burmistrza Matczaka świadczy także fakt negatywnego zaopiniowania projektu budżetu na 2012 rok. Kolejny rok burmistrz chciał zafundować mieszkańcom budżet z deficytem i zaciągnięcie kolejnych kredytów. Całe szczęście, że taki projekt musi zaopiniować RIO, która wręcz zabroniła burmistrzowi takich praktyk. Kolejne raporty RIO pokazują, że Strzelno nie ma dobrego gospodarza.
Osobiście cenię Ewarysta Matczaka jako człowieka. Cenię go za jego wielkie serce okazywane drugiemu człowiekowi, za jego nigdy nieukrywaną wrażliwość. Natomiast uważam, że źle rządzi gminą. W tym przypadku trzeba być stanowczym, rządzić twardą ręką. Burmistrz moim zdaniem powinien przede wszystkim rządzić rozumem, a nie sercem.
Uważałam kiedyś, że człowiek szanujący innych ludzi nie może ich notorycznie wodzić za nos. Błędnie. Bowiem tak się dzieje w przypadku burmistrza Matczaka. Pomimo napisanych czarno na białym uwag RIO, pomimo negatywnego zaopiniowania projektu budżetu, przedłożonego RIO przez burmistrza, on z uporem maniaka mówi ludziom, że to co piszą Pałuki jest nieprawdą, że Pałuki kłamią i nawołuje, by Pałuk nie kupować. Tak było ostatnio podczas spotkania opłatkowego z pracownikami w strzeleńskim ZEC. Ja proponuję wszystkim mieszkańcom, by przeczytali protokół RIO, wówczas przekonają się, czy Pałuki kłamią, czy może ktoś inny ich dezinformuje.
W każdej gminie, tak samo w Strzelnie, trzeba rządów opartych na ekonomicznym myśleniu, czego Strzelno - jak mówił burmistrz Matczak - za jego rządów się nie doczeka. Obecnie w gminie Strzelno jest jak w biednej i patologicznej rodzinie. Bierze się kredyt, którego nie ma z czego spłacić, na jego spłatę zaciąga się więc kolejny kredyt i tak w kółko. Ale uwaga, na końcu do drzwi takiego domu puka niestety komornik.

Magdalena Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1039 (2/2011)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry