26 stycznia 2017 roku w Krakowie zmarł Tadeusz Malak, aktor, reżyser, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, jej prorektor w latach 1996-1999. W 2009 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Żnina.

Tadeusz Malak fot. Remigiusz Konieczka
Tadeusz Malak fot. Remigiusz Konieczka

     Tadeusz Malak urodził się w 1933 roku. Wraz z rodziną mieszkał w Żninie w domu przy ul. Mickiewicza. Jego ojciec prowadził zakład powózek, zajmował się naprawą wozów i bryczek. W czasie II wojny światowej Tadeusz Malak wraz z rodziną został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Do Żnina wrócił w 1945 roku i rozpoczął naukę w żnińskim gimnazjum i liceum. Zdał maturę i z racji tego, że nie został przyjęty na studia, przez następny rok uczył historii w Żninie. Po tym epizodzie nauczycielskim rozpoczął studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył je i został asystentem. Miał otwarty przewód doktorski, kiedy na Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Krakowie podszedł do niego twórca krakowskiego Teatru Rapsodycznego Mieczysław Kotlarczyk i zwerbował do swego teatru. Był 1957 rok. Od tego momentu Tadeusz Malak kontynuował karierę aktorską na deskach krakowskich teatrów: w Teatrze Rapsodycznym, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w Teatrze Stu i w Starym Teatrze. Współpracował z Andrzejem Wajdą (rola Narratora w Biesach Fiodora Dostojewskiego), Konradem Swinarskim (role Adolfa i Ducha w Mickiewiczowskich Dziadach oraz Ojca, Geniusza i Maski w Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego), a także z Zygmuntem Huebnerem, Jerzym Jarockim czy Jerzym Grzegorzewskim. Był twórcą i realizatorem spektakli i wydarzeń artystycznych Krakowa, takich jak Teatr w Barbakanie, Teatr na Wozie, Teatr Zaczarowanej Dorożki, Wyspiański`98,Odprawa posłów greckich na dziedzińcu Collegium Maius UJ, Ja jestem Żyd z "Wesela", Igrce rybałtowskie, Tryptyk Stanisławowy w Katedrze na Wawelu. Szczególne miejsce w Jego twórczości reżyserskiej i aktorskiej zajmował Zbigniew Herbert. Często reżyserował spektakle na podstawie twórczości tego poety: Wspólny pokój, Powrót Pana Cogito, Jaskinia filozofów. Był twórcą Teatru Jednego Aktora. Żnińska publiczność oglądała Tadeusza Malaka na scenie Żnińskiego Domu Kultury m.in. w przedstawieniu Ja jestem Żyd z "Wesela".

Remigiusz Konieczka, 26 I 2017

Inne teksty o Tadeuszu Malaku:

Pierwszy aktor wśród żninian

Najważniejsze jest słowo

Odebrał tytuł

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry