Reklama w kalendarzu

17 listopada miną 474 lata od śmierci najwybitniejszego w swoim czasie polskiego poety – Janicjusza, nazywanego Klemensem Janickim (1516-1543).

Utwory Janickiego w rękopisie z w. XVI

     Z tej okazji przypominamy, jak przebiegały uroczystości, które wiosną 2016 roku zainaugurowano w Poznaniu, w Sali Pod Kopułą Collegium Maius, z okazji pięćsetlecia urodzin poety.

     Podczas spotkania młodzież ze szkoły w Januszkowie przygotowana przez nauczycielki Barbarę Śledzikowską, Mirosławę Zwietrzałę i Dorotę Żygulską, przypomniała po polsku fragmenty elegii Klemensa Janickiego i epigramaty, a po łacinie „Elegię o sobie samym do potomności” recytował dr hab. Mateusz Stróżyński. W ścianę przy sekretariacie Instytutu Filologii Klasycznej wmurowana została płaskorzeźba autorstwa Jacka Wilczaka z wizerunkiem poety. Zamontowano też tablicę upamiętniającą Janicjusza, której odsłonięcie zakończyło inaugurację obchodów 500-lecia urodzin poety z Januszkowa. Klemensa Janickiego przy tablicy wspominała prof. Bogumiła Kaniewska, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

     Film z ubiegłorocznych (2016 r.) uroczystości jubileuszowych w zakładce Filmy.

(mr), 16 XI 2017

 

Inne teksty na ten temat:

Klemens Janicjusz - poeta, jego kraj i epoka w 450-lecie śmierci
"Medytacje" Janicjusza
2016 - Rok Janicjusza
Odsłonięcie pomnika Janicjusza
Klemens Janicki poeta laureatus 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry