S-5 odjeżdża

     Euro 2012 w Polsce kończy się dziś. Ostatni mecz zostanie rozegrany w Warszawie. Dzięki Euro mieliśmy mieć w Żninie obwodnicę. Mistrzostw nie będzie i drogi też.
     Pół roku temu na naszych łamach pisaliśmy o tym, że kończą się prace nad koncepcją związaną z przebiegiem drogi ekspresowej S-5 przez gminy Szubin, Żnin, Rogowo. Pisaliśmy o tym, że mniej więcej wiadomo, które budynki będą przeznaczone do wykupienia, a które nie.

    W bydgoskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dowiedzieliśmy się wtedy, że koncepcja programowa, na której opierać się będzie projekt techniczny, będzie skończona lada dzień, a na wiosnę 2012 roku miały być ogłoszone przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej.

     Przetargów miało być siedem, bo droga S-5 ma być wykonana w siedmiu etapach. Przetargów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy nie ogłosiła i nie ogłosi. Rzecznik GDDKiA w Bydgoszczy Tomasz Okoński powiedział, że kończona jest koncepcja programowa. - Czekamy na decyzje dotyczące finansowania inwestycji - mówi Tomasz Okoński.
     GDDKiA nie jest jeszcze pewna, jak zostaną rozdysponowane fundusze z drugiej transzy, z budżetu na lata 2013-2020. A sfinansować trzeba jeszcze wykonanie projektu, wykup gruntów i roboty budowlane.
     - Nikt nie będzie zaczynał kolejnych etapów bez pewności finansowania - dodaje Tomasz Okoński.
     Nawet jeśli koncepcja, która miała być gotowa na początku roku, będzie gotowa jutro, to i tak - zdaniem rzecznika - niewiele to da, bo ważne są informacje o tym, czy znajdą się środki na sfinansowanie budowy S-5.
     A na tę decyzję trzeba poczekać. O terminach trudno w tej chwili mówić.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1063 (26/2012)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry