Antoni Wesołowski urodził się 17 stycznia 1916 r. w Olszy (gm. Mogilno). Jego rodzicami byli Władysław i Helena z Hartwichów. Po tym, jak ukończył 7-klasową szkołę otrzymał pracę w Inspektoracie Szkolnym. Od 1931 r. do 1939 r. pracował w Wydziale Powiatowym w Mogilnie. W czasie wojny pracował przymusowo wraz z siostrą w niemieckim gospodarstwie rolnym w Olszy.

    Krótko po wyzwoleniu, w 1945 r. wrócił do pracy w Starostwie Powiatowym w Mogilnie, od czerwca 1950 r. do grudnia 1957 r. pełnił stanowisko sekretarza powiatu. Aż do 1970 r. pełnił funkcję przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mogilnie. W międzyczasie skończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Poznańskiego. Przez kolejnych 5 lat, do 1975 r. był przewodniczącym Powiatowej Rady Narodowej w Mogilnie.
    Antoni Wesołowski udzielał się także aktywnie w ruchu ludowym. Od 1976 r. do 1985 r. był posłem na Sejm PRL VII i VIII kadencji. Szefował także wojewódzkiej organizacji ZSL, od 1976 r. do momentu przejścia na emeryturę, czyli do 1981 r.
    Czas kierowania przez niego pracami Powiatowej Rady Narodowej wspominany jest jako czas dużego rozwoju i skoku cywilizacyjnego powiatu mogileńskiego. W tym czasie zostało wybudowanych ponad 200 km dróg. Co czwarta wieś otrzymała wodociąg, sprawnie przeprowadzona została elektryfikacja wsi. W książce VI wieków Mogilna, autorstwa prof. Czesława Łuczaka czytamy m.in.: Przyspieszył klasyfikację gruntów w oparciu o istniejące przepisy, co wpłynęło korzystnie na obniżenie o 23% świadczeń podatkowych i obowiązujących dostaw płodów rolnych i żywca. Zadbał o uporządkowanie prawa własności i zaktualizowanie zapisów w księgach wieczystych. Po jego staraniach zbudowano nowe obiekty szkolne dla Technikum Rolniczego w Bielicach i Technikum Ekonomicznego w Mogilnie. Z jego inicjatywy powstał również Powiatowy Ośrodek Turystyczno-Wypoczynkowy w Przyjezierzu.
    Otrzymał wiele odznaczeń, w tym za działalność kombatancką Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
    Po przejściu na emeryturę zajmował się nadal pracą społeczną na rzecz powiatu mogileńskiego. Jego pasją stało się upamiętnianie miejsc pamięci narodowej. Ukazała się m.in. jego publikacja Miejsca Pamięci Narodowej w granicach powiatu mogileńskiego. Był też autorem i przewodniczącym komitetu redakcyjnego 3-tomowego wydawnictwa Studia z Dziejów Ziemi Mogileńskiej.
    17 maja 1998, w 600. rocznicę nadania praw miejskich Mogilnu w dowód uznania za zasługi dla gminy Mogilno otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Mogilna.
    Zmarł 16 marca 2007 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie, obok swej żony.

Marek Holak
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 791 (15/2007)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry