Nadzwyczajne poczucie humoru oraz skromność
   
    27 czerwca na sesji Rady Miejskiej w Barcinie zadecydowano o nadaniu dr. Jerzemu Krzysiowi miana honorowego obywatela miasta. Oficjalne nadanie tytułu nastąpiło kilka godzin później, podczas sztafety pokoleń otwierającej obchody Dni Barcina.

 

Jerzy Krzyś
      fot. Magdalena Kruszka

    Dr Jerzy Krzyś jest jedynym posiadającym tytuł zasłużonego dla miasta (przyznany w 2006 roku) i tytuł honorowego obywatela, który przyznano mu kilka dni temu.
    Odbierając z rąk burmistrza Michała Pęziaka odznaczenie, a od wielu mieszkańców miasta życzenia i kwiaty, Jerzy Krzyś nie krył wzruszenia.
    - Wypada mi tylko podziękować wysokiej Radzie Miejskiej, że zauważyła moją osobę i zechciała mi ten tytuł nadać, zwłaszcza, że dostałem już tytuł i odznakę „Zasłużonego dla gminy Barcin” - mówił tuż po nadaniu tytułu Jerzy Krzyś. - Chciałem podziękować panu Cieślakowi, bo on jest inicjatorem tych wszystkich akcji, które dzieją się w Barcinie. On jest wyrocznią i sumieniem opinii publicznej i to on rozpoczął akcję na łamach „Pogłosu Barcina”, żeby nadać mi tę odznakę. A z tymi odznaczeniami jest tak samo, jak z uzyskiwaniem specjalizacji medycznej przez lekarzy. Najpierw trzeba zdobyć specjalizację pierwszego stopnia, czyli tę, którą mi nadała poprzednia Rada Miejska. A obecnie uzyskałem specjalizację drugiego stopnia, honorowe obywatelstwo. Jestem bardzo usatysfakcjonowany, trochę dumny i szczęśliwy, bo żadnego takiego dwustopniowca tutaj nie ma.

Jerzy Krzyś urodził się 11 kwietnia 1928 roku w Muszynie. Jego matką była Maria Krzyś, a ojcem Stanisław Krzyś, który zasłynął w Barcinie jako doskonały lekarz. Ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu, a następnie zdobył specjalizację z chirurgii ogólnej i specjalizację z ginekologii i położnictwa. W 1978 roku zdobył dyplom doktora nauk lekarskich. W ciągu wielu lat pracy zawodowej zdobywał wiele tytułów i odznaczeń, między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Za zasługi dla obronności kraju oraz Medal Honorowy Miasta Grudziądza. W Barcinie zasłynął tym, że przekazał do Izby Tradycji w Urzędzie Miejskim wiele pamiątek po swoim ojcu oraz tym, że gromadzi informacje dotyczące historii miasta. To właśnie on odnalazł dokument potwierdzający, że Barcin został miastem w 1472 roku. Intensywnie współpracuje z Pogłosem Barcina od początku jego istnienia, ze Szkołą Podstawową nr 1 oraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego. Ostatnim jego osiągnięciem dla Barcina jest wydanie wraz z Czesławem Cieślakiem Szkiców z przeszłości Barcina. Jerzy Krzyś w 2006 roku uzyskał tytuł Zasłużony dla gminy Barcin, kilka miesięcy temu został honorowym członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin, a teraz nadano mu tytuł honorowego obywatela miasta Barcina. (mk)

    Ktokolwiek zna Jerzego Krzysia, może powiedzieć na jego temat wiele ciepłych słów. Podkreślane jest zwłaszcza jego nadzwyczajne poczucie humoru oraz skromność.

    - Pan Krzyś jest niezwykle miłą i kontaktową osobą, której Barcin nie jest obojętny - mówi Grażyna Szafraniak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin. - Jeżeli przejeżdża przez Barcin, to zawsze do biblioteki wstępuje razem z panią Krzysiową, która jest naszą pokrewną duszą, bo też przez wiele lat była bibliotekarką. Dr Krzyś razem z panem Cieślakiem wydali „Szkice z przeszłości Barcina”. Pan Krzyś twierdzi, że to zasługa wyłącznie pana Cieślaka, a pan Cieślak mówi, że to dzięki panu Krzysiowi publikacja się ukazała. Wielu mieszkańców pamięta dra Jerzego Krzysia jeszcze z lat młodości, jest on bliski barcinianom.
    O to, żeby Jerzy Krzyś otrzymał tytuł honorowego obywatela Barcina postarały się 53 osoby reprezentowane przez opiekuna Izby Tradycji w Barcinie Czesława Cieślaka, które 11 marca tego roku złożyły wniosek o nadanie Jerzemu Krzysiowi tytułu.


Magdalena Kruszka
Pałuki nr 856 (28/2008)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry